S reformou nepočítejte, Škromach vítězí!

27. ledna 2003, 00:00 - Eva Martínková
27. ledna 2003, 00:00

Řadu měsíců mohla žít veřejnost v domnění, že to vláda s reformou veřejných financí myslí vážně. Vládnímu koketování s reformními myšlenkami učinil minulý týden přítrž sám premiér. Spor mezi socialisticky smýšlejícím ministrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem a pragmatickým realistou Bohuslavem Sobotkou ukončil premiér Vladimír Špidla.

Řadu měsíců mohla žít veřejnost v domnění, že to vláda s reformou veřejných financí myslí vážně. Vládnímu koketování s reformními myšlenkami učinil minulý týden přítrž sám premiér.

Spor mezi socialisticky smýšlejícím ministrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem a pragmatickým realistou Bohuslavem Sobotkou ukončil premiér Vladimír Špidla. Rozhodl ho v souladu s programem sociální demokracie: prvořadá je cesta k sociálnímu státu, která nesmí být narušena škrty v sociálních výdajích. Sobotkův poradní tým byl převeden na jinou práci a Špidla se postavil do čela nově vytvořené pracovní komise, která bude nad návrhem reformy nyní bdít. O nutném snižování deficitu veřejných financí sice premiér hovoří i nadále, nevyhýbá se ani výrazu „reforma“, ale na její zavedení je podle jeho názoru deset let času. Příjmovou stránku rozpočtu nechtějí Špidla a Škromach posílit úsporami ve výdajích, nýbrž zvýšením daní a odvodů především na sociální pojistné. Odkládají důchodovou reformu a odmítají připustit souvislost mezi nižšími daněmi a rychlejším růstem ekonomiky. Co říkají osudu reformy členové nové pracovní skupiny? „Základem reformy by měla být vůle k reformě,“ povzdechl si lidovecký poslanec Miroslav Kalousek, známý svými proreformními postoji. Mimo mikrofon pak dodal, že najít politickou podporu reformním krokům bude obtížné. Jak se mezi „hrobaři“ reformy cítí pravicový politik Ivan Pilip (US-DEU)? „Zvyšování daní se nám nelíbí,“ říká rozpačitě. Ale ani slovo o tom, že by Unie svobody neměla asistovat vládě, která dokáže potlačit reformu v samém zárodku. Silou své otřesené autority se Špidla postavil za Škromacha, i když jinak k Zemanovu křídlu nepatří. Změní se rozložení sil ve vládní straně poté, co Miloš Zeman prohrál boj o prezidentské křeslo? Kolik spojenců najde mladý ministr financí v sociální demokracii? Bude snad Unie svobody razantnější? Je smutné, kolik věcí na politické šachovnici může ovlivnit podobu reformy, která by se měla řídit výhradně ekonomickými aspekty. Kompromisem byl do jisté míry již Sobotkův plán. Po Špidlově zásahu z něho zbude několik dílčích opatření, která se reformou nazývat rozhodně nedají.

Více na straně 2 a 8

Co chce prosadit Škromach

Zvyšování daní fyzických osob

Zvyšování odvodů na sociální a zdravotní pojištění

Zakonzervování sociálního systému

Převedení výplaty nemocenských dávek do povinnosti zaměstnavatelů

Členové nového týmu

Vladimír Špidla

Bohuslav Sobotka

Zdeněk Škromach

Milan Šimonovský

Jiří Rusnok

Jaroslav Palas

Ivan Pilip

Miroslav Kalousek

Jan Mládek

Milan Urban

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít