S počítačem pracuje polovina lidí

01. listopadu 2004, 00:00 - PAVEL HRUBEC, mediální poradce
01. listopadu 2004, 00:00

STATISTIKY Podíl obyvatel ČR starších 15 let, kteří používají internet, překročil v říjnu hranici 40 procent. S osobním počítačem pracuje polovina dospělé populace.

STATISTIKY Podíl obyvatel ČR starších 15 let, kteří používají internet, překročil v říjnu hranici 40 procent. S osobním počítačem pracuje polovina dospělé populace. Za nejvyspělejšími státy sice stále zaostáváme, ale zlepšujeme se. Za poslední rok se počet obyvatel České republiky starších 15 let, kteří používají osobní počítač nebo notebook, zvýšil z 46 na 50 procent - tedy na polovinu dospělé populace. Vyplynulo to z pravidelného výzkumu společnosti Factum Invenio. MLADÍ, VZDĚLANÍ A BOHATÍ Výzkum potvrdil skutečnost, že ve vyšší míře (ve srovnání s ostatními sociodemografickými skupinami) používají počítače mladí lidé do 29 let, studenti, vysokoškoláci a členové domácností s příjmem nad 30 tisíc korun měsíčně. Druhým příjemným zjištěním je nárůst počtu obyvatel starších 15 let, kteří používají internet - v říjnu jich poprvé v historii bylo více než 40 procent. Ani zde není novinkou, že podíl uživatelů internetu roste s vyšším vzděláním, příjmem a nižším věkem. HLAVNĚ E-MAIL A INFORMACE

Téměř všichni aktivní uživatelé (tj. ti, kdo používají internet alespoň jednou týdně) využívají internet zejména ke komunikaci elektronickou poštou, k vyhledávání praktických informací a nových poznatků, případně jako zdroj zpravodajství. „V poslední době také přibývá uživatelů, kteří internet využívají pro další účely, jako například k on-line nákupům, hledání v mapách nebo ve slovnících,“ říká projektový manažer společnosti Factum Invenio Michal Peca.

NA SEVERSKÉ ZEMĚ NEMÁME

V Evropě vedou v používání internetu severské země. Podle letošního průzkumu mezinárodní agentury FesselGfK využívají v Dánsku, Švédsku, Finsku a na Islandu internet již tři čtvrtiny obyvatel. Také mezi postkomunistickými zeměmi vede „severské“ Estonsko, dobré postavení má i Slovinsko - na webu tam surfuje polovina obyvatel. Jak jsou na tom sousední země? V Německu využívá internet 57 procent obyvatel, tedy téměř stejně jako v Rakousku (56 procent). Na Slovensku je počet uživatelů internetu podobný jako v České republice, tedy něco přes jednu třetinu populace. V Polsku je to pouze čtvrtina.

NÁVŠTĚVNOST POROSTE Společně se zvyšováním počtu počítačů a internetového připojení stále roste také návštěvnost českých internetových stránek. Tu pravidelně sleduje průzkum iAudit stejnojmenné společnosti. Zatím rekordní úroveň zaznamenal letos v říjnu: České internetové stránky navštívilo během měsíce 4,42 milionu uživatelů, z toho 2,85 milionu se připojilo prostřednictvím tuzemských poskytovatelů připojení (tento údaj jen přibližně ukazuje, kolik návštěvníků si české weby prohlíželo z ČR). V průměru strávili říjnoví návštěvníci na internetu celkem tři hodiny a 20 minut, přičemž průměrný počet návštěv činil 16,5 měsíčně. Nejnavštěvovanějšími stránkami zůstávají portály (Seznam, Centrum, Atlas) a zpravodajské servery (Novinky a iDnes). Růstu návštěvnosti by mělo pomoci také rychlejší a levnější připojení. Již dnes sice platí, že více než tři čtvrtiny aktivních uživatelů internetu mají připojení nejen v práci či ve škole, ale také doma, kvalitou se však tato připojení většinou nedají srovnávat. Nadpoloviční většina uživatelů je z domova připojena přes modem a klasickou pevnou telefonní linku (dial-up), což vedle malé rychlosti připojení znamená také omezené časové možnosti: večer, v noci a o víkendech je totiž takové připojení výrazně levnější, zatímco přes den je tak drahé, že domácí uživatel počítá každou minutu. Stále ale roste počet lidí, připojených za „paušální“ měsíční poplatek a vyšší rychlostí - například přes technologii ADSL, rozvody kabelové televize nebo mobilní operátory. Tato připojení se stávají dostupnějšími jak díky poklesu ceny, tak díky rozšíření regionální dostupnosti. Průzkum Sdružení po internetovou reklamu ukázal, že právě díky rychlejšímu (a levnějšímu) připojení roste zájem o využívaní internetu: kdo se připojuje rychleji, vyvíjí na síti zhruba dvojnásobnou aktivitu oproti ostatním. RŮST POČTU UŽIVATELŮ (v procentech z populace starší 15 let v ČR) |měsíc|říjen 2001 |říjen 2002|listopad 2003 |říjen 2004 |
| uživatelé počítačů|40 |40 |46 |50 |
| uživatelé internetu|26 |32 |39 |42 | Pramen: Factum Invenio
K ČEMU VYUŽÍVAJÍ INTERNET**

(v procentech z aktivních uživatelů internetu v ČR)

 komunikace elektronickou poštou99 
 vyhledávání praktických informací98 
 vyhledávání nových poznatků90 
 jako zdroj zpravodajství 87 
 používání při své práci86 
 využívání při zálibách a koníčcích85 
 hledání v mapách75 
 zábava, trávení volného času 65 
 stahování software63 
 hledání v cizojazyčných slovnících62 
 on-line nákupy53 
 instant messaging (například ICQ)48 
 stahování hudby35 
 péče o vlastní www stránky34 
 chat25 
 stahování filmů 22 

Pramen: Factum Invenio

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít