S řetězci lze bojovat

02. října 2006, 00:00 - Tomáš S.
02. října 2006, 00:00

(reakce na rozhovor v Profitu č. 36/2006)Ani já nevidím tu situaci tak černobíle, jako že malí obchodníci jsou dobří a velké řetězce zlé.Jde o celosvětový trend a i když se tomu některé země (např. Nizozemí) snaží bránit státní regulací, vývoj je jasný: lidé chtějí co nejvíce věcí nakoupit v co největším množství na jednom místě a pokud možno za co nejnižší ceny.

(reakce na rozhovor v Profitu č. 36/2006)

Ani já nevidím tu situaci tak černobíle, jako že malí obchodníci jsou dobří a velké řetězce zlé.

Jde o celosvětový trend a i když se tomu některé země (např. Nizozemí) snaží bránit státní regulací, vývoj je jasný: lidé chtějí co nejvíce věcí nakoupit v co největším množství na jednom místě a pokud možno za co nejnižší ceny. Mají méně času obcházet obchody, jsou náročnější co do šíře sortimentu, chtějí mít soukromí (a ne aby každý viděl, co si v malém krámku nakupují).

Řešením je specializace a využití dalších trendů, které jsou zřetelné. Naše rodina podniká ve třech oblastech. Miliardáři nejsme, ale slušně si vyděláváme. Jako první jsme otevřeli pekařství. Máme tam větší výběr než v hypermarketech, sice za dražší ceny, ale zato jsme v centru, lidé si k nám mohou skočit kdykoliv od rána do večera pěšky, cestou do a ze školy či práce. Samozřejmostí je příjemná obsluha a malé posezení, kde si lze pečivo sníst a dát si k němu i pití.

Přes poplašné zprávy vidím, že 90 procent menších obchodníků, co kvůli řetězcům zkrachovalo, si to tak trochu zasloužilo.

Prodávali v nepříliš útulných prodejnách, neinvestovali do základního vybavení (mrazicí zóna apod.), u jediného prodavače se pochopitelně tvořily fronty, navíc obsluha nebyla zrovna příjemná, a sortiment? Zatímco v hypermarketu dostanete pět druhů určitého zboží, tady měli jeden. To by ještě tak nevadilo, ale často tam neměli ani to základní. Přitom obrovskou šancí pro tyto malé obchody je to, že lidé tam zajdou, protože chtějí každý den čerstvé zboží každodenní spotřeby, které při týdenním či čtrnáctidenním nákupu v hypermarketu nekoupí.

Zajímají nás vaše názory! Jak se vám líbí nová podoba Profitu? Jaký je váš názor na konkrétní témata, o kterých píšeme? Čím by měla nová vláda začít zlepšení podnikatelského prostředí? Co vám komplikuje vaše podnikání a co vás naopak potěšilo? Pište nám na e-mail profit@profit.cz nebo reagujte přímo pod konkrétním článkem na www.profit.cz!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít