S kým se objímal Kaddáfí

25. února 2011, 17:44 - Mgr. Dáša Hyklová
25. února 2011, 17:44

Libye Mgr.

Zřejmě by se u moci neudržel dvaačtyřicet let, kdyby Libye netěžila tolik ropy a místo toho pěstovala brokolici. Bizarními nápady a akcemi tak Muammar Kaddáfí v minulosti mohl šokovat svět. Snil o vzniku Spojených států afrických, svého času podporoval Africký národní kongres, takže když se Nelson Mandela dostal z vězení, jel rovnou do Libye Kaddáfímu poděkovat. Stejně Kaddáfí obdivoval Charlese Taylora, který stojí v Haagu před mezinárodním soudem a zpovídá se z masakrů v Sierra Leone. Především však byl diktátorem, který neváhal popravovat odpůrce, sponzoroval terorismus a strašil vývojem zbraní hromadného ničení.
Někdejší prezident USA Ronald Reagan nazval Kaddáfího „šíleným psem Blízkého východu“, který v roce 1986 nařídil bombardování Tripolisu a Benghází. Libye stála za teroristickým útokem na americké civilní letadlo spadlé na skotské Lockerbie v roce 1988. Teprve v roce 2003 přišel obrat: Kaddáfí se vzdal vojenského jaderného programu a chemických zbraní výměnou za zrušení sankcí vůči své zemi a vyškrtnutí ze seznamu států podporujících terorismus. Poté začal Kaddáfí opět cestovat po světě a fotit se s významnými světovými politiky.
K moci se Kaddáfí dostal vojenským pučem v roce 1969, kdy jako mladý kapitán svrhl se skupinou nižších důstojníků režim krále Idríse. O pár let později napsal Zelenou knihu o „ideálním“ státním systému, v níž smíchal dohromady některé myšlenky socialismu a kapitalismu s aspekty islámu. V díle se objevil i novotvar džamahíríja („republika lidových mas“), který vymyslel pro Libyi. Mělo jít o stát založený na přímé demokracii bez politických stran, jejž by řídil lid prostřednictvím místních výborů. Nakonec zůstal v Tripolisu jen s nejvěrnějšími, příslušníky svého kmene a tajné elitní vojenské složky, do jejíhož čela postavil jednoho ze svých synů. Ještě předtím se snažil veřejnost uplatit v jednom z posledních televizních vystoupení příslibem zvýšení platů, ale pozdě. (O situaci na Blízkém východě více na straně 62.)

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít