Šance exportovat jsou v Rusku a na Ukrajině,

24. listopadu 2003, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
24. listopadu 2003, 00:00

FIRMA ESI-D, KTERÁ LETOS ZÍSKALA EXPORTNÍ CENU DHL, VZNIKLA V ROCE 1993. PŘEŠLI DO NÍ DŘÍVĚJŠÍ PRACOVNÍCI Z FIRMY ČKD POLOVODIČE. LETOS FIRMA ZAMĚSTNÁVAJÍCÍ ZHRUBA DVĚ DESÍTKY LIDÍ POČÍTÁ S DEVADESÁTIMILIONOVÝM OBRATEM A VÝVOZEM 55 MIL. KČ.

říká ředitel společnosti ESI-D Petr Hercik

Největší objem vývozu máte nyní s Tureckem. Které další země vás zajímají?

Předpokládáme rostoucí možnosti v Rusku a na Ukrajině. Chystáme se také do Maďarska. Máme snahu obsloužit okolní státy. Ale šance pro ČR jsou rozhodně v Rusku a na Ukrajině.

Máte také v úmyslu vydat se na západ?

Samozřejmě by nás těšilo, kdybychom se mohli vydat na západ. Ale zatím je pozice tamních monopolů tak silná, že dokud nebudeme mít objem alespoň půl miliardy, tak tam nebudeme moci proniknout. Je to věc finanční jistoty. Velké firmy chtějí velké záruky. Tak jako se Česko musí nejdříve dostat do rodiny bohatých zemí, a tím pádem získat větší důvěru, tak my, jako firma s majetkem asi 7,5 milionu, musíme mít nejdřív majetku alespoň za 250 až 300 milionů, aby nás partneři na západě brali. Na východě je to jiné. Tam stačí, když za vás dá nějaká banka garanci. Pak tam můžete vyvážet.

Šance vidíte v Rusku a na Ukrajině. Máte tam nějaké kontakty z minulosti?

Polovodiče tam dodaly více než tisíc zakázek a na to se snažíme navázat. Využíváme však všechno, co využít jde. Například strojařské firmy, s nimiž se snažíme dostat na zahraniční trhy. Využíváme toho, že máme vztah k jedné slovenské firmě z Košic, jejímž prostřednictvím dostáváme menší zakázky na Slovensku. Doufám, že na Slovensku budeme mít i vlastní marketing. V dohledné době chceme nabídnout dodávky pro závlahové systémy do Kazachstánu.

Na trhy se tedy dostáváte společně s velkými tuzemskými firmami?

Do Polska jsme se dostali přes výrobce čerpadel Sigmu Lutín, který používá elektriku od nás. My jsme elektrikáři, pohonáři a děláme automatizaci. Můžeme dělat repasy a samostatné dodávky. Což je případ válcovny v Maďarsku, kde koupili hromady železa a potřebují to uvést do provozu. To jsme schopni dodat sami. Ale většinou jsme závislí na železu, které někdo musí vyrobit a někam dodat, tedy na velkých firmách.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít