SAP zrychlil novou technologií výkon informačních systémů

19. ledna 2011, 13:45 - Hamřík Miloslav, TZ
19. ledna 2011, 13:45

Společnost SAP přišla s novou technologií pro in-memory computing – SAP HANA (SAP® High-Performance Analytic Appliance), představující základní kámen rychlého vývoje inovativních in-memory aplikací.

Foto: Miloslav Hamřík

Současně SAP představil i první aplikaci založenou na nové technologii. Aplikace je určena pro pokročilou analýzu a řízení lidských zdrojů. Komplexní aplikace pro personalisty, využívající prediktivní modelování a byla vyvinuta ve velmi krátké době.

Vysoké výpočetní možnosti

Technologie in-memory computing se zaměřuje na optimalizaci transakcí, zejména na práci s daty přímo v operační paměti (in-memory - bez omezování výkonu způsobeného přístupem na datová úložiště). V podání SAP HANA pak přidává podporu pro tzv. mixed-workload, umožňující transakčním a analytickým systémům pracovat v jednotném prostředí. Vytváří z paměti heterogenní prostředí, ve kterém je současně umístěna aplikační logika i zpracovávaná data. To významným způsobem zvyšuje rychlost aplikací a umožňuje zpracování velkých objemů dat ve skutečně reálném čase. Stávající aplikace rodiny SAP Business Suite získávají díky technologii HANA nové možnosti tvorby online analýz. Stejně tak z výrazného zrychlení výpočtů profitují komponenty SAP BusinessObjects a SAP NetWeaver.

Technologie je více než 1.200 krát rychlejší než dosavadní technologie a zvládne projít 2 miliony databázových záznamů za pouhou jednu milisekundu (pro jedno jádro CPU) nebo 10 milionů komplexních výpočtů za sekundu (pro jedno jádro CPU). Navíc umožňuje i snadné škálování, do procesu je možné zapojit přes 1000 jader počítačových procesorů s podporou plné paralelizace.

Ideální pro simulace

SAP HANA a první aplikace realizovaná na jejím základě, ukazují bezprecedentní rychlost in-memory computingu. Naši zákazníci tak sami vidí, o jak výraznou část výkonu přicházejí kvůli režii mezi jednotlivými úrovněmi jejich současných IT systémů. Kromě významného průlomu v analytických aplikacích umožňuje in-memory technologie SAP HANA také vznik zcela nových aplikací zaměřených na dříve neřešitelné problémy,“ uvedl Dr. Vishal Sikka, výkonný člen představenstva, Technology and Innovation Platform, SAP.

První business aplikace postavená na SAP HANA – SAP BusinessObjects Strategic Workforce Planning (SWP), umožňuje HR manažerům modelovat scénáře z oblasti lidských zdrojů, analyzovat dopad změn na celou organizační strukturu a simulovat jejich důsledky pro business procesy. Aplikace využívá pravděpodobnostních prediktivních modelů s možností okamžitého zobrazení při změně parametrů. Takto komplexní analýzy ve skutečně reálném čase jsou možné jen díky současnému „in-memory“ umístění datového zdroje a výpočetního jádra. I přes svou robustnost byla aplikace vytvořena za pouhých 70 dní a je tak důkazem neustálé snahy společnosti SAP usnadnit svým zákazníkům vývoj v rámci ekosystému SAP a současně jim vždy přinášet nejnovější technologie bez jakýchkoliv omezení.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít