S odstraňováním následků povodní mají pomoci i evropské peníze

14. července 2009, 00:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">Euractiv.cz</a>
14. července 2009, 00:00

Ministr životního prostředí Ladislav Miko v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že na oživení vodních toků tak, aby byly při povodních schopné lépe zadržovat vodu bude třeba vynaložit zhruba 115 miliard korun. Vláda se ovšem v těchto dnech soustředí hlavně na řešení následků povodní, které v minulých týdnech postihly Českou republiku.

Autor: Isifa

Ministr v pořadu prohlásil, že mají-li české řeky být schopné při povodních lépe zadržovat vodu, bude třeba do jejich revitalizace vložit přibližně 115 miliard korun. Desítky tisíc kilometrů vodních toků byly v minulosti zasaženy násilnou regulací, která pozměnila jejich původní koryta. Schopnost řek vypořádat se s intenzivními srážkami podobnými těm, jaké v uplynulých týdnech zasáhly Česko narušily i takové zásahy jako je rušení remízků nebo scelování polí.

Zatímco v minulosti vítězila teorie, podle níž je třeba vodu z krajiny co nejrychleji odvést, dnes, po několika ničivých záplavách ke kterým došlo v poslední dekádě, se odborníci shodují na tom, že následky povodní budou menší v případě, že budou provedena taková opatření, která vodě umožní rozlít se v takových oblastech, kde napáchá menší škody. Kolem toků řek by například měly být obnovené louky s původním porostem, které mají být schopné vodu v krajině zadržet.

Ministerstvo zemědělství uvažuje i o dalších opatřeních, jako je například zákaz pěstování plodin s širšími rozestupy mezi jednotlivými řádky (jako je kukuřice nebo slunečnice) na strmých svazích, které nejsou na rozdíl od travnatých porostů schopné vodu zadržet.

Ladislav Miko uvedl, že na pokrytí části nákladů na úpravy okolí řek bude možné využít také evropské fondy. V prostředcích, které ČR může čerpat v letech 2007-2013 je prý na podobná opatření vyhrazeno zhruba 7 miliard korun (260 milionů eur). Další peníze však musí dodat státní pokladna.

Problém podle ministra ale není ani tolik v penězích, jako spíše v tom, že přestože jeho rezort již od roku 1992 disponuje zvláštním podpůrným programem na obnovu vodních toků, vlastníci pozemků a správci řek často nejsou ochotni na realizaci podobných opatření spolupracovat. Většina opatření tak proběhla zatím hlavně na horním toku malých říček.

Pomoci mají také evropské fondy

Vládu v posledních týdnech zaměstnávají spíše otázky jak řešit aktuální dopady nedávných povodní. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v pátek oznámilo, že vládu požádá o 1,32 miliard korun, z nichž hodlá financovat programy finanční pomoci, které pro postižené oblasti hodlá vyhlásit.

Více na EurActiv.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít