Šance pro tuzemské zbrojaře

31. března 2003, 00:00 - Pavel Šnajdr
31. března 2003, 00:00

Vedle produkce pistolí a revolverů se mohou naše podniky uplatnit především v nukleární, biologické a chemické ochraně, radiokomunikačních systémech a elektronice. Další vývoj exportu v této oblasti ovlivní i válka v Iráku.

Nejenom válka v Iráku je příležitost pro naše firmy

Česká republika zvýšila podle posledních celních statistik za první dva měsíce letošního roku vývoz zbraní a munice meziročně o více než deset procent na téměř 317 milionů korun. Informovala o tom ČTK. Především se přitom zrychlil export do USA, které právě válčí v Iráku, a to bezmála o 43 procent na 137 milionů korun. Ve Spojených státech se prosadil například výrobce munice Sellier&Bellot. Nejvíce se z produkce českého obranného průmyslu dařilo podle představitelů Asociace obranného průmyslu ČR (AOP) výrobcům pistolí a revolverů, jejichž vývoz přesáhl 94 milionů korun. Také v souvislosti s válkou v Iráku se mnohem intenzivněji než doposud v médiích a na nejvyšší politické úrovni diskutuje o možnostech České republiky více se prosadit ve světovém trhu zbrojního průmyslu. Vzhledem k tomu, že jsme fakticky součástí protiirácké koalice, máme velkou naději získat další zakázky. Nezáleží ale jenom na válce. Nezanedbatelná je stále rostoucí hrozba různých teroristických útoků. Záleží na mnoha faktorech. Kromě těch ekonomických je velmi důležitý i postoj našich politických představitelů.

„V neposlední řadě se bude jednat o schopnost naší země uplatnit se při obnově Iráku. Tam rozhodně mají české podniky šanci, protože Česká republika se na současné válečné operaci podílí. Stále ale podle našich politiků vlastně nevíme, jestli ano, nebo ne. Vše bude záležet především na nich, jak se k naší účasti nakonec postaví,“ uvedl v rozhovoru pro Profit Jiří Hynek, předseda Asociace obranného průmyslu ČR (AOP), která je střechovou organizací českých zbrojařů.

V čem jsme dobří

Podle Hynka jsou čeští výrobci stále dobří v nukleární, biologické a chemické ochraně, ve výrobě detekčních přístrojů a podobně. Mezi další oblast, kde jsme schopni se uplatnit, patří elektronika. Počínaje radarovou technikou, pasivní lokací (tj. nástupců staré známé Tamary), přes telekomunikaci, vysílačky, různé druhy spojení až po softwary, šifrování a utajený přenos. „Tam je naše republika velice silná,“ říká Hynek. Náš stát si rovněž hodně slibuje od podzvukových bitevníků L-159 společnosti Aero a jejich možného exportu.

Masky a Arabové

Nedávno se na všech úrovních vášnivě diskutovalo o lukrativní a velké zakázce masek z Gumárny Zubří, která byla údajně odmítnuta Kuvajtem. Odborníci, kteří se v této oblasti pohybují, jsou přesvědčeni, že se jedná o nedorozumění. Zmíněný podnik patří ve svém oboru mezi světovou špičku, což ocenili nedávno i odborníci na mezinárodním zbrojařském veletrhu ve Spojených arabských emirátech IDEX 2003. Postoj českých firem kritizoval ministr obrany Jaroslav Tvrdík, který jejich přístup k podnikatelským možnostem v Kuvajtu a v jiných zemích Perského zálivu označil za laxní. S tím ale nesouhlasí například ředitel marketingu firmy Omnipol Zdeněk Burian. Podle něj v případě zbrojních zakázek zpravidla nelze čekat rychlé obchody. Šéf Met.chemu František Salajka má podle svého nedávného vyjádření v médiích velmi kritický názor spíše k potenciálním zákazníkům našich firem: „Zájem arabských zemí o protichemickou ochranu byl vlažný. Spoléhali totiž na to, že je Američané, Britové, ale i naše jednotka ochrání.“

Záleží i na délce konfliktu

Válka bude zřejmě delší než se čekalo. Doposud není podle generálního ředitele vládní agentury pro podporu exportu CzechTrade Martina Tlapy jasné, kdo bude zastřešovat poválečnou obnovu Iráku - zda tuto roli sehrají Spojené státy, Velká Británie, či bude v mandátu OSN. „Tím budou ovlivněny také možnosti českých zbrojních firem. V průběhu války jsou spojenci zbrojním materiálem samozřejmě zásobeni sami, zde tedy zřejmě prostor pro nějaké dodatečné exporty ze strany českých firem očekávat nelze,“ poznamenal Tlapa.

Monitorování škod

Současné fázi konfliktu v Iráku odpovídá podle jeho názoru mapování tamní organizační struktury institucí, které by mohly být prostředníkem při směrování pomoci a financování obnovy země. Monitorují se škody, potřeby a na základě nich se vytipovává, o co by mohl být největší zájem, a to jak z produktů zbrojních, tak zejména po stránce humanitární pomoci a obnovení zásob všech druhů nezbytného zboží. Patří sem například potraviny, drogistické zboží, farmaceutický materiál či stavební materiál.

CzechTrade nespí

Generální ředitel uvedl, že CzechTrade ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR připravuje informační místo pro české firmy (podobně, jako tomu bylo v případě Balkánu) zajímající se o dodávky do poválečného Iráku a okolí. V současnosti vládní firma pro podporu exportu připravuje systém registrace těchto firem. CzechTrade bude reagovat na všechny možnosti dodávek na dané teritorium a bude o nich informovat zájemce z řad českých firem. „V současné době již zaznamenáváme signály z Anglie, týkající se možnosti zapojení českých firem jako subdodavatelů v rámci větších projektů, organizovaných Velkou Británií,“ prohlásil Martin Tlapa.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít