S investičním životním pojištěním řídíte svoji budoucnost

14. června 2004, 00:00 - Přílohu připravil PETR BÝM
14. června 2004, 00:00

Již dnes rozhodujete o tom, jak budete zabezpečeni ve stářf. Spoléhat na státní penzijní systém nelze. S ohledem na demografický i ekonomický vývoj nemůžete očekávat, že by vám stát v budoucnu důchodem garantoval zachování životní úrovně, na kterou jste zvyklí nyní.

Jedním z nástrojů individuálního zabezpečení je i investiční životní pojištění. O tomto produktu jsme si povídali s Evou SVOBODOVOU z tiskového odboru UNIQA pojišťovny.

* Veřejnost už poměrně dobře zná kapitálové životní pojištění a mnozí si ho s pojišťovnami sjednali. O investičním životním pojištění se ví zatím méně. Co mají kapitálové a investiční pojištění společného a v čem se liší?

Oba produkty se skládají z části rizikové a části spořící, oba lze daňově optimalizovat v souladu s platnou zákonnou úpravou. Zatímco u kapitálového pojištění je technická úroková míra zakotvena na celou pojistnou dobu ve smlouvě, u investičního pojištění není zhodnocení rezervy zpravidla smluvně stanoveno. Uzavřením kapitálového životního pojištění svěřuje klient své finanční prostředky pojišťovně, aniž by se podílel na rozhodování, jakým způsobem je bude pojišťovna investovat. S investičním životním pojištěním získává klient komplexní produkt přizpůsobený navíc jeho představám i osobnímu postoji k výzvám a rizikům, s nimiž se setkává. Předpokládá jeho aktivní účast na směřování investice.

Každý z nás je jiný - někdo preferuje jistoty, jiný ochotně podstoupí nejistotu. Co je to přiměřené riziko? Zeptáte-li se několika lidí, dostanete možná úplně odlišné odpovědi.

Investiční životní pojištění je koncipováno tak, že by mělo nabídnout každému z nás řešení, které mu bude individuálně vyhovovat.

Současně je třeba říci, že produkty kapitálového a investičního životního pojištění si navzájem nekonkurují. Naše společnost UNIQA pojišťovna zavádí nyní investiční životní pojištění pod názvem FINANCE LIFE s cílem zkompletovat naši nabídku a poskytnout klientovi možnost lepšího rozhodování podle jeho založení.

* Jak funguje investiční životní pojištění?

Klient platí pojistné jako u jiných druhů pojištění. Po odečtení rizikového pojistného je zbylá část investována do příslušné nabídky podílových fondů podle klientem zvoleného investičního programu. Klient se stává podílníkem příslušných podílových fondů, které spravují portfolio finančních nástrojů. Investiční programy se liší podle předpokládaného zhodnocení, ale také míry rizika, s níž je investice do příslušných fondů spojena.

* Správný výběr investiční strategie je tedy velmi důležitý.

Ano, samozřejmě. Rámcové rozhodnutí o typu investice, který je charakterizován výší zhodnocení a současně mírou nejistoty, zda ho bude skutečně dosaženo, je v tomto případě plně na klientovi. Úspěšnost investice nelze zaručit, závisí na vývoji hodnoty cenných papírů. Současně si klient musí být vědom toho, že se jedná o dlouhodobou investici, u níž se očekávané výsledky dostaví nejprve po několika letech.

* Kolik programů má klient na výběr?

Záleží na konkrétní pojišťovně. Je třeba říci, že toto pojištění nabízí na českém trhu zatím méně než třetina pojišťoven. UNIQA pojišťovna připravila nové investiční životní pojištění FINANCE LIFE ve třech různých variantách. V oblasti správy finančních rezerv klientů a jejich investic spolupracuje UNIQA s experty Raiffei-sen Bank.

* Z Vašich slov je patrné, že se jedná o moderní produkt s vysokou mírou osobní odpovědnosti klienta.

Ano, to je přesné. Proto je nutné se s tímto pojištěním seznámit velmi podrobně a své rozhodnutí dobře promyslet. K tomu Vám mohou být nápomocni speciálně školení obchodní poradci, kteří produkt znají do všech detailů a mohou podat cenné informace a doporučení.

* Děkujeme za rozhovor.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít