Šance na záruky se vrátila

21. listopadu 2008, 00:00 - P. Bayer, M. Martinovičová
21. listopadu 2008, 00:00

Českomoravská záruční a rozvojová banka obnovuje programy na podporu malého a středního podnikání.

O záruky na úvěry mohou firmy žádat do 28. listopadu. Začátkem roku banka také znovu zahájí poskytování zvýhodněných úvěrů.

Program Záruka, v jehož rámci Českomoravská záruční a rozvojová banka ručí malým a středním podnikům za úvěry od komerčních bank, se konečně dočkal znovuotevření. Peníze na letošní rok podnikatelé vyčerpali již v první polovině roku, už v květnu přišla tato banka s návrhem přesunout do něj peníze určené na příští rok. „ČMZRB obnovuje programy na podporu malého a středního podnikání. Zájemci mohou podávat do 28. listopadu žádosti o záruky za investiční úvěry ve vybraných oborech,“ potvrdil generální ředitel banky Ladislav Macka (na obrázku).

Záruční programy jsou obnovovány po několika měsících. Část z nich, konkrétně M záruka, M záruka s příspěvkem a S záruka s příspěvkem, byla pozastavena v květnu, a zbytek, S záruka bez příspěvku, v červenci. Od té doby probíhala jednání o přesunu peněz určených na další období. Na zbytek letošního roku a příští rok je na záruky k dispozici přibližně jedna miliarda korun. O záruky mohou žádat podnikatelé z celé České republiky s výjimkou Prahy. Celková částka pro zbytek letošního roku a rok 2009 určená na tyto programy činí 2,950 miliardy korun.

Start vystartuje s novým rokem

VYČERPANÉ PODPORY

Na programy Start, Záruka a Progres bylo pro období do roku 2013 vyčleněno přes osm miliard korun. Celkově bylo od 1. července 2007 v programech Záruka a Start poskytnuto 1328 záruk za bankovní úvěr v celkové výši 4, 5 miliardy korun, což umožnilo čerpat úvěry ve výši 6,5 miliardy korun. Průměrná výše poskytnuté záruky v programu Záruka je 3,3 milionu korun. Malé a střední firmy vyčerpaly letos úvěry od České exportní banky v objemu 465 milionů korun, což je meziročně o 95 milionů více. Jejich podíl na celkovém stavu úvěrů ČEB stoupl z 2,7 na 4,2 procenta.

„Po Novém roce budou rovněž obnoveny programy Progres a Start,“ potvrdil Macka. Ty byly pozastaveny již od začátku letošního roku. Jsou určeny na rozjezd a podporu rozvoje podnikání. „Na program Progres je vyčleněno 850 milionů korun, na program Start, který je určen pro začínající podnikatele, pak 250 milionů korun,“ uvedl Macka.

Jedním z důvodů přesunutí finančních prostředků do programů na podporu malých a středních podnikatelů je i současná světová hospodářská krize. „Malé a střední firmy jsou daleko citlivější na takové situace, jaká je dnes. Komerční banky jsou zdrženlivější v poskytování úvěrů malým a středním firmám, protože jsou pro ně ještě rizikovější než za normální situace. Poskytnuté záruky by měly firmám umožnit přístup k úvěrům u komerčních bank, zvýhodněné úvěry jim přinesou finanční zdroje přímo,“ říká Macka.

To, že se firmy nyní bojí horšího přístupu k financím od tuzemských bank, potvrzuje i čerstvý průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR. Tento názor vyslovilo přes 90 procent respondentů. Banky podle nich zvyšují úrokové sazby nebo jsou méně ochotné půjčit peníze. Svaz proto vyzval vládu ke zlepšení podmínek malých a středních podniků, zejména při získávání úvěrů.

„V době finanční krize nejsme v klidu. Je proto třeba, aby vláda přijala opatření pro udržení a zvýšení konkurenceschopnosti našich firem. Zejména jde o to, aby podpořila malé a střední podniky, kterým by byl zajištěn dostatek finančních prostředků,“ uvádí prezident svazu Jaroslav Míl.

ČEB půjde i do menších firem

Nový produkt určený pro malé a střední podniky připravuje i Česká exportní banka, která se dosud věnovala financování exportu se státní podporou u velkých firem. „Hodláme pokrýt námi dosud poměrně opomíjenou oblast, a to financování malých a středních firem, které bychom mohli označit jako nepřímé vývozce,“ říká mluvčí banky Jan Stolár. Jde podle něj o velmi početnou skupinu českých firem, které jsou dodavateli pro větší exportéry.

Nový produkt by měl být společným dílkem České exportní banky, záruční a rozvojové, EGAP a komerčních bank.

ČEB nyní rovněž spouští sadu čtyř produktů Treasury, které podpoří klienty při operacích s cizími měnami. „Malé a střední podniky se s těmito dopady vyrovnávají obtížněji než velké firmy,“ říká Stolár. Informace mohou podnikatelé získat i v síti Regionálních exportních míst, které banka provozuje spolu s Hospodářskou komorou a agenturou CzechTrade.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít