Šance z Bali

21. ledna 2008, 18:32 - Josef Zbořil
21. ledna 2008, 18:32

Naši politici by měli prosazovat mnohem realističtější přístup i v rámci EU

Konference OSN o klimatických změnách, která proběhla v první polovině minulého měsíce na indonéském ostrově Bali, vyvolala řadu emocí. Její výsledky se dočkaly rozdílné interpretace - od optimistických prohlášení až po skepsi nad desetiletým výročím přijetí Kjótského protokolu. Zkusme si zrekapitulovat fakta. Dospěl-li tento mezinárodní summit v něčem k posunu, pak především v dohodě, že se v budoucnu - v roce 2009 v Kodani - dohodneme. Tedy na přespříštím zasedání, a to není málo.

Priority.

Samozřejmě že záleží i na obsahu a nakonec také na hledisku na takovou dohodu. Jaká vlastně je ta z Bali? Především znovu potvrzuje, že „hospodářský a sociální rozvoj a vymýcení chudoby jsou globálními prioritami“. Tato doslovná citace ze čtyřstránkového protokolu je velmi důležitá. Hospodářský a sociální rozvoj dává i toto mezinárodní společenství jednoznačně na první místo. Říká, že se veškeré nápady na omezování emisí skleníkových plynů musejí poměřovat tímto hlediskem. A že klimatické změny a jejich potlačování nejsou žádnou posvátnou krávou, za niž se je v poslední době snaží vydávat některé orgány a instituce Evropské unie.

Další body.

Další body dohody z Bali lze shrnout takto. Je třeba respektovat, že proces bude dlouhodobý. Tedy že se svět přes noc nepředělá a že je patrně důležitější vymýcení chudoby než rovněž potřebná rychlost omezování emisí skleníkových plynů. Stejná důležitost je kladena také na adaptaci na změny klimatu. Závazky a spolupráci musejí přijmout všechny státy, přičemž ty rozvinuté musejí sehrát vedoucí roli. Přitom, jak vyplynulo z kontextu, o vedoucí roli EU není až takový zájem. Hodila by se spíše vedoucí role USA. Bezpodmínečně je nutné brát v úvahu specifické podmínky jednotlivých zemí, a to samozřejmě včetně těch hospodářských a sociálních.

Žádný všelék.

Závěrečná dohoda dále zdůrazňuje potřebu hospodaření s lesy, nikoli jejich pouhou konzervaci. Pozornost věnuje také transferu technologií se zajištěním příslušných finančních zdrojů. Naopak poněkud stranou se ocitl princip cap-and-trade, model přidělování omezeného množství emisních povolenek a následného obchodování s „emisemi“, na němž je postaven Kjótský protokol. Tento „tržní nástroj“ má své klady, ale v současnosti převažují spíše problémy, proto by neměl být považován za všelék. Je zajímavé, že jeho největšími advokáty jsou Evropská komise a její ředitelství pro životní prostředí a také brokeři a další finanční instituce, které v obchodování vidí příležitost vydělat. Nedostalo se také na stanovení závazných cílů - k tomu dodávám díky bohu!

Vítězství zdravého rozumu.

Po akcích, jakou byla tato konference, se vždy mluví o vítězích a poražených. Podle mého názoru se ke slovu dostal zdravý rozum, požadující, že vše musí mít své ekonomické vyjádření přínosů a dopadů včetně těch do sociální oblasti. V této souvislosti byla značně kritizována i Sternova zpráva (vyčíslení nákladů potřebných pro zmírnění klimatických změn, které na objednávku britské vlády zpracoval koncem roku 2006 ekonom sir Nicolas Stern). K ní zazněl jednoznačný hlas, že problém klimatických změn nelze řešit růstem chudoby rozvojových zemí.
Odmítnuty byly přehnané přístupy Evropské unie: Návrh závazného drastického globálního snížení emisí o 25 až 40 procent do roku 2020. Mimochodem, zde je na místě se ptát, kde úředníci komise vzali k takovým návrhům mandát, jestliže Rada EU loni na jaře slavnostně vyhlásila (značně nerealistický) cíl snížení emisí o dvacet, respektive 30 procent do roku 2020.

Nedat se!

Co z Bali plyne pro český průmysl? Především nedat se! Svaz průmyslu a dopravy zpracoval a vydal už loni na jaře Stanovisko k politice klimatických změn a neklame-li mě paměť, pak je silně v intencích závěrů z Bali. Budeme proto muset pokračovat v jednání s vládními představiteli, aby konečně vznikla česká politika klimatických změn. Ta citelně chybí, a pokud má být přínosem, nemůže vzniknout bez reálných aktérů, tedy bez hospodářské sféry! Tady se mimochodem vzácně shodujeme se šéfem českého resortu životního prostředí Martinem Bursíkem. Také on v rozhovoru řekl, že by v procesu přípravy dohody angažoval špičkové manažery (Euro 1/2008).

Prosazování racionálního postoje.

Naši politici by měli hledat spojence a prosazovat mnohem realističtější a diverzifikovanější přístup i v rámci EU jako celku. Racionální postoj je třeba prosazovat už dnes - při hodnocení a přijímání dalších „balíčků opatření“. Pozornost zasluhuje především připravovaná směrnice na podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů a směrnice o obchodování s emisemi skleníkových plynů. Zatím však bohužel publikované návrhy mnoho optimismu nevzbuzují, protože vedou ke státnímu či unijnímu dirigismu, který v tomto pojetí rozhodně není ani tržním, ani věcným řešením takto závažného problému.

Úspěch.

Konferenci lze tedy považovat za úspěch a dobré vodítko pro novou globální dohodu. V tomto smyslu je třeba věcně zhodnotit Kjótský protokol, abychom se poučili, kudy cesta nevede a kde je naopak možné najít řešení, které přinese lepší hospodaření se zdroji energií při zachování potřebného růstu. Je na nás a na naší politické reprezentaci, jak této šance z Bali dokážeme využít.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít