Šance, kterou je třeba využít

06. září 2011, 11:59 - Miroslav Křížek
06. září 2011, 11:59

Podnikatelé mají letos poslední možnost využít široké spektrum operačního fondu na podporu inovací

Když jsme v březnu společně s ministerstvem průmyslu a obchodu zveřejňovali čísla k čerpání dotací z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) za rok 2010, dali jsme si předsevzetí, že v roce 2011 vyplatíme podnikatelům minimálně deset miliard korun. První pololetí naznačuje, že se nám to podaří. Za prvních šest měsíců si úspěšní žadatelé o dotaci připsali na účty téměř 4,9 miliardy korun. Kromě toho si jen za srpen 2011 rozdělili rekordních 1,067 miliardy. Je to vůbec poprvé, kdy měsíční čerpání dotací překročilo jednu miliardu korun. Že se dotace nevyplácí bezúčelně, se už zanedlouho ukáže v rámci soutěže Podnikatelský projekt roku 2010. CzechInvest, ministerstvo průmyslu a obchodu a Sdružení pro zahraniční investice AFI vyhlásí 27. září nejlepší projekty, které byly s pomocí dotací z OPPI realizovány v roce 2010.

IT, inovace a poradenství

V prvním pololetí tohoto roku CzechInvest obdržel celkem 1502 plných žádostí o dotaci. Podnikatelé v nich žádají o téměř šestnáct miliard korun, a to především z programů ICT v podnicích, Poradenství a Inovace – inovační projekt. O jaké dotace je v daném období největší zájem, vždy odpovídá tomu, které programy mají právě otevřené výzvy. Z údajů od ledna do června 2011 je však rovněž vidět, že podnikatelé v České republice považují informační technologie, zavádění inovací do výroby a na trh a zdokonalování vnitřních procesů za nezbytné součásti vlastního fungování. Zvyšují tak totiž nejen svoji konkurenceschopnost na tuzemském trhu a v zahraničí, ale přispívají také k růstu konkurenceschopnosti celé České republiky, což má další pozitivní dopady na naši ekonomiku. Nejvíce platných žádostí o dotaci v prvním pololetí letošního roku přišlo z Jihomoravského kraje, a to 275. Téměř dvě stovky platných žádostí rovněž zaznamenal Středočeský a Moravskoslezský kraj. Nejen na základě statistik OPPI, ale rovněž na základě přílivu investic lze potvrdit současný trend, že je Jihomoravský kraj centrem informačních technologií a s nimi spojených služeb. Z Jihomoravského kraje rovněž pocházelo nejvíce žadatelů o dotaci v roce 2010.

Jen do konce roku

Jak se stát úspěšnou, či ještě úspěšnější firmou s pomocí OPPI, lze dokázat na velikém množství příkladů. Tyto příklady je nutné zveřejňovat, protože mohou přesvědčit podnikatele, kteří ohledně podání žádosti o dotaci váhají. Čerpání dotací z evropských fondů je sice spojené s poměrně komplikovaným administrativním procesem, vítězné projekty v rámci soutěže Podnikatelský projekt roku 2010 jsou však důkazem toho, že se vyplatí se s tím poprat. Navíc se společně s ministerstvem průmyslu snažíme o to, aby administrativy spojené s čerpáním dotací z OPPI co nejvíce ubylo. Naší prioritou je to, aby finanční podporu dostal co největší počet českých podnikatelů.
V soutěži Podnikatelský projekt roku 2010 získají ocenění projekty v sedmi kategoriích. Ty odpovídají programům, které byly v loňském roce aktuální, konkrétně se jedná o ICT a strategické služby, Eko-Energie: Obnovitelné zdroje energie, Eko-Energie: Úspory energie, Inovace, Potenciál, Školicí střediska a Nemovitosti. V letošním roce jsou spuštěné výzvy k předkládání žádostí u programů Marketing, Poradenství, Školicí střediska, Prosperita a Potenciál. Nejnověji bylo otevřeno prodloužení výzev u programů ICT a strategické služby a Inovace – Projekt na ochranu práv průmyslového vlastnictví. Letošní rok je však pravděpodobně posledním, kdy bude podnikatelům otevřena většina programů OPPI. Další šanci dostanou až v programovacím období 2014 až 2020. Celková částka vyhrazená na dotace už ale bude výrazně menší, otálení s podáním žádosti se tedy nemusí vyplatit. V případě pochybností se mohou podnikatelé obrátit na CzechInvest. Specialisté informační linky o programech podpory podnikání i představitelé regionálních kanceláří CzechInvestu jsou připraveni konzultovat podnikatelské záměry a zodpovědět dotazy spojené s celým procesem od podání žádosti o dotaci po vyplacení finanční podpory.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít