S Brnem máme dobré vztahy

15. dubna 2008, 18:27 - Pavel Hanslíček
15. dubna 2008, 18:27

Provozovatel vídeňského veletržního centra nevnímá Brno jako konkurenci

Společnost Reed Exhibitions patří s 500 veletrhy uspořádanými ročně ve 38 zemích k největším pořadatelům těchto akcí na světě. Její zájmy ve střední Evropě včetně Česka zastupují rakouské společnosti Reed Exhibitions Messe Wien a Salzburg. Týdeník EURO hovořil s ředitelem pro marketing a země střední a východní Evropy Reed Exhibitions Messe Wien Matthiasem Limbeckem o současnosti a budoucnosti veletrhů.

EURO: O 21. století se mluví jako o století internetu. Nebojíte se ztráty významu veletrhů? LIMBECK: Osobní vyzkoušení výrobku či kontakt se zástupci dalších firem z branže v podobě, jaká je možná během veletrhu, nelze nahradit. To se jednoznačně prokázalo i během posledních let, kdy se internet rozšířil téměř do všech oblastí lidského života. Internet je naopak výborné doplňkové médium, které odborný veletrh jako marketingový nástroj celoročně doprovází.

EURO: Jak se projevuje současná napjatá situace ve světovém hospodářství na zájmu o veletrhy? LIMBECK: Odborné veletrhy představují určitou platformu jednotlivých odvětví, a slouží tak jako výborný hospodářský barometr. A opačně: hospodářská situace má přirozeně vliv na zájem o veletrhy, nicméně kolísání tohoto zájmu se drží v jistých hranicích. Jak ukázala minulost, veletrhy dokážou případnou recesi dobře přestát. To potvrzují i výsledky loňského roku, který s 10 655 vystavovateli z padesáti zemí a více než 916 tisíci odborných návštěvníků patří k nejlepším v historii naší společnosti navzdory tomu, že krize začala vlastně již loni.

EURO: V Německu a v Rakousku jsou často vlastníky veletržních areálů státní nebo jiné veřejné společnosti. Je to správné? LIMBECK: Naše společnosti jsou čistě soukromé a na dobu konání veletrhu si infrastrukturu pronajímají. To nám zaručuje vysokou míru pružnosti, pokud jde o místo konání veletrhu. Přitom zároveň provozujeme ve Vídni veletržní centrum od roku 2000, kdy jsme získali souhlas k převzetí vídeňských veletrhů, které byly v té době ještě ve vlastnictví státu. Naše zkušenost říká, že privatizace byla přinejmenším pro Vídeň správným krokem. Nicméně hlavní koncepcí každého provozovatele veletržních prostor, ať už jde o státní nebo soukromou společnost, musí být ekonomická efektivnost.

EURO: Jaké aktivity a zájmy má Reed Messe v Česku? LIMBECK: Díky výhodné zeměpisné poloze Vídně zaměřujeme řadu našich odborných veletrhů na oblast střední a východní Evropy. Česko patří také k zemím s nejsilnější účastí jak na straně vystavovatelů, tak návštěvníků. Také nesmíme zapomenout na veletrh Aquatherm konaný v Praze. Ten je největším a nejvýznamnějším mezinárodním odborným veletrhem v oblasti vytápění, ventilací a dalších prvků technického vybavení budov v Česku. Každý rok se koncem listopadu v Praze Holešovicích sejde asi pět stovek vystavovatelů z patnácti zemí a čtyřicet tisíc návštěvníků. Pořadatelem pražského Aquathermu je česká společnost Progres Partners Advertising, nicméně vlastníkem této značky je naše společnost a veletrhy s tímto označením se konají v dalších zemích včetně například Slovenska a Ruska.

EURO: Pouhých 120 kilometrů severně od Vídně se nachází brněnský výstavní areál. Nakolik je to citelná konkurence? LIMBECK: S brněnskými veletrhy udržujeme přátelské vztahy. V tématech se sice najdou místa, kde se setkáváme, ale na obou stranách se snažíme, aby jich bylo co nejméně. Brno nevnímám jako konkurenci, ale spíše jako kolegu a dlouhodobého průvodce na naší cestě.

EURO: Mluví se o novém veletržním areálu v Praze, je to dobrý krok? LIMBECK: Moderní veletžní prostory, vhodná infrastruktura a jednoduchá dostupnost jsou dnes alfou a omegou při sestavování mezinárodních žebříčků veletržních a kongresových měst. A přemýšlení o nových možnostech je v případě Prahy jistě správné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít