S Klausem v zádech

31. října 2008, 15:14 - Petr Nováček
31. října 2008, 15:14

ODS se obává srážky dvou bloků v čele s Mirkem Topolánkem a Pavlem Bémem

ODS po fiasku ve volbách do krajských zastupitelstev dopadla stejně i ve volbách do třetiny Senátu. A poněvadž se už měsíce předtím ve straně hromadila výbušná atmosféra a jen tak tak neexplodovala počátkem září po odhalení špiclovských praktik exposlance ODS Jana Moravy a spol., nemohla nevybuchnout po dvojnásobném volebním výprasku. Toliko jako rozbuška zafungoval při explozi čestný předseda ODS a prezident republiky Václav Klaus, když v televizním entrée 26. října prohlásil, že volby byly „jistým referendem o Mirku Topolánkovi“ a že „ODS si musí říci, jestli nula ku třinácti a tři vůči 23 je ok“. Dle Klause byla strana bezprecedentně téměř vymazána z politické mapy republiky. Proč? Voliči prý chtějí „změnit styl politiky…, ubrat jisté arogance politiky“ (to je z jeho úst roztomilá výtka, že ano?) a mít pocit, že „se to týká prostě jich více než něčeho jiného“. Kdyby však „všichni usoudili, že je to všechno bezvadné i po nula ku třinácti a tři vůči 23…, pak na takový kongres bych nešel v žádném případě“, vzkázal ODS její „otec-zakladatel“.
Všichni to nesoudí již dnes, a proto čestný předseda bude delegáty aplaudujícími vestoje na kongresu jako vždy přivítán. Jako vždy odměněn vřelým potleskem za svůj proslov a ovace vestoje mu jako vždy budou doprovodem při odchodu ze sálu. „Zdravé síly“ v ODS se už totiž začaly poznávat, formují se a přecházejí do útoku. Po Topolánkovi vystartoval první místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém, místopředseda a středočeský hejtman Petr Bendl a další jeho kolegové-hejtmani, jež povolební zmar dovedl k rozhodnutí v ODS „přepřáhnout“. V čele „zdravých sil“ hodil Topolánkovi rukavici Pavel Bém, jenž poštíván předhůzkami médií, že nepatří k dvakrát odvážným politikům, ohlásil minulé pondělí svou kandidaturu na předsedu strany. Není bez šancí! Významná část členstva strany a potažmo delegátů prosincového kongresu je domovem v Bémově pražském a Bendlově spojeneckém středočeském regionálním sdružení ODS. Jindy tajnosnubný Bém už také stačil zvěstovat, že vedení strany by mělo být zcela zrekonstruováno tak, aby v něm zasedli Petr Bendl, Evžen Tošenovský a někdo další z dosluhujících hejtmanů. Pro Béma by pak mohli na kongresu hlasovat nejen především Pražané a Středočeši, ale i zástupci dalších regionů, jež se do vedení strany tlačí už léta. Navíc je veřejným tajemstvím, že Bém se těší sympatiím Václava Klause. I jen tušená Klausova podpora by kdysi byla natolik směrodatná, aby se předsedou ODS stal.
Leč časy se mění a nevděk i k „otci-zakladateli“ světem vládne! Když Klaus odcházel před šesti lety z čela ODS, za svého nástupce si přál konzervativního, korektního a loajálního Petra Nečase, a nikoli „falešného a prázdného Topola“. Tentýž Petr Nečas dnes veřejně prohlašuje, že „Václav Klaus by neměl podporovat některého z kandidátů v souboji o předsedu ODS ani tlačit stranu do velké koalice“, a že „ODS má silný cit pro fair play a velmi nelibě nese, pokud se kope do někoho, kdo je na kolenou. To naopak pro takového člověka, v tomto případě pro Mirka Topolánka, sbírá spíše sympatie a politické body.“ Nečasova slova nutno brát s rezervou, neboť jako vicepremiér Topolánkovy vlády je s ním „na jedné lodi“. Ostatně Klaus zatím jen „odmávnul“ Topolánka, ale jako korunního prince ODS nikoho nedoporučil a asi to ani veřejně neučiní. A Bém veřejně připustil jen to, že „s panem prezidentem měl možnost asi dvacet minut mluvit a pokoušet se analyzovat volební výsledek“ a že mu na jeho úmysl kandidovat řekl: „Je to vaše rozhodnutí!“
Ať už je dnes reálný Klausův vliv na dění v ODS jakýkoli, Mirek Topolánek má stále šanci nejvyšší stranickou funkci obhájit. „Pavel Bém po celou dobu kritizuje zelené i lidovce, jeho koaliční potenciál, který přináší, je nula a jeho potenciální vládní formace je odsouzena, ať v té či oné podobě, ke smrtelnému objetí se sociální demokracií,“ prohlásil Topolánek. Bém se samozřejmě dušuje, že pro něho „je jednoznačná preference pokračovat v trojkoaličním projektu“. Škoda, že zatím nevysvětlil, jak míní zachovat trojkoalici a zároveň dosáhnout nápravy stavu, který se svými spojenci kritizuje. Totiž, že ODS lidovcům a zeleným od počátku příliš ustupuje, rozuměj, že se s nimi nemá natolik párat. Jestliže Jiří Paroubek jako bývalý Bémův náměstek v dobrém vzpomíná na jejich spolupráci na pražském magistrátu, kdo ví, pokouší-li se ho kompromitovat, anebo naznačuje-li, že spoluvládnutí mezi ČSSD a ODS by s ním, pakliže by „vlast zavolala“, domluvit se dokázali? Jak dlouho by pak však vydržel Topolánek v čele vlády, kdyby kongres ODS obě funkce rozdělil a do čela strany postavil Béma, jenž jako prezident Klaus trojkoaličnímu projektu nefandil hned od voleb 2006? Asi dlouho ne! Srážky dvou bloků v čele s Topolánkem a Bémem se ODS každopádně bojí. Však se už také ozvali poslanec Oldřich Vojíř a europoslanec Jan Zahradil a nabídli se jako kandidáti na předsedu pro případ, že by se Bém s Topolánkem nějak nedohodli. Pouhý jeden rok, po který by chtěli stát v čele ODS, by snad stačil na její resuscitaci, ale na obrodu ODS, kterou potřebuje jako čuník drbání, jen těžko.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít