Samotná cena za pojištění klientovi nic neprozradí

24. března 2003, 00:00 - (rk)
24. března 2003, 00:00

Konkurenční prostředí si přímo říká o poměřování sil. A co jiného by měli poměřovat budoucí klienti pojišťovny než sazby pojistného.Myslíte si to také? Pak jste na nejlepší cestě nechat se pěkně napálit. Sazby, za které jednotlivé pojišťovny nabízejí třeba pojištění stavby nebo domácnosti, totiž mají skutečnou vypovídací hodnotu pouze ruku v ruce s dalšími informacemi.

Konkurenční prostředí si přímo říká o poměřování sil. A co jiného by měli poměřovat budoucí klienti pojišťovny než sazby pojistného.

Myslíte si to také? Pak jste na nejlepší cestě nechat se pěkně napálit. Sazby, za které jednotlivé pojišťovny nabízejí třeba pojištění stavby nebo domácnosti, totiž mají skutečnou vypovídací hodnotu pouze ruku v ruce s dalšími informacemi. Samostatně si z nich můžete vytvořit pouze seznam od nejmenšího čísla k největšímu, ale ve skutečnosti se z takového přehledu nedozvíte nic.

Za málo peněz málo muziky

„Pojištění staveb a domácnosti má každý nastavené trochu jinak a žonglovat jenom s těmito pojmy a částkami peněz je prostě nesmysl,“ tvrdí mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. „Za každou cifrou se totiž skrývá řada dalších faktorů. Ve hře je seznam krytých rizik, spoluúčast, bonus za bezeškodní průběh, oblast, ve které se pojištěný majetek nachází a jeho zabezpečení.“ Není tedy žádný problém stlačit pojistné na minimum a s výslednou částkou se potom chlubit jako nejlevnější. Za málo peněz ale už tradičně bývá i málo muziky, což zpravidla klienti zjistí až po pojistné události. Každá pojišťovna se přitom snaží přicházet s tzv. pojištěním na míru. Některá kritéria si mohou klienti zvolit sami, jiná jsou jim už předem dána podle toho, kde bydlí nebo jak dlouho neměli žádnou pojistnou událost.

Boj pojišťoven o lepší ceny

V praxi se tedy může stát, že u pojištění staveb jedna pojišťovna nabídne bez jakékoliv spoluúčasti komplexní rozsah pojištění za určitou cenu. Druhá pak přispěchá s konstatováním, že je o poznání levnější. Už se nepochlubí s tím, že její produkt nezahrnuje riziko vandalizmu a odcizení a že do něho naopak mlčky zahrnula pětisetkorunovou spoluúčast. Stejně tak se pojišťovna může prezentovat s pojištěním domácnosti, které automaticky zahrnuje všechna běžná rizika anebo vyrazit do boje o klienta pod praporem stejného produktu, ale s určitými odchylkami v nabídce. Její sazba opět nemusí zahrnovat vandalizmus a značnou část živelních rizik, případně pojištění garáže. Při cenovém porovnání však bude nejlevnější. Možností, jak vykouzlit nízkou pojistku, je zkrátka hodně, stačí jenom některá fakta napsat tučně a jiná rozptýlit drobným písmem v textu.

Při výběru pojistky nespěchejte

Mnoha klientům pojišťoven v tomto směru otevřely oči loňské povodně. V současné době proto stále více lidí klade důraz na to, aby nebyly pojištěné nemovitosti podpojištěné, aby pojistné krytí nebylo nižší než jejich hodnota. A aby byla co největší část domácnosti pojištěna na novou cenu. Takové pojištění je sice dražší, ale také stoprocentně plní svoji funkci. Lidé, kteří ve snaze ušetřit kupují to nejlevnější, co na trhu existuje, se pak nesmějí divit, že dostávají od pojišťovny pouze zlomek toho, co v případě škody očekávali. Co tedy poradit těm, kteří se zajímají o pojištění svého domu nebo bytu? „Určitě by měli s pojišťovacím poradcem probrat všechny varianty, které v jejich případě mohou nastat,“ tvrdí Václav Bálek z ČP. Za částkou, kterou jim nakonec pojišťovák vypočítá, se mohou skrývat různé výhody, ale i nevýhody. A k tomu, aby se mohl klient dopodrobna seznámit se všemi detaily, potřebuje mít také dost času. „Takže rada je jednoduchá, při sjednávání pojistky rozhodně nespěchejte a nevybírejte jen podle ceny,“ dodává Bálek.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít