Šance číhají nejen v Petrohradu

06. prosince 2004, 00:00 - admin
06. prosince 2004, 00:00

PODPORA EXPORTU Jak může vypadat cesta k zakázkám za stamiliony korun? Příkladem je spojení exportních služeb v zahraničí, oborových vývozních aliancí a peněz ze strukturálních fondů.

České firmy mají příležitost získat významné zakázky související s úpravou a čištěním vod. foto:Profimedia.cz/Corbis

PODPORA EXPORTU Jak může vypadat cesta k zakázkám za stamiliony korun? Příkladem je spojení exportních služeb v zahraničí, oborových vývozních aliancí a peněz ze strukturálních fondů. Mise do Petrohradu a leningradské oblasti, složená ze zástupců českého ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva dopravy a proexportní agentury CzechTrade, potvrdila šanci pro české firmy získat zakázky v řádu stamilionů korun. Vývozní aliance v oblasti úpravy a zpracování vody se bude významně podílet na rekonstrukci vodohospodářské soustavy Petrohradu. Model, kdy na identifikovanou příležitost naváže provedení hloubkové studie trhu s následným vyhledáním českých firem, jejich spojením do silné vývozní aliance a dotacemi ze strukturálních fondů, chce agentura CzechTrade použít jako efektivní cestu podpory exportu i do budoucna.

ATRAKTIVNÍ REGION Jaké příležitosti pro české firmy odkryla zmíněná pracovní cesta? Jde například o modernizaci petrochemického průmyslu, rekonstrukce vodohospodářských soustav, dodávky menších závodů na zpracování tvrdých odpadů nebo účast českých firem na výstavbě severoevropského ropovodu. Mezi příležitosti patří mimo jiné také dodávky vysoce kvalitního dřeva z Ruska či realizace odborných kurzů a spolupráce při výstavách a veletrzích. Petrohrad projevil zájem i o dodávky náhradních dílů pro železniční dopravu a o výstavbu společného závodu na jejich výrobu přímo v Rusku. Jednání probíhají také o společném projektování, výrobě a montáži televizních a automatických komplexů operativního sledování, které lze využívat pro železniční a automobilovou dopravu a také pro ostrahu hranic. PROJEKT ZA STAMILIONY

V rámci jednání byla slavnostně předána předprojektová dokumentace pro rekonstrukce úpravny vody ve městě Petrodvorec a čistírny odpadních vod města Kronštadt. Vypracovala ji akciová společnost Hydroprojekt CZ, profinancování zajistila agentura na podporu exportu CzechTrade. „Na projekční práce pro významnou ruskou společnost GUP Vodokanal v hodnotě stovky milionů korun mohou navázat další dodávky zařízení pro úpravu a čištění odpadních vod v řádu několika stovek milionů korun. Realizovala by je vývozní aliance Czech Watter Alliance v čele právě se společností Hydroprojekt CZ,“ říká generální ředitelka agentury CzechTrade Jitka Hanzlíčková. „Petrohrad a leningradská oblast je jedním z nejperspektivnějších regionů pro české investice v Rusku. V posledních dvou letech se uskutečňuje řada významných investic. N apříklad společný česko-ruský podnik v oblasti telekomunikací „Ladoga-Telecom“. Dalšími příklady jsou technologické linky na výrobu štěrku či zpracování papíru nebo investice do rozvoje závodů na zpracování dřeva,“ upozorňuje náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

VODA PRO PETROHRAD

Celý projekt odstartoval v závěru roku 2003. Tehdy byla v rámci každodenní činnosti zástupce CzechTrade v Petrohradě ve spolupráci s Generálním konzulátem v Ruské federaci a následně při jednání pracovní skupiny ministerstva průmyslu a obchodu získána příležitost podílet se na rozvojových projektech infrastruktury Petrohradu. „V souladu se zákonem o veřejných zakázkách jsme vypsali výběrové řízení na realizaci projektu, ve kterém zvítězila společnost Hydroprojekt CZ,“ říká k počátkům jednání Jitka Hanzlíčková. Společnost vypracovala studii formou doprovodných projektů ke Generelu zásobování vodou Petrohradu včetně koncepce rekonstrukce a rozšíření úpraven vody.

SILNÁ VÝVOZNÍ ALIANCE „V průběhu jednání jsme založili vývozní alianci Czech Water Alliance. Sdružuje devatenáct českých firem, specializujících se na investiční výstavbu, projekci a plánování projektů vodního hospodářství, vodní elektrárny, přehrady a jezy, revitalizaci vodních toků a analýzy a čištění všech druhů vod, vybudování a rekonstrukce inženýrských sítí měst a územních celků, geologii a hydrogeologii, bezodpadové technologické systémy či enviromentální softwarové aplikace,“ vyjmenovává Jitka Hanzlíčková. Mezi cílové země nově vzniklého exportního clusteru patří kromě Ruské federace také další země Společenství nezávislých států, Balkán a severní Afrika. Firmy byly zahrnuty jako dodavatelé pro zpracovaný projekt. „Je to perspektivní cesta k využití zkušeností českých expertů, uplatnění zkušeností z transformace vodárenských systémů v České republice a vytvoření podmínek pro dodávky dalších zařízení,“ dodává Martin Tlapa. Přestože pro Rusy představuje Česká republika spíše turistický cíl, posiluje také ekonomický aspekt jejich zájmu - zvláště po vstupu do Evropské unie. Roste zájem o takové české investice do výrobní sféry v Rusku, které nespočívají pouze v nákupu, ale přinesou také moderní technologie a zaměstnávání lidí. „Lepší zvuk českého zboží oproti jiným zemím střední a východní Evropy je dán tradicí i rezervovaností českých společností k často požadovanému snižování kvality kvůli maximálnímu snížení cen. Dodavatelé z jiných zemí tomuto požadavku často ochotně vyhoví,“ dodává Jitka Hanzlíčková. PILOTNÍ PROJEKT JE NÁVODEM PRO OSTATNÍ

Postup realizace petrohradského projektu by se měl stát modelem pro další exportní zakázky v zahraničí. „Podstatou je efektivní využití příležitostí, které na trhu vyhledávají specialisté na zahraničních zastoupeních CzechTrade a obchodních úsecích ambasád. Na ty musíme navázat studií, která ověří schopnost uskutečnit projekty po finanční a technické stránce, včetně schopnosti financování investice a návrhu doporučených dodávek a zařízení,“ vysvětluje Jitka Hanzlíčková. Na provedenou studii naváže vytvoření silné vývozní aliance o 15-20 firmách, které pokryjí spektrum oboru od projektové dokumentace přes technickou realizaci po profinancování celé investice. „Podporu zahraničních projektů chceme provázat s dalšími institucemi na podporu exportu a podnikání. Tedy s finančními nástroji České exportní banky a EGAP, připravovanými soft loans, dalšími existujícími programy v rámci Operačního programu Průmysl a podnikání,“ naznačuje Martin Tlapa. „Projekty lze také podpořit v rámci programu Marketing a následné působení firem v teritoriu z připravovaných programů Aliance a Zastoupení,“ připomíná Jitka Hanzlíčková. Těmi chce CzechTrade v příštím roce více podpořit právě vznik exportních clusterů a zakládání poboček českých firem v zahraničí.

Stranu připravila státní agentura

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít