Samé podivuhodné bytosti

30. července 2010, 16:31 - (red)
30. července 2010, 16:31

Monitor

Nesmrtelný moderátor * Nesrozumitelný soudce * Konfliktní šéfové BP * Násilnické ženy

Nesmrtelný moderátor
Česká televize nám každý týden připomíná, že totalitní východ i divoký západ mají oblibu v dlouhotrvajících kariérách protagonistů, kteří jsou vynášeni do nebes, i když už jsou dávno za zenitem. Pouze některé země mají takové demokratické zvyky, že zastávané funkce limitují časem a umožňují konkurenci. U žárlivě střeženého monopolu, jímž jsou Otázky Václava Moravce, jde již spíše o moderátorovo promotion, okořeněné pozvanými hosty, které moderátor leckdy nenechá ani kloudně domluvit.
Otázky vypadají jako zprivatizované. „Děkuji, že jste přijal mé pozvání,“ vítá hosty moderátor, takže vzbuzuje dojem, že je zřejmě majitelem České televize. Pak začne opakovat, že by stranu, či dokonce vládu mohlo ohrozit, že někteří noví exekutivní činitelé předtím působili v jedné branži. Jiné branže, kde v minulosti společně působili jiní exekutivci jiných stran a vlád jsou samozřejmě zapomenuty. Moderátor shledává střet zájmů v tom, že na přípravě zákonů o bezpečnostních agenturách se budou podílet lidé, kteří v tomto oboru působili. Kdyby je dělali lidé, kteří o problematice nic nevědí, bude právem naříkat, jak je to nekompetentní. A k tomu všemu ještě blouzní, že vláda bude schvalovat zákony. Měl by si prostudovat, co dělá vláda a co parlament.

Nesrozumitelný soudce
Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček v televizním debatním pořadu kritizoval, že každá polistopadová vláda vytvářela svoji koncepci soudnictví, a plédoval pro ustanovení Nejvyšší rady soudní moci, která by měla dostatek času a stability k vytvoření koncepce nezávislého soudnictví. Soudce Sváček však v této souvislosti řekl něco velmi podivného. Teď prý vyhrály pravicové strany, takže budeme mít pár let soudnictví tak trochu pravicové. Kdyby vyhrála sociální demokracie, měli bychom soudnictví levicové. A kdyby vyhráli komunisté, měli bychom pravděpodobně soudnictví komunistické. Jenže my chceme soudnictví spravedlivé. Těžko se k němu přiblížíme vytvořením sebesofistikovanější Nejvyšší rady soudní moci, když se – alespoň podle soudce Sváčka – zdá, že je to vlastně všechno jedno, protože se vítězné politické partaje chovají jako komunisté za komunismu.

Konfliktní šéfové BP
Co bude s Tonym Haywardem? Je jasné, že šéf BP nepůjde do vězení a neumře ani chudý, ale přece jen zbývá otázka, zda získá slíbený post ve vedení ruské společnosti TNK-BP. Hayward odchází z čela BP v říjnu a možná si myslel, že do Ruska pojede už na podzim. Jenže minulý týden se objevila zpráva, že Britové uvažují, že by podíl BP v ruské společnosti prodali, aby snížili rekordní ztrátu.
Ropný gigant TNK-BP vznikl v roce 2003 a dnes má významné pozice v Rusku a na Ukrajině. Prezidentem firmy se stal Robert Dudley, který nyní střídá Haywarda v čele BP. V roce 2009 pocházela třetina celkové těžby BP právě z této aktivity a společný podnik disponuje i slušnými zásobami. Ve firmě drží polovinu akcií BP, zbytek patří konsorciu AAA (se sítí autobazarů opravdu nemá nic společného), které je majetkem firem tří ruských miliardářů. Čtvrtina akcií náleží skupině Alfa Michaila Fridmana, dvanáct a půl procenta drží společnost Access Leonarda Blavatnika a stejný podíl získal i podnik Renova Group Viktora Vekselberga.
Po nástupu Vladimira Putina k moci se vztah BP a ruských oligarchů vyostřil natolik, že Dudley musel v prosinci 2008 po nesmírně hrubém válčení akcionářů post šéfa TNK-BP opustit. Prý doslova prchal ze země, Ruská média ho totiž popisovala jako emblematickou figuru západního vykořisťovatele.
Život píše zvláštní příběhy: Američany nenáviděný Hayward míří do Ruska a Rusy nenáviděný Dudley do USA. Good luck!

Násilnické ženy
Americká historička Wendy Lowerová, která žije v Mnichově, zjistila, že během holokaustu se dopouštělo brutálních zločinů mnohem více žen, než se původně myslelo. Několik tisíc německých žen totiž dobrovolně odešlo na území východní Evropy okupovaná nacisty, aby se účastnily „válečného úsilí“ známého jako genocida. Tato novinka sice zneklidňuje, ale překvapovat by neměla. Všichni, jež šokuje, že ženy mají stejnou schopnost jako muži chovat se nemorálně, zákeřně a násilně, zřejmě nevěnovali dostatečnou pozornost nočním událostem. Násilí žen je jen méně viditelné, spíše duševní než fyzické. Nejde o pěstní násilí, ale o zastrašování a zákeřnost.
Ženy na celém světě a zejména feministky by si měly přiznat, že mají stejnou schopnost páchat násilí jako muži. Například 48 procent amerických žen podporovalo vládu George Bushe mladšího, která zahájila preventivní válku v Iráku. Pokud by si ženy tento sklon k násilí přiznaly, možná by feministické hnutí konečně uznali i jeho zásadní odpůrci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít