Šance na záruky se vrátila

21. listopadu 2008, 00:00 - P. Bayer, M. Martinovičová
21. listopadu 2008, 00:00

Českomoravská záruční a rozvojová banka obnovuje programy na podporu malého a středního podnikání.

O záruky na úvěry mohou firmy žádat do 28. listopadu. Začátkem roku banka také znovu zahájí poskytování zvýhodněných úvěrů.

Program Záruka, v jehož rámci Českomoravská záruční a rozvojová banka ručí malým a středním podnikům za úvěry od komerčních bank, se konečně dočkal znovuotevření. Peníze na letošní rok podnikatelé vyčerpali již v první polovině roku, už v květnu přišla tato banka s návrhem přesunout do něj peníze určené na příští rok. „ČMZRB obnovuje programy na podporu malého a středního podnikání. Zájemci mohou podávat do 28. listopadu žádosti o záruky za investiční úvěry ve vybraných oborech,“ potvrdil generální ředitel banky Ladislav Macka (na obrázku).

Záruční programy jsou obnovovány po několika měsících. Část z nich, konkrétně M záruka, M záruka s příspěvkem a S záruka s příspěvkem, byla pozastavena v květnu, a zbytek, S záruka bez příspěvku, v červenci. Od té doby probíhala jednání o přesunu peněz určených na další období. Na zbytek letošního roku a příští rok je na záruky k dispozici přibližně jedna miliarda korun. O záruky mohou žádat podnikatelé z celé České republiky s výjimkou Prahy. Celková částka pro zbytek letošního roku a rok 2009 určená na tyto programy činí 2,950 miliardy korun.

Start vystartuje s novým rokem

VYČERPANÉ PODPORY

Na programy Start, Záruka a Progres bylo pro období do roku 2013 vyčleněno přes osm miliard korun. Celkově bylo od 1. července 2007 v programech Záruka a Start poskytnuto 1328 záruk za bankovní úvěr v celkové výši 4, 5 miliardy korun, což umožnilo čerpat úvěry ve výši 6,5 miliardy korun. Průměrná výše poskytnuté záruky v programu Záruka je 3,3 milionu korun. Malé a střední firmy vyčerpaly letos úvěry od České exportní banky v objemu 465 milionů korun, což je meziročně o 95 milionů více. Jejich podíl na celkovém stavu úvěrů ČEB stoupl z 2,7 na 4,2 procenta.

„Po Novém roce budou rovněž obnoveny programy Progres a Start,“ potvrdil Macka. Ty byly pozastaveny již od začátku letošního roku. Jsou určeny na rozjezd a podporu rozvoje podnikání. „Na program Progres je vyčleněno 850 milionů korun, na program Start, který je určen pro začínající podnikatele, pak 250 milionů korun,“ uvedl Macka.

Jedním z důvodů přesunutí finančních prostředků do programů na podporu malých a středních podnikatelů je i současná světová hospodářská krize. „Malé a střední firmy jsou daleko citlivější na takové situace, jaká je dnes. Komerční banky jsou zdrženlivější v poskytování úvěrů malým a středním firmám, protože jsou pro ně ještě rizikovější než za normální situace. Poskytnuté záruky by měly firmám umožnit přístup k úvěrům u komerčních bank, zvýhodněné úvěry jim přinesou finanční zdroje přímo,“ říká Macka.

To, že se firmy nyní bojí horšího přístupu k financím od tuzemských bank, potvrzuje i čerstvý průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR. Tento názor vyslovilo přes 90 procent respondentů. Banky podle nich zvyšují úrokové sazby nebo jsou méně ochotné půjčit peníze. Svaz proto vyzval vládu ke zlepšení podmínek malých a středních podniků, zejména při získávání úvěrů.

„V době finanční krize nejsme v klidu. Je proto třeba, aby vláda přijala opatření pro udržení a zvýšení konkurenceschopnosti našich firem. Zejména jde o to, aby podpořila malé a střední podniky, kterým by byl zajištěn dostatek finančních prostředků,“ uvádí prezident svazu Jaroslav Míl.

ČEB půjde i do menších firem

Nový produkt určený pro malé a střední podniky připravuje i Česká exportní banka, která se dosud věnovala financování exportu se státní podporou u velkých firem. „Hodláme pokrýt námi dosud poměrně opomíjenou oblast, a to financování malých a středních firem, které bychom mohli označit jako nepřímé vývozce,“ říká mluvčí banky Jan Stolár. Jde podle něj o velmi početnou skupinu českých firem, které jsou dodavateli pro větší exportéry.

Nový produkt by měl být společným dílkem České exportní banky, záruční a rozvojové, EGAP a komerčních bank.

ČEB nyní rovněž spouští sadu čtyř produktů Treasury, které podpoří klienty při operacích s cizími měnami. „Malé a střední podniky se s těmito dopady vyrovnávají obtížněji než velké firmy,“ říká Stolár. Informace mohou podnikatelé získat i v síti Regionálních exportních míst, které banka provozuje spolu s Hospodářskou komorou a agenturou CzechTrade.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít