S Nomurou vyrovnáno

13. června 2008, 16:47 - Lukáš Novotný
13. června 2008, 16:47

Kauza IPB

Japonská Nomura si z České republiky odnáší další miliardy korun. Kromě peněz, jež vydělala na transakci s pivovary Prazdroj a Radegast, ji na konto přibylo 3,65 miliardy korun jako odškodnění za zmařenou investici do bývalé Investiční a Poštovní banky (IPB). Částka je odvozená od hodnoty, kterou banka měla dle verdiktu mezinárodního tribunálu v Londýně v roce 2000, kdy na ni Česká národní banka (ČNB) uvalila nucenou správu. Arbitři nyní dospěli k závěru, že tato hodnota činila 34,2 miliardy korun.
Celá kauza začala v roce 1998, kdy česká vláda rozhodla, že svůj 36procentní podíl v IPB prodá Nomuře za tři miliardy korun. Výměnou za nízkou cenu se Japonci zavázali do banky, která měla v portfoliu nejen řadu špatných úvěrů, ale i množství lukrativních podniků, investovat dvanáct miliard korun. Nomura se však dle kritiků o chod banky příliš nestarala, vytahovala z ní peníze a špatné úvěry narůstaly. Panika mezi lidmi pak způsobila, že během pouhých tří červnových dnů roku 2000 přišla IPB na vkladech o 23 miliard korun (o více než desetinu) a ve čtvrtek 15. června musela informovat ČNB, že se dostala do platební neschopnosti.
Centrální banka zareagovala radikálně. Již o den později poslala do IPB s posvěcením vlády Miloše Zemana nuceného správce, jehož doprovázela desítka maskovaných policistů se samopaly. O tři dny později získala aktiva a pasiva peněžního ústavu Československá obchodní banka (ČSOB) za symbolickou korunu. To se Nomuře nelíbilo a svých práv a náhrady škody se začala domáhat v arbitráži v Londýně. Jako odškodnění za uvalení nucené správy a následný prodej ČSOB žádala 40 miliard korun. Stát kontroval jinou arbitráží, v níž po Nomuře požadoval až 263 miliard. Škodu údajně Nomura způsobila tím, že se podílela na pádu IPB a finančně těžila z transakcí, které krachu předcházely. Stát posléze nárok snížil.
Vzhledem k vysokému riziku, které hrozilo veřejným financím kvůli nejistému výsledku arbitráží, se stát pokusil domluvit s Nomurou smír. V roce 2002 měl Zemanův kabinet na stole dohodu vyjednanou tehdejším ministrem financí Jiřím Rusnokem. Spočívala v tom, že by se vzájemné nároky vynulovaly a Nomura formou sponzoringu v ČR investovala asi 100 milionů eur. Vláda však návrh shodila ze stolu.
Obrat přišel začátkem roku 2006, kdy Česko londýnskou při prohrálo. Výše škody však nebyla stanovena. Na podzim pak nový ministr financí Vlastimil Tlustý s Nomurou dohodl, že obě strany ukončí vzájemné spory kvůli IPB. Londýnská arbitráž sice pokračovala, ale maximální výše škody byla dohodou stanovena na sedm miliard korun v neprospěch ČR.
Nakonec jde tedy “pouze“ o 3,65 miliardy korun. Ve srovnání s dalšími desítkami miliard korun, na které přišla záchrana střadatelů v IPB, jde o pakatel. Vzhledem k předchozím možnostem smíru je to však značná částka a vůbec druhá nejvyšší - hned po odškodném deset miliard korun pro CME - , o niž země v arbitrážích dosud přišla.
Smutné na tom všem je, že za škody nebyl nikdo potrestán, ať už manažeři banky či odpovědní politici. Úhrada nákladů proto spočine, jak je zvykem, na bedrech daňových poplatníků.
Celá kauza však ani zdaleka nekončí. Zatímco Nomura může být spokojená a rozvíjet svoje obchody, zbystřit musí ČSOB. V roce 2000 koupila IPB za korunu, přestože její hodnota byla dle nynějšího arbitrážního verdiktu 34 miliard. A stát teď chce peníze nazpět. Další neméně zajímavé dějství v případu IPB začíná.

Souvislosti
Chronologie událostí kolem IPB

4. března 1998 - vláda rozhodla o prodeji 36procentního podílu v IPB japonské Nomuře.
16. června 2000 - ČNB uvalila na IPB nucenou správu.
19. června 2000 - ČSOB koupila IPB od nuceného správce za jednu korunu.
18. října 2000 - Saluka, dceřiná firma Nomury, oznámila, že požaduje po Česku náhradu škody vzniklé převedením IPB na ČSOB. Chtěla 40 miliard korun.17. března 2006 - Londýnskou arbitráž s Nomurou ČR prohrála.
30. listopadu 2006 - ČR podepsala s Nomurou smír.
6. června 2008 - Arbitráž v Londýně určila, že IPB v době, kdy na ni stát uvalil nucenou správu, měla hodnotu 34,2 miliardy korun. Stát zaplatí přibližně 3,65 miliardy korun.
5. prosince 2002 - Fond národního majetku a ČR zažalovaly v Curychu Nomuru kvůli porušení smluvních závazků v kauze IPB. Nomura žalobu na 100 miliard až 263 miliard korun odmítla.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít