San Miguel – ostrov s vůní čaje

30. dubna 2011, 07:40 - Jan Herzán
30. dubna 2011, 07:40

Ráj uprostřed Atlantického oceánu. Právě tak bývají Azorské ostrovy označovány v různých turistických publikacích. Pokud i vy hledáte neokoukanou destinaci, která by nabízela něco víc než slunce a pláže, vaše volba je jasná. Navštivte San Miguel.

Foto: autor

Naše cesta za exotikou mířila do hlavního města San Miguel Ponte Delgado. Ubytovali jsme se v malém hotelu poblíž pevnosti Forte de Sao Bras. V ní kromě výhledu na městskou promenádu najdete také vojenské muzeum s poměrně rozsáhlou sbírkou nejrůznějších zbraní, které sloužily k obraně města v dobách pirátů a během druhé světové války. Po krátké procházce podél moře a lehké večeři v místní restauraci jsme se vrátili zpět do hotelu, abychom nabrali síly na druhý den, kdy nás čekala cesta k jezerům Lagoa Azul a Lagoa Verde v západní části ostrova.

Hodí se vědět

Azořané jsou velmi laskaví a pohostinní lidé, kteří jsou hrdí na svůj původ. Ani po ničivé erupci jedné ze sopek v polovině minulého století většina obyvatel ostrovy neopustila. Mnozí se sice odstěhovali do USA nebo Kanady, ale na Azorské ostrovy se rádi vracejí. Vzhledem k velmi malému počtu obyvatel (necelých 240 tisíc) má lokalita nízkou kriminalitu. Zdravotnictví je tu na vysoké úrovni. Před cestou je nicméně nutné sjednat si úrazové pojištění. Azory patří Portugalsku, a tudíž se zde platí eurem.

Zázračné prameny

Jezera se nacházejí v kráteru vyhaslé sopky v těsné blízkosti malebné vesničky Sete Cidades. Před cestou do údolí jsme se zastavili u vyhlídky vedle opuštěného hotelu, odkud je nádherný výhled na celou oblast. Pokračovali jsme skrz údolí až na nejzápadnější cíp ostrova do vesničky Moio, která leží nedaleko lázní, kde ze země vyvěrají horké léčivé prameny.

Další naší zastávkou bylo jezero Lagoa das Furnas, vzdálené necelých 40 minut jízdy od Ponta Delgady. Zde jsme navštívili horké prameny a gejzíry vycházející z neaktivní sopky Furnas a malebný kostelíček u břehu jezera. Zdejší horké prameny využívají místní lidé také k vaření. Do děr vyhloubených v zemi (odborně se jim říká vulkanické trouby) spustí hrnec, do něhož položí na kusy nakrájenou zeleninu a navrch přidají nejrůznější druhy masa včetně domácích klobás. Bez přidání vody se poté hrnec zavře a zakryje hlínou. Během šesti hodin dodá pára z vyvěrajících pramenů jídlu nezaměnitelnou chuť. Této nejslavnější azorské specialitě se říká cozido a jako příloha se někdy podává i vařená rýže a ovčí sýr se lžičkou slané tomatové omáčky.

Azorské ostrovy

Azorské souostroví patří k Portugalsku a skládá se z devíti ostrovů, které vznikly před stovkami milionů let sopečnou erupcí. Ta zde vytvořila fascinující scenérie s mnoha krátery připomínajícími měsíční krajinu. Díky Golfskému proudu panuje na ostrovech po celý rok příjemné subtropické klima (14 až 22 °C). Najdete tu bujnou vegetaci plnou exotických květin, tropického ovoce a nádherných smaragdových, tyrkysových a safírových jezer. Lidé jsou zde usměvaví a velmi pohostinní. Ostrovy zatím unikly masové turistice, a to i díky proměnlivému počasí a vlhkému podnebí. Velkým lákadlem je pozorování velryb a delfínů z bezprostřední blízkosti výletních lodí nebo sledování býčích zápasů.

  • *Jak se sem dostanete Z Prahy na Azorské ostrovy jsou vypravovány charterové lety, vyplatí se koupě zájezdu přes cestovní kancelář. Pro ty z vás, kteří se rozhodnou cestovat sami, doporučuji letět do Lisabonu a poté azorskými aerolinkami SATA na některý z ostrovů. Týdenní dovolenou na Azorech pořídíte při včasné koupi již od 20 tisíc korun včetně letenky. Další informace o tomto souostroví najdete na www.countrypic.cz. Kde se můžete ubytovat Možnosti ubytování se liší podle velikosti ostrovů. Na největším ostrově San Miguel najdete mnoho hotelů a penzionů. Ceny ubytování jsou mnohdy mnohem nižší než v Čechách (ve čtyřhvězdičkovém hotelu v centru města jsme platili za dvoulůžkový pokoj se snídaní necelých 50 eur). Během letních měsíců lze pohodlně přenocovat v kempech kolem jezer. Po celodenní jízdě autem jsme zastavili v lázeňském městečku Furnas a vykoupali se v potoku, do něhož proudí voda z nedaleké sopky. Vedle jsou postaveny umělé bazénky s neustále proudící horkou vodou. Tamní toto místo nazývají Poca da Dona Beija. Při procházce Furnasem postupně míjíte několik vyvěrajících pramenů a hlubokých kráterů, ze kterých syčí pára a prská vroucí voda. Cestou zpět do hotelu jsme zastavili ještě ve městě Ribeira Grande na jihu ostrova, kde jsme navštívili známý most Oito Arcos a kostel Ribeira Grande, jejichž fotky jsou vyobrazeny snad ve všech průvodcích. Věčně zelená**

Počasí v celém souostroví je velmi proměnlivé s velkým počtem dešťových srážek. Proto jsou také ostrovy zelené po celý rok a vhodné pro pěstování nejrůznějších plodin včetně čaje. San Miguel je ostatně jediným místem v Evropě, kde najdete čajové plantáže velmi podobné těm na Srí Lance. Kromě již zmíněného čaje zde rostou také banány a ananasy a k vidění jsou i tabákové plantáže. Na pastvinách potkáte různobarevné krávy. Ty světle hnědé jsou chovány pro maso a černobílé pro mléko. Místní chovatelé krávy dojí ráno a večer, jedna kráva vyprodukuje až 40 litrů mléka denně. Doporučuji navštívit jednu z mnoha výkupen mléka při hlavních silnicích, kde můžete vyzkoušet skvělou chuť čerstvého mléka a domácích ovčích sýrů. Podobných malých radostí na ostrově prožijete spoustu.

Pokud stejně jako my dáváte přednost aktivní dovolené v zatím turisticky méně známých destinacích bez velkých hotelových komplexů a davů lidí, potom jsou Azorské ostrovy tím pravým místem pro vás. Prožijete zde dozajista nevšední dovolenou. Už samotný pohled na zelené hory poseté modrými hortenziemi nebo odpočinek nad šálkem místního čaje v některém z malebných městeček souostroví dává zapomenout na starosti běžných dní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít