S nářadím není problém, se zálohou ano

11. dubna 2005, 00:00 - JIŘÍ PINKA
11. dubna 2005, 00:00

Půjčit si narychlo bourací kladivo, hoblík nebo řetězovou pilu není problém. Ceny pronájmu se na různých místech republiky příliš neliší. Bolestivá je však výše záloh. V půjčovnách mají podnikatelé největší zájem o bourací kladiva. „Hodně poptávané jsou však třeba i elektrické hoblíky a řetězové pily.

V některých půjčovnách nářadí požadují až osmitisícovou zálohu.  foto: Profimedia.cz

Půjčit si narychlo bourací kladivo, hoblík nebo řetězovou pilu není problém. Ceny pronájmu se na různých místech republiky příliš neliší. Bolestivá je však výše záloh.

V půjčovnách mají podnikatelé největší zájem o bourací kladiva. „Hodně poptávané jsou však třeba i elektrické hoblíky a řetězové pily. V současné době můžete mít hned elektrickou i benzinovou,“ říká pracovnice půjčovny při Ski servisu v pražském Radotíně.

Nářadí si lze rovněž rezervovat. „Nyní je to jedno, ale třeba v červenci a v srpnu se zvýší zájem o řetězové pily,“ vysvětluje. Zatímco cena za půjčení na 24 hodin činí tři sta padesát korun, zájemce musí složit i zálohu pět tisíc korun. Z tabulky vyplývá, že obdobné ceny jsou i na jiných místech.

Velký hoblík byl během našeho testu v Radotíně momentálně půjčený. A jak se záhy dovídáme, malý hoblík je v opravně.

Nepříjemně překvapen může být zájemce o bourací kladivo. Záloha činí osm tisíc korun, při předložení rodného listu klesá na pět tisíc. „Kladivo nám před časem ukradli na cizí občanský průkaz,“ vysvětlují v radotínské půjčovně.

V Brně jsme uspěli hned a stoprocentně. V tamní půjčovně nářadí Admira nám odborný pracovník pomohl vybrat vhodné bourací kladivo a doporučil typ hoblíku. „Benzinové řetězové pily rezervujeme jen na několik dní dopředu,“ dodává pracovník. Podotýká, že v létě, v době konání táborů, jsou pily i zde rozpůjčované.

Také v půjčovně HR systému ve Frýdku-Místku probíhá vše hladce a požadované nářadí si můžeme hned vyzvednout. Ceny jsou ale o něco vyšší. „Potřebujete občanku a řidičák, ale to asi budete mít s sebou až přijedete,“ říká pracovník půjčovny na otázku, jaké požaduje doklady. Případnou rezervaci nám doporučil zajistit dva dny dopředu.

Uspěli jsme také na jihu Čech. Majitel firmy Josef Šimeček-Elektro plus v Českých Budějovicích nám nabídl řetězové pily, k dispozici měl i různá bourací kladiva a hoblíky. Zároveň ale přiznal, že zálohy nemá striktně stanoveny: „Musím si zákazníka tak trochu otipovat. Už jsem přišel o nářadí za sto devadesát tisíc,“ stěžuje si. K půjčení požaduje zákazníkův občanský průkaz.

Podle Šimečka ale lidé bohužel odcizí drahé nářadí už nejen na cizí doklady, ale v případě takzvaných „bílých koňů“ i na vlastní. „Problém je v tom, že zálohy jsou nižší než cena nářadí, kdo ale nosí po kapsách tisíce?“ uvědomuje si. I zde je možné si nářadí rezervovat. „Je to hodně nárazové a celý sortiment nemusí být vždy k dispozici,“ podotýká Šimeček.

* ORIENTAČNÍ CENY

(v korunách za den)

Pětikilové (šestikilové) kladivo

Půjčovnapronájem záloha 
 Ski servis 350 5000-8000 
 Admira360  6000  
 HR systém390  8000 
 J. Šimeček-Elektro plus230 3000  

Benzinová řetězová pila

Půjčovnapronájem záloha
 Ski servis 350 5000  
 Admira350 8000  
 HR systém400 5000  
 J. Šimeček-Elektro plus330-350 5000 

Malý elektrický hoblík

Půjčovna pronájem záloha 
 Ski servis
 Admira100 2000 
 HR systém250 3000 
 J. Šimeček-Elektro plus180 2000

Pramen: zjištění Profitu

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít