S vylepšením zákoníku souhlasíme

04. června 2007, 00:00 - PETR KUČERA
04. června 2007, 00:00

ODBORY: Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se v minulém týdnu dohodli na úpravách zákoníku práce. Připravená „technická novela“ by se mohla rozšířit o dalších 17 změn. Cesta k vylepšení největších nedostatků zákoníku práce je volná: Tripartita se shodla na návrhu „technické novely“, předloženém ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem (podrobný rozbor jsme přinesli v Profitu č.

ODBORY: Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se v minulém týdnu dohodli na úpravách zákoníku práce. Připravená „technická novela“ by se mohla rozšířit o dalších 17 změn.

Cesta k vylepšení největších nedostatků zákoníku práce je volná: Tripartita se shodla na návrhu „technické novely“, předloženém ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem (podrobný rozbor jsme přinesli v Profitu č. 13/2007). Technická novela by se mohla rozšířit také o dalších 17 změn, na nichž se krátce před jednáním tripartity dohodl Svaz průmyslu a dopravy s Českomoravskou konfederací odborových svazů.

Konečné znění novely s návrhy odborů a zaměstnavatelů má připravit zvláštní tým. „Budou v něm právníci odborářů, zaměstnavatelů a ministerstva práce. Sejít by se měli již toto úterý,“ říká místopředseda konfederace Jaroslav Zavadil.

Odboráři i zaměstnavatelé věří, že ministr Nečas splní svůj původní slib: tedy že do technické novely zařadí i další body, na nichž se obě strany dohodly.

O návrhu pak rozhodne sněmovna. „Musíme udělat všechno pro to, aby se z projednávání zase nestala nějaká emocionální a bláznivá přetahovačka o jakýkoli pozměňovací návrh. To bychom nechtěli ani my, ani zaměstnavatelé,“ vysvětluje Zavadil. „Doufáme, že novela začne platit od počátku příštího roku,“ dodává viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Martin Jahn.

Navrhované změny mají upravit nebo odstranit problematická ustanovení, která nyní v praxi komplikují život firmám i zaměstnancům. Jde však „jen“ o opravy jasných chyb či nelogičností, nikoliv o změnu celé koncepce zákoníku.

ZJEDNODUŠENÍ KONT PRACOVNÍ DOBY

Podle Martina Jahna jsou nejdůležitější změny, které ulehčují přesčasovou práci vedoucích pracovníků, a změny umožňující pružnější rozvržení pracovní doby. Svaz průmyslu a dopravy se dohodl s odbory na několika vylepšeních, o jejichž návrhu jsme podrobně psali v Profitu č. 20/2007:

Dvě změny se týkají kont pracovní doby: Tu by nově šlo rozvrhnout předem na celé období, v němž bude konto uplatněno. Toto rozvržení bude možné v průběhu uvedeného období měnit s tím, že tato úprava má být zaměstnancům oznámena alespoň týden dopředu a týkala by se období nejméně čtyř týdnů.

U zaměstnavatele, kde působí odborová organizace, by již neměl být nutný individuální souhlas zaměstnanců, je-li konto pracovní doby dohodnuto v kolektivní smlouvě.

Skončit má i dosavadní rozdílná úprava, týkající se možnosti firmy převést zaměstnance dočasně na jinou práci. V současnosti platí: Při převedení s cílem odvrátit mimořádnou událost, jinou hrozící nehodu nebo k zmírnění jejich bezprostředních následků není nutný souhlas zaměstnance. Naopak v případě přerušení práce způsobeném nepříznivými povětrnostními vlivy nebo prostojem musí mít zaměstnavatel jeho souhlas. Zaměstnavatelé uspěli s návrhem na sjednocení úpravy tak, aby nebyl vyžadován předchozí souhlas zaměstnance.

Obě strany se také shodly na zrušení časového limitu 15 minut při dělení přestávek na jídlo a oddych. V praxi totiž docházelo k velkým problémům - zejména tam, kde dříve dělili přestávky na malé (desetiminutové) a velké (dvacetiminutové), přičemž z takového dělení vycházely i harmonogramy směn.

Při pružném rozvržení pracovní doby má dojít k odstranění dosavadního rozlišení rovnoměrného a nerovnoměrného rozvržení. Vyrovnávací období by nově měla být stanovena na dobu nejvýše čtyř týdnů.

KONEC OMEZENÍ PRO MLADISTVÉ

Zaměstnavatelé a odbory se shodli také na prodloužení dosavadního limitu pro zaměstnávání mladistvých. Z dosavadních 30 hodin týdně by se měl zvýšit na 40 hodin týdně (v souhrnu všech prací), ovšem pouze u lidí starších 16 let a na omezenou dobu - například v době letních prázdnin.

Pravděpodobně také odpadne dosavadní omezení pro práci přesčas u zaměstnanců, kteří pečují o dítě mladší než jeden rok. Budou-li si to sami přát, mohli by nyní pracovat přesčas. Návrh také umožňuje, aby firma mohla s vedoucími zaměstnanci sjednat mzdu s přihlédnutím k práci přesčas (v rozsahu nejvýše 150 hodin v kalendářním roce).

Povinnost vracet odstupné se omezí pouze na případy, kdy znovu zaměstnanec vstoupí u téhož zaměstnavatele do pracovního poměru nebo uzavře dohodu o pracovní činnosti.

Zpřesnění se dočkala povinnost vyplatit zaměstnanci odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr končí z takzvaných kvalifikovaných zdravotních důvodů. Nově by jej firma nemusela vyplácet, pokud by si zdravotní újmu způsobil zaměstnanec svým zaviněním. Obě strany se shodly také na následující změně: Není-li výše příplatku za práci v noci či za práci v sobotu a v neděli sjednána v kolektivní smlouvě, činí nejméně 10 procent průměrného výdělku.

Má také dojít ke stanovení lhůt na projednání pracovněprávních sporů.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít