S pivem v pivu o pivu

12. června 2006, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL <br />
12. června 2006, 00:00

NETRADIČNÍ LÁZNĚ V Chodové Plané letos otevřeli první pivní lázně v Česku. Vyzkoušet se je vydal redaktor Profitu Jaroslav Schejbal. Pověsti o „léčivých účincích“ západočeských pivních lázní dorazily i do redakce týdeníku Profit. A tak jsem na konci května vyrazil do Chodové Plané, kde se lázně a také pivovar Chodovar, pod který patří, nacházejí.

NETRADIČNÍ LÁZNĚ V Chodové Plané letos otevřeli první pivní lázně v Česku. Vyzkoušet se je vydal redaktor Profitu Jaroslav Schejbal.

Pověsti o „léčivých účincích“ západočeských pivních lázní dorazily i do redakce týdeníku Profit. A tak jsem na konci května vyrazil do Chodové Plané, kde se lázně a také pivovar Chodovar, pod který patří, nacházejí. Již na první pohled je zřejmé, že jsem se ocitnul nedaleko českoněmeckých hranic. Město je čisté, domy opravené. O tom, že se místní rodinný pivovar v tomto kraji uchytil, svědčí fakt, že na každé hospodě visí tabule s názvem pivovaru.

RODINNÝ KLAN PLEVKŮ

„První písemná zmínka o pivovaru je z roku 1573. Ale nejspíš tu byl již ve 13. století,“ říká Jiří Plevka mladší, obchodní a marketingový ředitel firmy. Rodinný klan tvoří také Jiří Plevka starší, který je prezidentem společnosti, a jeho druhý syn Jan Plevka, který je v pivovaru sládkem.

Rodina Plevkova zprivatizovala pivovar na začátku devadesátých let a postupně jeho aktivity rozšiřuje. V roce 2000 byla otevřena Restaurace ve skále a od loňského roku je také v provozu hotel s již zmiňovanými pivními lázněmi.

PIVO V KAŠNĚ NENAJDETE Prvním bodem mého programu se stala návštěva vlastního pivovaru. Největším zážitkem byl asi pohled na otevřené kádě kvasícího piva a závěrečná ochutnávka. Pivo nám průvodkyně natočila přímo z kohoutku u místní kašny. Vlastní kašna však bohužel plná piva nebyla.

Poté jsem se přesunul do Restaurace ve skále, kde jsem si pochutnal na vepřových špalcích, samozřejmě připravených na pivu, a k tomu mi přinesli místní specialitu - nefiltrovaný kvasnicový ležák. To vše se odehrávalo v podzemní žulové jeskyni, kam se vejde až 250 hostů. „Hospodu jsme otevřeli proto, aby prodávala produkty pivovaru: pivo a také minerální vodu Ilsano. Nakonec se však proslavila hlavně svojí kuchyní,“ říká Mojmír Prokeš, který je vedoucím hotelu a restaurace.

KOUPELOVÉ PIVO SE PÍT NEDÁ

Třešničkou na dortu mého výletu se samozřejmě staly pivní lázně. Představa, že se budu máchat v pivu, byla skutečně lákavá. „Do vany o objemu 190 litrů se napustí teplá voda a minerální voda Ilsano v poměru jedna ku jedné, pak se tam dotočí asi osm litrů speciálního koupelového piva, které by vám příliš nechutnalo. Neobsahuje totiž skoro žádný alkohol a má takové složení, aby mělo příznivý účinek na lidskou pokožku,“ uvedl však moje představy na pravou míru Prokeš. Přestože je tedy u vany i kohoutek s pivem, jeho konzumace se nedoporučuje. O zážitek dát si pivo ve vaně s pivem však nepřijdete. Do napuštěné kádě, která má i pivní pěnu, vám ho totiž přinese místní personál.

Do roztoku koupelového piva, minerální a teplé vody se navíc přidává drcený chmel, který čistí pokožku a také pivovarské kvasinky, které mají za cíl pokožku vyživovat. POZOR,

NESPRCHOVAT

„Když se do vany ponoříte, voda má 38 stupňů, rozproudí se vám krevní oběh, zvýší se vám krevní tlak a tep, a začnete se potit. Otevřou se vám kožní póry, nečistoty z podkoží se vám vyplavují ven, pročišťuje se vám pokožka. Kysličník uhličitý obsažený v minerální vodě způsobí stabilizaci krevního oběhu a prokrvení až do podkoží. Chmel vám očistí pokožku od nemocných buněk a potom se vám na pokožku mohou přilepit B vitaminy, enzymy, emulgátory z kvasinek a začnou vám tu pokožku vyživovat. Ve vaně jste zhruba 25 minut. Nedoporučuje se po této proceduře sprchovat, kvasinky by se měly nechat působit až do večera. Nebojte se, roztok je sice tmavý, ale nešpiní, takže se stačí trošku opláchnout, aby na těle nezbyl drcený chmel,“ popisuje celý proces Prokeš.

Po vyzkoušení pivních lázní, které vás přijdou na 550 korun, mi nezbývá nic jiného než je doporučit. Zhruba půlhodinka strávená v teplém pivu s pivem v ruce je skutečně uvolňující. Po koupeli si navíc můžete půlhodinku schrupnout v místní odpočívárně.

AŤ SE VELCÍ PEROU

Po této očistě celého těla pokládám Jiřímu Plevkovi otázku, jak vlastně malý regionální pivovar může čelit konkurenci větších producentů s celostátní působností. „Nejrozumnější je nechat giganty, ať si bojují mezi sebou, dávají si navzájem do nosu a vyrábějí svá chuťově neutrální bezpohlavní piva.

Rodinný pivovar v Chodové Plané společně s malými pivovary v Evropě a ve světě plní úplně odlišnou funkci. Malé pivovary zachovávají pro konzumenty rozmanitost nabídky typů a chutí piv charakteristických pro jednotlivé pivovarské země,“ odpovídá Plevka.

Rodina Plevkova se snaží přitáhnout do Chodové Plané turisty - nejen hotelem, lázněmi a restaurací, ale také řadou místních specialit: pivním džemem, šamponem či pálenkou. Pivovar pomáhal také s vybudováním cyklostezek a podílí se na pořádání srpnových pivních slavností. Na konci června se tu bude konat Mistrovství Evropy v koulení sudů.

S pocitem příjemně stráveného dne odjíždím také se vzorky výše zmíněných specialit. Pivní džem je skutečná lahůdka.

NEJVĚTŠÍ RESTAURAČNÍ PIVOVARY

Název výstav v hl

Avar Plus Hlučín 4100

U Fleků 2200

AkciovDalešice ý pivovar 2200

Novoměstský

pivovar 1442

Zámecký pivovar

Dětenice 1200

Pramen: Český svaz pivovarů a sladoven

SPOTŘEBA PIVA NA HLAVU

země spotřeba

v litrech

ČR 159

Irsko 139

SRN 117

Rakousko 112

Velká Británie 99

Belgie 94

Dánsko 91

Finsko 87

Španělsko 87

Estonsko 83

Pramen: CBMC 2005

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít