Šancí je nová tramvajová linka v Sydney

26. září 2011, 09:26 - Miroslav Okrouhlý
26. září 2011, 09:26

Už tři a půl tisíce aut prodala do Austrálie automobilka Škoda, na tamějším trhu se ale daří i moderním produktům, jako jsou antivirové programy AVG a AVAST či software pro fotografy Zoner. Daří se tam také českým výrobcům lehkých letadel. Další příležitostí je stavba nové tramvajové linky v metropoli Sydney.

Foto: Profimedia.cz

Vezmeme-li porovnání v rámci regionu, je Austrálie po Číně, Turecku, Indii, Japonsku a Hongkongu šestou nejvýznamnější českou exportní destinací mezi zeměmi Asie a Tichomoří. Hodnota českého exportu do Austrálie činila v roce 2010 téměř 300 milionů dolarů, což není malá částka. Je ale pravda, že je možné pozici Austrálie jako exportního trhu českých firem dále posílit a rozvíjet.

Tahoun exportu do Austrálie? Tradičně Škoda Auto

Škoda Auto zahájila prodej svých vozů na australském trhu před čtyřmi lety a Austrálie se stala stou zemí, kam automobilka vyváží. Počátkem letošního roku jezdilo na australských silnicích přibližně 3 500 škodovek a prodej těchto aut rok od roku roste. Ve srovnání s předchozím rokem se loni prodej vozů Škoda zvýšil o 32,5 procenta a ve statistice českého exportu do Austrálie představuje vývoz automobilů přibližně 13 procent. V letošním roce by se mělo v Austrálii prodat dalších 2 500 vozů, a automobily se tak navzdory asijské konkurenci stávají jednou z nejvýznamnějších položek českého exportu na tento světadíl.

Ale i další dobré produkty najdou v Austrálii své místo. To je možné ilustrovat třeba příkladem společnosti AVG, která dodává antivirové programy. Ty využívá v současné době již více než 4,5 milionu Australanů. Kromě AVG pronikly na australský trh již i další české softwarové firmy jako například AVAST či Zoner. Zajímavou, specificky australskou oblastí jsou lehká sportovní letadla. V tomto oboru tam již uspěli mnozí čeští výrobci. Jmenujme například firmy Evektor, Czech Sport Aircraft, Skyleader, Zlín, TL Ultralight či BRM Aero.

Nové příležitosti? V Sydney by měla být vybudována tramvajová linka, která by se mohla stát páteří nadzemního systému dopravy v centru města. Nová tramvajová trať by měla procházet jednou z hlavních tepen Sydney, spojující hlavní nádraží a trajektový terminál v Circular Quay. Uvedená trasa by se stala první částí tramvajové linky směřující z centra města do okrajových čtvrtí metropole. Dodávky českých firem pro kolejovou dopravu mají přitom v Austrálii své zastoupení již dnes. Bližší informace o projektu může případným zájemcům poskytnout náš konzulát v Sydney.

Zkuste dodávky pro těžební firmy

Reálně uchopitelnými velkými obchodními šancemi v Austrálii jsou však spíš než státní projekty především zakázky velkých těžařských podniků a související infrastruktury. Toto odvětví je jedním z hlavních motorů australského hospodářského růstu a současný boom poptávky po surovinách – v případě Austrálie zejména ze strany asijských velmocí, jako jsou Čína a Japonsko – zajišťuje trvalý zájem o nové dodávky.

Hendikepem je zatím poměrně malá informovanost mezi českými podnikateli o možnostech australského trhu. Proto se letos konal pro české podnikatele bezplatný teritoriální seminář o exportních příležitostech v Austrálii, kterého se zúčastnilo přes 50 českých firem.

Další připravovanou akcí státní podpory exportu do Austrálie jsou České technologické dny v Austrálii, které proběhnou počátkem července. Je to akce pořádaná CzechInvestem ve spolupráci s Austrade a naším konzulátem v Sydney zaměřená na prezentaci českých technologií v rámci mezinárodního automobilového veletrhu v Melbourne. Českými účastníky jsou zejména výzkumná a vývojová centra vysokých škol.

Autor pracuje pro odbor mimoevropských zemí Ministerstva průmyslu a obchodu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle…
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
Technologie
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít