Sanjiv Suri: Růst v Asii potrvá dalších patnáct let

15. září 2011, 10:10 - Tomáš Stingl
15. září 2011, 10:10

V seriálu o Exportní ceně DHL UniCredit přinášíme tentokrát rozhovor s jedním z porotců, podnikatelem Sanjivem Surim. Je majitelem společnosti Zátiší Group, která už dvacet let působí v Česku v gastronomických službách. Podle něj je největším problémem českého podnikatelského prostředí korupce.

Foto: Profimedia.cz

Jste výraznou postavou českého byznysu, máte ale i bohaté mezinárodní zkušenosti. Jak vypadala vaše profesní dráha?

Narodil jsem se a byl vychován v indickém Dillí. Z Indie jsem odešel v roce 1984 – to mi bylo 24 let – na studia do Francie. Tam jsem vystudoval hotelový management. V Praze žiji už 20 let, společnost Zátiší Group jsem zde založil v roce 1991. Předtím jsem už ale působil v hotelovém průmyslu, například v řetězcích Intercontinental, Le Meridien či The Oberoi. Práce mě zavedla nejen do Francie, ale i do Egypta či západní Afriky.

V čem přesně podniká Zátiší Group?

Je to malá dynamická firma, která provozuje čtyři gastronomické podniky. Jsou to restaurace V Zátiší, Bellevue, Mlýnec a Žofín Garden. Další člen skupiny – Zátiší Catering – je hlavním dodavatelem služeb pro Palác Žofín, umíme ale nabídnout rauty a zábavné party v podstatě napříč Evropou. Měli jsme na starosti například catering pro Evropské předsednictví v roce 2009, občerstvení pro většinu akcí při zasedání Mezinárodního měnového fondu či večeře hlav států NATO. Skrze naši rakouskou sestru, společnost CUBE, zajišťujeme také občerstvení pro VIP vesničku evropských automobilových závodů.

Díky svým zkušenostem můžete srovnávat. Jak byste hodnotil české podnikatelské prostředí ve srovnání se zahraničím?

Podnikatelské prostředí je v Česku celkem zdravé, ale stejně jako v mnoha jiných zemích ho poškozuje korupce. Vycházejme přitom z toho, že nejde tleskat jednou rukou. Takže i firemní sektor hraje v korupci svou roli, nejen úředníci. Pokud tedy stáhnete jednu ruku, tlaskání pomalu utichne. Byznys musí tohle cítit jako etickou výzvu. Další, co by mohlo prospět české ekonomice a exportu, je větší podpora inovací.

Pocházíte z Asie. Co si myslíte o šancích českých exportérů na tomto kontinentu?

Vidíme zpomalování růstu ekonomiky v západní Evropě i ve Spojených státech. Tento trend bude v budoucnu ještě sílit úměrně tomu, jak budou vlády osekávat rozpočty, aby zamezily deficitu. Možnou cestou, jak si v této situaci zajistit prosperitu, je nabídnout služby právě na asijském trhu. Ten rychle roste a jeho růst bude v následujících 10 až 15 letech dál pokračovat. Firmy v Evropě i v České republice, které tohle pochopí, budou vzkvétat a profitovat. Šance v Asii jsou obrovské.

Jaké konkrétní příležitosti existují třeba ve vaší rodné Indii?

Indická ekonomika pokračuje v růstu a hlavní oblasti její infrastruktury, jako jsou energetika a doprava, se navíc začínají privatizovat. Tamní populace představuje obrovskou základnu 1,25 miliardy spotřebitelů. Téměř polovina z nich jsou přitom příslušníci střední třídy. A jejich kupní síla poroste souběžně s růstem ekonomiky jako takové. Nejsem sice analytik, ale můžu bezpečně říct, že Indie nabízí velké příležitosti v oblasti strojírenství, stavebnictví a mnoha typech spotřebního zboží. Myšlenkou anket, jako je Exportní cena DHL UniCredit, je motivovat nejen velké, ale i střední a malé podniky k prozkoumání právě takových trhů, jako je Indie.

Sanjiv Suri (51)

Narodil se v indickém Dillí. Vystudoval Institut de management Hotelier International v Paříži. Pracoval v hotelových řetězcích, jako jsou Intercontinental, The Oberoi, Le Meridien & Hyatt Regency International. Je zakladatelem české společnosti Zátiší Group, kterou provozuje od roku 1991. Má ženu a čtyři děti. Mimo jiné je členem správní rady UNICEF, sponzorem Sdružení pro zahraniční investice AFI či členem správní rady Americké obchodní komory.

Může podobné ocenění fungovat i jako kýžená satisfakce pro podnikatele, kteří se jinak v českých končinách uznání obvykle nedočkají?

Říká se, že když rostete v domě, kde je pravidlem uznání, podpora a péče, budete mít větší sebevědomí a získáte také větší respekt ostatních. A sebedůvěra vám dá sílu dělat dobrá a správná rozhodnutí v životě i navzdory překážkám. Je naprosto zásadní získat uznání za dobrou práci. A ještě víc za skvělou práci. Exportní cena DHL UniCredit pomáhá exportérům právě tím, že podnikatelům takové uznání předá. Oni díky tomu mohou inspirovat další vývozce.

Zbývá vám vedle podnikání nějaký volný čas? Jak ho trávíte?

Hodně času trávím se svou rodinou. V oblasti, kde mám kořeny, je rodina jednou z nejdůležitějších věcí v životě. V Indii se říká: Když se narodí dítě, není to čas začít učit. Je to čas začít se učit. Mám čtyři děti ve věku pět až 14 let, a tak dostávám tu největší školu. Každý den s nimi objevuji něco nového. Také rád čtu duchovní knihy. A pokud dostanu ve své domácí škole volno, hraju golf.

 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít