Sám si kácím, sám si prodám

16. září 2007, 19:21 - Vadim Fojtík
16. září 2007, 19:21

Státní podnik se rozhodl založit zcela novou a vlastní firmu

Vládce většiny českých hvozdů, státní podnik Lesy České republiky (LČR), zřejmě nekoupí padesát procent akcií firmy Hradecká lesní a dřevařská společnost, jak dříve proklamoval. LČR v největším tuzemském obchodníkovi se dřevem sice již kontrolují poloviční podíl, ale místo nákupu dalších akcií si zřejmě založí zcela novou a vlastní obchodní firmu. Informaci potvrdil týdeníku EURO zdroj blízký vedení LČR a rovněž spolumajitel Hradecké lesní a dřevařské společnosti (HLDS) František Dejnožka.

Stop nákupům.

Dejnožku, který v HLDS kontroluje zbývající padesátiprocentní podíl, rozhodnutí Lesů ČR notně překvapilo. „Prostřednictvím médií jsem se před časem dozvěděl, že o polovičním podílu státu v naší společnosti chce současné vedení Lesů ČR začít jednat. Dodnes se však žádná seriózní rokování neuskutečnila,“ sdělil týdeníku EURO Dejnožka. A dodal: „Na můj dotaz mi bylo oznámeno, že si Lesy České republiky založí vlastní obchodní společnost. Chápu to tak, že podobnými prohlášeními, která se dozvídám od třetích stran, odpovědné osoby nejen poškozují Hradeckou lesní a dřevařskou společnost, ale i snižují hodnotu podílu státu v této firmě.“ V roce 1998 Lesy České republiky získaly v Hradecké lesní a dřevařské společnosti 49procentní podíl. V roce 2004 pak státní podnik ve firmě odkoupil další procento. Dle informací týdeníku EURO LČR za podíl zaplatily několik desítek milionů korun. „Částka je důvěrná. Pouze mohu říct, že k ní Lesy ČR dospěly na základě dvou nezávislých znaleckých posudků. Určitě však zaplatily mnohem méně, než na kolik by je vyšlo budování vlastní obchodní firmy,“ konstatoval již dříve Dejnožka. Odhady současné hodnoty firmy se pohybují kolem 150 milionů korun. A to včetně jejich dceřiných firem.

Příliš mnoho kritiky.

Dnes většinu obchodu pro státní podnik provádí právě Hradecká lesní a dřevařská společnost. Zobchoduje ročně dříví zhruba za jednu miliardu korun. Za to jí LČR platí přes tři procenta z obratu, něco přes třicet milionů korun.
Obchodní vztahy mezi Hradeckou lesní a dřevařskou společností a Lesy ČR mají nejen mnoho kritiků, ale i zastánců. Někteří lesníci tvrdí, že stát tímto způsobem stabilizuje celý trh s dřevem. Oponenti naopak upozorňují, že LČR prodejem dřeva přes prostředníka přicházejí o mnoho peněz. O přínosu obchodního svazku není přesvědčen ani ministr zemědělství Petr Gandalovič. Ten proto před časem přišel se dvěma variantami, jak spory kolem obchodování se dřevem vyřešit. První předpokládá, že stát získá ve firmě sto procent akcií, takže prodej dřeva bude zcela v jeho režii. „Jinak počítáme s tím, že prodej přes tuto firmu ukončíme letos v prosinci,“ konstatoval před časem ministr. Dejnožka však oponuje tvrzením, že se Gandalovič o HLDS vyjadřuje velmi vehementně a na základě nepřesných informací. „Požádám ho jako zástupce zřizovatele LČR o schůzku, kde bych se chtěl dozvědět další postup při jednání v této klíčové záležitosti,“ dodal Dejnožka. Vyřešení situace kolem obchodování se dřevem dostal na starost šéf Lesů ČR Jiří Holický. Dejnožka již několikrát tvrdil, že spolupráce HLDS a Lesů ČR je pro státní podnik přínosná a především výdělečná. Zdůvodňoval to tím, že LČR přináší úzká spolupráce se specializovanou společností, která uskutečňuje obchodní politiku státních lesů, potažmo státu, celou řadu výhod. „HLDS není na rozdíl od LČR v pozici veřejného zadavatele, což je v případě zajišťování služeb v oblasti logistiky daleko operativnější. Firma je členem klíčových komoditních burz nejen v ČR, ale i ve středoevropském regionu. Má právo přímo obchodovat na veřejných kontrolovaných trzích a je schopná předkládat LČR kvalifikované prognózy vývoje trhu s dřívím, a tím umožnit LČR včasnou přípravu a reakci,“ říká Dejnožka. Oponenti naopak tvrdí, že podobné funkce zvládne bez problémů i nová obchodní firma, kterou chtějí Lesy založit. Ať má pravdu Dejnožka nebo jeho odpůrci, jisté je jedno. V následujících letech bude dřeva nedostatek a jeho ceny se zvýší. Stejně jako výdělky z prodeje této komodity.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít