Šance na odškodnění pro české pěstitele zeleniny

20. června 2011, 18:35 - Profit, TZ
20. června 2011, 18:35

Evropská komise dnes s definitivní platností vydala výjimečné krizové opatření směřující na pomoc producentům zeleniny všech členských států Evropské unie a nastavila přesné podmínky této kompenzace.

Foto: Profimedia.cz

Finanční podpory dostanou pěstitelé okurek, rajčat, salátu, cuket a paprik. I čeští producenti mají šanci získat tuto výjimečnou dotaci. Hlavním administrátorem tohoto odškodnění v ČR bude Státní zemědělský intervenční fond (SZIF).

Pěstitelům zeleniny bude uhrazena kompenzace za ušlé zisky způsobené bakterií  E.coli. Na tomto postupu se dohodla Evropská komise a vyčlenila z rozpočtu Evropské unie na toto krizové opatření částku 210 miliónů EUR. V ČR se tato opatření budou provádět tzv. stahováním z trhu nebo nesklízením produktů, které by byly sice normálně obchodovatelné, ale v současné době se prodávají za výrazně nízkou cenu, což znamená pro producenty obrovský propad.

Aby na tuto výjimečnou kompenzaci dosáhli i čeští pěstitelé, připravil SZIF urychleně nutné administrativní kroky, které požaduje evropská legislativa,“ říká ředitel Státního intervenčního fondu Ing. Oldřich Černoch, CSc. „ Dotace se budou týkat produktů stažených z trhu nebo nesklizených v období od 26. 5. 2011 do 30. 6.2011. V případě našich pěstitelů se pravděpodobně bude jednat zejména o producenty salátu vzhledem k tuzemským klimatickým podmínkám.“

Konkrétní částky k vyplacení za produkty v jednotlivých zemích EU budou známy až po skončení procesu stahování a nesklízení v jednotlivých členských zemích a následném provedení sumarizace celkového požadavku na daný rozpočet Evropské unie, který byl vymezen na toto odškodnění.

Základní kritéria a postup pro získání finančního odškodnění

-    podpora je určena všem pěstitelům zmíněných produktů

-    žádosti o stahování z trhu nebo nesklízení produktů podávají pěstitelé prostřednictvím schválených organizací producentů nebo přímo

-    podpora může být požadována pouze na produkty stažené z trhu či nesklizené do 30.6.2011

-    v souladu s Evropskou legislativou je potřeba žádost o podporu podat nejpozději do 11.7.2011 na SZIF

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít