S fotovoltaikou už jen na střechy

28. května 2012, 12:37 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
28. května 2012, 12:37

Britové končí s podporou velkých solárních elektráren. Od srpna jim snižují výkupní cenu o více než 70 procent

Skupina Conergy, dodavatel solárních systémů, měla letos v létě hodně napilno. Konkrétně její britská pobočka, kterou tato nadnárodní firma se sídlem v Hamburku (v ČR má zastoupení od roku 2009) otevřela teprve letos na jaře. V polovině července, pouhých šest týdnů od stavebního povolení, uvedla do provozu fotovoltaický park, který je a zřejmě ještě dlouho bude vůbec největší na britských ostrovech. Pětimegawattová sluneční elektrárna v polích u obce Hawk v hrabství Nottingham byla dokončena včas – přinejmenším z pohledu majitele. Británie totiž s podporou „velké fotovoltaiky“ končí. Od 1. srpna snižuje výkupní ceny pro nové obří instalace, dotace silně omezuje i pro výkup elektřiny ze solárních panelů umístěných jinde než na střeše budov.

Nečekali, nediskutovali

Británie k omezení přistoupila přesto, že její současný systém povinných výkupních cen FIT (Feed-in tariffs) platil teprve od dubna minulého roku. Vláda změnu prosadila přes pochopitelný odpor „solárních baronů“, opozice i farmářů, kteří uvažovali o pronájmu své půdy. A na rozdíl od České republiky byla v otázce krácení podpory nekompromisní: v únoru oznámila zahájení revize dosavadního systému, v březnu zveřejnila nové tarify i termín změny a v červnu ji definitivně potvrdila. Ministr pro energetiku a klimatické změny Chris Huhne to zdůvodnil růstem žádostí o povolení velkých fotovoltaických instalací a obavami, že dosavadní systém nebude časem schopný financovat malé projekty. „Začal se rýsovat problém, který by mohl tento systém zcela zničit. Musíme proto najít cestu, jak se vrátit k původnímu záměru smysluplné podpory,“ uvedl. Investory nicméně už v únoru ujistil, že se snížení podpory bude týkat jen velkých projektů nad 50 kWh a že nebude retrospektivní.
Solární lobbisté namítali, že změna zničí slibně se rozvíjející odvětví nebo že právě velké projekty jsou nejvíc efektivní. Opozice vládě vytkla, že neproběhla žádná diskuse. Kabinet nicméně svůj návrh prosadil. Tarif pro výkup elektřiny z nových solárních zdrojů s instalovaným výkonem nad 250 kWh se snižuje ze 30,7 pence za kilowatthodinu na pouhých 8,5 pence, tedy o více než 72 procent.

Malé stále vítané

Podpora malých střešních instalací však bude ve Spojeném království nadále masivní. Výkupní ceny z těchto zdrojů zůstaly zatím beze změny. Jsou tak i nadále lákavým soustem, o čemž svědčí i fakt, že Britové jsou denně zavalováni informacemi, jak si pořídit vlastní fotovoltaiku, s kým uzavírat smlouvu nebo jak postupovat při pronájmu střechy. Některá britská média už dokonce varovala čtenáře před dealery-zlatokopy. Deník Independent zmiňuje, že podle průzkumu spotřebitelské organizace Which? jsou jejich přesvědčovací praktiky ze tří čtvrtin na hranici dobrého vkusu a že často nadsazují přínos nabízeného systému co do množství vyrobené energie i návratnosti investice. „Než začnete s nějakým dodavatelem jednat, ujistěte se, že má příslušný certifikát,“ radí Independent. Malé domácí instalace ovšem nejsou zdaleka jediné, které teď prožívají svůj boom. O střešních solárních parcích uvažují celá města, panely se instalují na nemocnicích, školách a dalších veřejných budovách. Padesátikilowattová instalace pokryje například i katedrálu v Coventry, více než 200 panelů na ploše přes 200 metrů čtverečních. Správa katedrály ji chce mít hotovu do května příštího roku a bude zřejmě spěchat – nynější tarif platí jen do dubna příštího roku. Městečko Southam v hrabství Warwick jde ještě dál: nabízí svým obyvatelům bezplatnou instalaci panelů na jejich domy, celkem jde o 21 tisíc domácností a firem. Přestože instalované kapacity rostly ve Spojeném království během letoška třikrát rychleji než za celý loňský rok, stále představují jen 0,1 procenta celkové výroby elektřiny. Pro srovnání, v ČR je to téměř osmkrát víc.
Británie není jedinou zemí, která se snaží krotit chutě majitelů solárních „super parků“. Omezení připravuje Německo, Španělsko i Itálie. V České republice se k němu přistoupilo od letošního ledna. Ze srovnání výkupních cen je zřejmé, že velmi opatrně.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít