Šance pro mladé byznysmeny

11. prosince 2009, 11:24 - David Kasl
11. prosince 2009, 11:24

Startup roku 2009

Společnost Glocal Consulting vyhlásila minulý týden vítěze třetího ročníku soutěže podnikatelských nápadů Startup roku 2009. Hlavní cenu a investici tři miliony korun, o niž mohou soutěžit studenti vysokých nebo vyšších odborných škol v České republice do 27 let, získal Jiří Kouble s projektem Smart Parking. Odborná porota, v níž zasedají osobnosti a lídři byznysu, posuzuje přihlášené projekty pouze podle jejich kvality, inovativnosti a šance na obchodní úspěch. „Zatímco obdobné soutěže se orientují většinou na internetové projekty, Startup roku je otevřen různorodým oblastem a formám podnikání,“ vysvětluje ředitel společnosti Glocal Consulting Kamil Vacek, který je zároveň investorem. Za svou třímilionovou investici požaduje padesátiprocentní podíl ve vítězném projektu. „Funguji jako seedový (předstartovní) investor a zhruba po roce a půl se ukáže, zda projekt ukončit, změnit ho v rodinný podnik nebo posunout do vyšší formy,“ popisuje Vacek. Kdyby si vyžádal vyšší investici, podělil by se s dalším investorem. Kromě finanční podpory pro rozjezd podnikání mají vítězové možnost konzultovat svůj byznysplán jak s Vackem, tak s odborníky z poroty, mezi nimiž jsou mimo jiné ředitelka Googlu v České republice Taťána Le Moigne, generální ředitel společnosti McCann-Erickson Jan Binar, obchodní ředitel a předseda představenstva Mall.cz Ondřej Fryc či zakladatel projektu BezRealitky.cz Jakub Havrlant.

(boxík)
Startupy roku 2007 – BezRealitky.cz (Jakub Havrlant): Projekt se během dvou let stal dvojkou na trhu realitních serverů a v současnosti nabízí na 60 tisíc unikátních nemovitostí. Letos na jaře odkoupila od Kamila Vacka jeho padesátiprocentní podíl polská společnost Allegro Group, která spravuje aukční portál Aukro.cz. Dle květnového vyjádření Jakuba Havrlanta pro týdeník EURO byla „původní investice Kamila Vacka několikanásobně zhodnocena“.
2008 – Mujinstruktor.cz (Lukáš Žďárský): Projekt je „tržištěm“ pro sportovní instruktory (pokrývá okolo 260 sportů), na němž mohou nabízet své služby přímo zákazníkům. „Původní myšlenkou bylo odbourat marži, kterou si za poskytnutí instruktorů strhávají různé školy a sportovní zařízení,“ vysvětluje Lukáš Žďárský. Zákazník tím ušetří a může si objednat více hodin a instruktor si zároveň více vydělá. „Čas tohoto projektu teprve přijde, móda podobných webů na západě teprve přichází,“ věří Kamil Vacek.
2009 – Smart Parking (Jiří Kouble): Podnikatelským záměrem je vybudovat výhradní distribuční síť pro automatické rotační parkovací systémy od asijského výrobce, které při zabrání plochy pro dvě parkovací místa pojmou devět až jedenáct automobilů. „Výhodou jsou nízké náklady na provoz,“ vysvětluje Jiří Kouble.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít