S řetězci lze bojovat

02. října 2006, 00:00 - Tomáš S.
02. října 2006, 00:00

(reakce na rozhovor v Profitu č. 36/2006)Ani já nevidím tu situaci tak černobíle, jako že malí obchodníci jsou dobří a velké řetězce zlé.Jde o celosvětový trend a i když se tomu některé země (např. Nizozemí) snaží bránit státní regulací, vývoj je jasný: lidé chtějí co nejvíce věcí nakoupit v co největším množství na jednom místě a pokud možno za co nejnižší ceny.

(reakce na rozhovor v Profitu č. 36/2006)

Ani já nevidím tu situaci tak černobíle, jako že malí obchodníci jsou dobří a velké řetězce zlé.

Jde o celosvětový trend a i když se tomu některé země (např. Nizozemí) snaží bránit státní regulací, vývoj je jasný: lidé chtějí co nejvíce věcí nakoupit v co největším množství na jednom místě a pokud možno za co nejnižší ceny. Mají méně času obcházet obchody, jsou náročnější co do šíře sortimentu, chtějí mít soukromí (a ne aby každý viděl, co si v malém krámku nakupují).

Řešením je specializace a využití dalších trendů, které jsou zřetelné. Naše rodina podniká ve třech oblastech. Miliardáři nejsme, ale slušně si vyděláváme. Jako první jsme otevřeli pekařství. Máme tam větší výběr než v hypermarketech, sice za dražší ceny, ale zato jsme v centru, lidé si k nám mohou skočit kdykoliv od rána do večera pěšky, cestou do a ze školy či práce. Samozřejmostí je příjemná obsluha a malé posezení, kde si lze pečivo sníst a dát si k němu i pití.

Přes poplašné zprávy vidím, že 90 procent menších obchodníků, co kvůli řetězcům zkrachovalo, si to tak trochu zasloužilo.

Prodávali v nepříliš útulných prodejnách, neinvestovali do základního vybavení (mrazicí zóna apod.), u jediného prodavače se pochopitelně tvořily fronty, navíc obsluha nebyla zrovna příjemná, a sortiment? Zatímco v hypermarketu dostanete pět druhů určitého zboží, tady měli jeden. To by ještě tak nevadilo, ale často tam neměli ani to základní. Přitom obrovskou šancí pro tyto malé obchody je to, že lidé tam zajdou, protože chtějí každý den čerstvé zboží každodenní spotřeby, které při týdenním či čtrnáctidenním nákupu v hypermarketu nekoupí.

Zajímají nás vaše názory! Jak se vám líbí nová podoba Profitu? Jaký je váš názor na konkrétní témata, o kterých píšeme? Čím by měla nová vláda začít zlepšení podnikatelského prostředí? Co vám komplikuje vaše podnikání a co vás naopak potěšilo? Pište nám na e-mail profit@profit.cz nebo reagujte přímo pod konkrétním článkem na www.profit.cz!

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít