S vylepšením zákoníku souhlasíme

04. června 2007, 00:00 - PETR KUČERA
04. června 2007, 00:00

ODBORY: Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se v minulém týdnu dohodli na úpravách zákoníku práce. Připravená „technická novela“ by se mohla rozšířit o dalších 17 změn. Cesta k vylepšení největších nedostatků zákoníku práce je volná: Tripartita se shodla na návrhu „technické novely“, předloženém ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem (podrobný rozbor jsme přinesli v Profitu č.

ODBORY: Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se v minulém týdnu dohodli na úpravách zákoníku práce. Připravená „technická novela“ by se mohla rozšířit o dalších 17 změn.

Cesta k vylepšení největších nedostatků zákoníku práce je volná: Tripartita se shodla na návrhu „technické novely“, předloženém ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem (podrobný rozbor jsme přinesli v Profitu č. 13/2007). Technická novela by se mohla rozšířit také o dalších 17 změn, na nichž se krátce před jednáním tripartity dohodl Svaz průmyslu a dopravy s Českomoravskou konfederací odborových svazů.

Konečné znění novely s návrhy odborů a zaměstnavatelů má připravit zvláštní tým. „Budou v něm právníci odborářů, zaměstnavatelů a ministerstva práce. Sejít by se měli již toto úterý,“ říká místopředseda konfederace Jaroslav Zavadil.

Odboráři i zaměstnavatelé věří, že ministr Nečas splní svůj původní slib: tedy že do technické novely zařadí i další body, na nichž se obě strany dohodly.

O návrhu pak rozhodne sněmovna. „Musíme udělat všechno pro to, aby se z projednávání zase nestala nějaká emocionální a bláznivá přetahovačka o jakýkoli pozměňovací návrh. To bychom nechtěli ani my, ani zaměstnavatelé,“ vysvětluje Zavadil. „Doufáme, že novela začne platit od počátku příštího roku,“ dodává viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Martin Jahn.

Navrhované změny mají upravit nebo odstranit problematická ustanovení, která nyní v praxi komplikují život firmám i zaměstnancům. Jde však „jen“ o opravy jasných chyb či nelogičností, nikoliv o změnu celé koncepce zákoníku.

ZJEDNODUŠENÍ KONT PRACOVNÍ DOBY

Podle Martina Jahna jsou nejdůležitější změny, které ulehčují přesčasovou práci vedoucích pracovníků, a změny umožňující pružnější rozvržení pracovní doby. Svaz průmyslu a dopravy se dohodl s odbory na několika vylepšeních, o jejichž návrhu jsme podrobně psali v Profitu č. 20/2007:

Dvě změny se týkají kont pracovní doby: Tu by nově šlo rozvrhnout předem na celé období, v němž bude konto uplatněno. Toto rozvržení bude možné v průběhu uvedeného období měnit s tím, že tato úprava má být zaměstnancům oznámena alespoň týden dopředu a týkala by se období nejméně čtyř týdnů.

U zaměstnavatele, kde působí odborová organizace, by již neměl být nutný individuální souhlas zaměstnanců, je-li konto pracovní doby dohodnuto v kolektivní smlouvě.

Skončit má i dosavadní rozdílná úprava, týkající se možnosti firmy převést zaměstnance dočasně na jinou práci. V současnosti platí: Při převedení s cílem odvrátit mimořádnou událost, jinou hrozící nehodu nebo k zmírnění jejich bezprostředních následků není nutný souhlas zaměstnance. Naopak v případě přerušení práce způsobeném nepříznivými povětrnostními vlivy nebo prostojem musí mít zaměstnavatel jeho souhlas. Zaměstnavatelé uspěli s návrhem na sjednocení úpravy tak, aby nebyl vyžadován předchozí souhlas zaměstnance.

Obě strany se také shodly na zrušení časového limitu 15 minut při dělení přestávek na jídlo a oddych. V praxi totiž docházelo k velkým problémům - zejména tam, kde dříve dělili přestávky na malé (desetiminutové) a velké (dvacetiminutové), přičemž z takového dělení vycházely i harmonogramy směn.

Při pružném rozvržení pracovní doby má dojít k odstranění dosavadního rozlišení rovnoměrného a nerovnoměrného rozvržení. Vyrovnávací období by nově měla být stanovena na dobu nejvýše čtyř týdnů.

KONEC OMEZENÍ PRO MLADISTVÉ

Zaměstnavatelé a odbory se shodli také na prodloužení dosavadního limitu pro zaměstnávání mladistvých. Z dosavadních 30 hodin týdně by se měl zvýšit na 40 hodin týdně (v souhrnu všech prací), ovšem pouze u lidí starších 16 let a na omezenou dobu - například v době letních prázdnin.

Pravděpodobně také odpadne dosavadní omezení pro práci přesčas u zaměstnanců, kteří pečují o dítě mladší než jeden rok. Budou-li si to sami přát, mohli by nyní pracovat přesčas. Návrh také umožňuje, aby firma mohla s vedoucími zaměstnanci sjednat mzdu s přihlédnutím k práci přesčas (v rozsahu nejvýše 150 hodin v kalendářním roce).

Povinnost vracet odstupné se omezí pouze na případy, kdy znovu zaměstnanec vstoupí u téhož zaměstnavatele do pracovního poměru nebo uzavře dohodu o pracovní činnosti.

Zpřesnění se dočkala povinnost vyplatit zaměstnanci odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr končí z takzvaných kvalifikovaných zdravotních důvodů. Nově by jej firma nemusela vyplácet, pokud by si zdravotní újmu způsobil zaměstnanec svým zaviněním. Obě strany se shodly také na následující změně: Není-li výše příplatku za práci v noci či za práci v sobotu a v neděli sjednána v kolektivní smlouvě, činí nejméně 10 procent průměrného výdělku.

Má také dojít ke stanovení lhůt na projednání pracovněprávních sporů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít