Sabáka není jen pes

28. května 2007, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
28. května 2007, 00:00

Rusko zůstává pro české výrobce velmi výrazným obchodním partnerem, i když také rizikovým. Mluvit o surovinové závislosti na ropě či plynu je mnohokrát otřepávané klišé. Ale obchodní toky fungují i opačným směrem. A často úspěšně. Důkazem může být fakt, že státem vlastněná pojišťovna EGAP pojistila z teritoriálního hlediska vloni nejvíce vývozů právě do Ruska.

Rusko zůstává pro české výrobce velmi výrazným obchodním partnerem, i když také rizikovým. Mluvit o surovinové závislosti na ropě či plynu je mnohokrát otřepávané klišé. Ale obchodní toky fungují i opačným směrem. A často úspěšně.

Důkazem může být fakt, že státem vlastněná pojišťovna EGAP pojistila z teritoriálního hlediska vloni nejvíce vývozů právě do Ruska. Plná čtvrtina pojištěného objemu vývozu (7,5 miliardy korun) se týkala ruského trhu. Stejně tak z aktuálního výzkumu mezi domácími firmami jasně vyplývá, že Rusko považují za nejzajímavější trh mimo Evropskou unii. Právě zde totiž cítí šanci, že by zde mohly a chtěly umístit svoje výrobky.

Jenom chtít je ovšem málo. Sebelepší produkt se sám neprodá, i když známá značka samozřejmě pomůže. Přestože ale mají o českých výrobcích Rusové dodnes povědomí, už dávno to nestačí. Dokonce ani příslovečná znalost ruštiny u „nových“ Rusů nezabírá jako dříve. Nová generace tamních manažerů a obchodníků už bravurně ovládá angličtinu. A nutno říct, že často lépe než někteří naši obchodníci, kteří si občas na jednání troufnou přijet se sebevědomím a se znalostí své obchodní ruštiny ze sedmdesátých let minulého století. Příklad? Když se vás ruský partner zeptá, jaká je vaše „sabáka“, neptá se vás na domácího mazlíčka, ale na e-mailovou adresu („sabáka“ = totéž co u nás „zavináč“).

Řada českých firem tak na ruském trhu ztroskotala. A důvodů může být víc - některé platí speciálně v Rusku, jiné chyby se opakují i v jednání s jakýmkoliv zahraničním partnerem. Často jde o drobnosti, které ale nakonec zhatí lukrativní zakázky.

Příkladů je spousta a úspěšní manažeři je dovedou vysypat z rukávu na potkání. Spojovatelka na ústředně, která ovládá jen češtinu. Neexistující webová stránka - nebo fungující pouze v češtině. Chybějící propagační materiály popisující firmu v několika světových jazycích. Anglická verze výroční zprávy, seznam úspěšných obchodů a tak dále.

Tuzemské firmy jsou pro velký ruský trh často příliš malým partnerem. Vyplatí se proto občas hodit za hlavu firemní hrdost i konkurenční rivalitu a vytvořit obchodní spojenectví. Moderně se tomu po anglo-americkém vzoru říká exportní klastr. V češtině to nezní zrovna úžasně, ale nevadí. Ruština na tom není lépe. Možná hůř. Stačí si tyhle anglicismy představit v azbuce. To vlastně ale nevadí - vždyť základ obchodu je nakonec v tom, domluvit se.

Sebelepší produkt se sám v Rusku neprodá, i když známá značka pomůže.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít