S odstraňováním následků povodní mají pomoci i evropské peníze

14. července 2009, 00:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">Euractiv.cz</a>
14. července 2009, 00:00

Ministr životního prostředí Ladislav Miko v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že na oživení vodních toků tak, aby byly při povodních schopné lépe zadržovat vodu bude třeba vynaložit zhruba 115 miliard korun. Vláda se ovšem v těchto dnech soustředí hlavně na řešení následků povodní, které v minulých týdnech postihly Českou republiku.

Autor: Isifa

Ministr v pořadu prohlásil, že mají-li české řeky být schopné při povodních lépe zadržovat vodu, bude třeba do jejich revitalizace vložit přibližně 115 miliard korun. Desítky tisíc kilometrů vodních toků byly v minulosti zasaženy násilnou regulací, která pozměnila jejich původní koryta. Schopnost řek vypořádat se s intenzivními srážkami podobnými těm, jaké v uplynulých týdnech zasáhly Česko narušily i takové zásahy jako je rušení remízků nebo scelování polí.

Zatímco v minulosti vítězila teorie, podle níž je třeba vodu z krajiny co nejrychleji odvést, dnes, po několika ničivých záplavách ke kterým došlo v poslední dekádě, se odborníci shodují na tom, že následky povodní budou menší v případě, že budou provedena taková opatření, která vodě umožní rozlít se v takových oblastech, kde napáchá menší škody. Kolem toků řek by například měly být obnovené louky s původním porostem, které mají být schopné vodu v krajině zadržet.

Ministerstvo zemědělství uvažuje i o dalších opatřeních, jako je například zákaz pěstování plodin s širšími rozestupy mezi jednotlivými řádky (jako je kukuřice nebo slunečnice) na strmých svazích, které nejsou na rozdíl od travnatých porostů schopné vodu zadržet.

Ladislav Miko uvedl, že na pokrytí části nákladů na úpravy okolí řek bude možné využít také evropské fondy. V prostředcích, které ČR může čerpat v letech 2007-2013 je prý na podobná opatření vyhrazeno zhruba 7 miliard korun (260 milionů eur). Další peníze však musí dodat státní pokladna.

Problém podle ministra ale není ani tolik v penězích, jako spíše v tom, že přestože jeho rezort již od roku 1992 disponuje zvláštním podpůrným programem na obnovu vodních toků, vlastníci pozemků a správci řek často nejsou ochotni na realizaci podobných opatření spolupracovat. Většina opatření tak proběhla zatím hlavně na horním toku malých říček.

Pomoci mají také evropské fondy

Vládu v posledních týdnech zaměstnávají spíše otázky jak řešit aktuální dopady nedávných povodní. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v pátek oznámilo, že vládu požádá o 1,32 miliard korun, z nichž hodlá financovat programy finanční pomoci, které pro postižené oblasti hodlá vyhlásit.

Více na EurActiv.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít