S Brnem máme dobré vztahy

15. dubna 2008, 18:27 - Pavel Hanslíček
15. dubna 2008, 18:27

Provozovatel vídeňského veletržního centra nevnímá Brno jako konkurenci

Společnost Reed Exhibitions patří s 500 veletrhy uspořádanými ročně ve 38 zemích k největším pořadatelům těchto akcí na světě. Její zájmy ve střední Evropě včetně Česka zastupují rakouské společnosti Reed Exhibitions Messe Wien a Salzburg. Týdeník EURO hovořil s ředitelem pro marketing a země střední a východní Evropy Reed Exhibitions Messe Wien Matthiasem Limbeckem o současnosti a budoucnosti veletrhů.

EURO: O 21. století se mluví jako o století internetu. Nebojíte se ztráty významu veletrhů? LIMBECK: Osobní vyzkoušení výrobku či kontakt se zástupci dalších firem z branže v podobě, jaká je možná během veletrhu, nelze nahradit. To se jednoznačně prokázalo i během posledních let, kdy se internet rozšířil téměř do všech oblastí lidského života. Internet je naopak výborné doplňkové médium, které odborný veletrh jako marketingový nástroj celoročně doprovází.

EURO: Jak se projevuje současná napjatá situace ve světovém hospodářství na zájmu o veletrhy? LIMBECK: Odborné veletrhy představují určitou platformu jednotlivých odvětví, a slouží tak jako výborný hospodářský barometr. A opačně: hospodářská situace má přirozeně vliv na zájem o veletrhy, nicméně kolísání tohoto zájmu se drží v jistých hranicích. Jak ukázala minulost, veletrhy dokážou případnou recesi dobře přestát. To potvrzují i výsledky loňského roku, který s 10 655 vystavovateli z padesáti zemí a více než 916 tisíci odborných návštěvníků patří k nejlepším v historii naší společnosti navzdory tomu, že krize začala vlastně již loni.

EURO: V Německu a v Rakousku jsou často vlastníky veletržních areálů státní nebo jiné veřejné společnosti. Je to správné? LIMBECK: Naše společnosti jsou čistě soukromé a na dobu konání veletrhu si infrastrukturu pronajímají. To nám zaručuje vysokou míru pružnosti, pokud jde o místo konání veletrhu. Přitom zároveň provozujeme ve Vídni veletržní centrum od roku 2000, kdy jsme získali souhlas k převzetí vídeňských veletrhů, které byly v té době ještě ve vlastnictví státu. Naše zkušenost říká, že privatizace byla přinejmenším pro Vídeň správným krokem. Nicméně hlavní koncepcí každého provozovatele veletržních prostor, ať už jde o státní nebo soukromou společnost, musí být ekonomická efektivnost.

EURO: Jaké aktivity a zájmy má Reed Messe v Česku? LIMBECK: Díky výhodné zeměpisné poloze Vídně zaměřujeme řadu našich odborných veletrhů na oblast střední a východní Evropy. Česko patří také k zemím s nejsilnější účastí jak na straně vystavovatelů, tak návštěvníků. Také nesmíme zapomenout na veletrh Aquatherm konaný v Praze. Ten je největším a nejvýznamnějším mezinárodním odborným veletrhem v oblasti vytápění, ventilací a dalších prvků technického vybavení budov v Česku. Každý rok se koncem listopadu v Praze Holešovicích sejde asi pět stovek vystavovatelů z patnácti zemí a čtyřicet tisíc návštěvníků. Pořadatelem pražského Aquathermu je česká společnost Progres Partners Advertising, nicméně vlastníkem této značky je naše společnost a veletrhy s tímto označením se konají v dalších zemích včetně například Slovenska a Ruska.

EURO: Pouhých 120 kilometrů severně od Vídně se nachází brněnský výstavní areál. Nakolik je to citelná konkurence? LIMBECK: S brněnskými veletrhy udržujeme přátelské vztahy. V tématech se sice najdou místa, kde se setkáváme, ale na obou stranách se snažíme, aby jich bylo co nejméně. Brno nevnímám jako konkurenci, ale spíše jako kolegu a dlouhodobého průvodce na naší cestě.

EURO: Mluví se o novém veletržním areálu v Praze, je to dobrý krok? LIMBECK: Moderní veletžní prostory, vhodná infrastruktura a jednoduchá dostupnost jsou dnes alfou a omegou při sestavování mezinárodních žebříčků veletržních a kongresových měst. A přemýšlení o nových možnostech je v případě Prahy jistě správné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít