S Brnem máme dobré vztahy

15. dubna 2008, 18:27 - Pavel Hanslíček
15. dubna 2008, 18:27

Provozovatel vídeňského veletržního centra nevnímá Brno jako konkurenci

Společnost Reed Exhibitions patří s 500 veletrhy uspořádanými ročně ve 38 zemích k největším pořadatelům těchto akcí na světě. Její zájmy ve střední Evropě včetně Česka zastupují rakouské společnosti Reed Exhibitions Messe Wien a Salzburg. Týdeník EURO hovořil s ředitelem pro marketing a země střední a východní Evropy Reed Exhibitions Messe Wien Matthiasem Limbeckem o současnosti a budoucnosti veletrhů.

EURO: O 21. století se mluví jako o století internetu. Nebojíte se ztráty významu veletrhů? LIMBECK: Osobní vyzkoušení výrobku či kontakt se zástupci dalších firem z branže v podobě, jaká je možná během veletrhu, nelze nahradit. To se jednoznačně prokázalo i během posledních let, kdy se internet rozšířil téměř do všech oblastí lidského života. Internet je naopak výborné doplňkové médium, které odborný veletrh jako marketingový nástroj celoročně doprovází.

EURO: Jak se projevuje současná napjatá situace ve světovém hospodářství na zájmu o veletrhy? LIMBECK: Odborné veletrhy představují určitou platformu jednotlivých odvětví, a slouží tak jako výborný hospodářský barometr. A opačně: hospodářská situace má přirozeně vliv na zájem o veletrhy, nicméně kolísání tohoto zájmu se drží v jistých hranicích. Jak ukázala minulost, veletrhy dokážou případnou recesi dobře přestát. To potvrzují i výsledky loňského roku, který s 10 655 vystavovateli z padesáti zemí a více než 916 tisíci odborných návštěvníků patří k nejlepším v historii naší společnosti navzdory tomu, že krize začala vlastně již loni.

EURO: V Německu a v Rakousku jsou často vlastníky veletržních areálů státní nebo jiné veřejné společnosti. Je to správné? LIMBECK: Naše společnosti jsou čistě soukromé a na dobu konání veletrhu si infrastrukturu pronajímají. To nám zaručuje vysokou míru pružnosti, pokud jde o místo konání veletrhu. Přitom zároveň provozujeme ve Vídni veletržní centrum od roku 2000, kdy jsme získali souhlas k převzetí vídeňských veletrhů, které byly v té době ještě ve vlastnictví státu. Naše zkušenost říká, že privatizace byla přinejmenším pro Vídeň správným krokem. Nicméně hlavní koncepcí každého provozovatele veletržních prostor, ať už jde o státní nebo soukromou společnost, musí být ekonomická efektivnost.

EURO: Jaké aktivity a zájmy má Reed Messe v Česku? LIMBECK: Díky výhodné zeměpisné poloze Vídně zaměřujeme řadu našich odborných veletrhů na oblast střední a východní Evropy. Česko patří také k zemím s nejsilnější účastí jak na straně vystavovatelů, tak návštěvníků. Také nesmíme zapomenout na veletrh Aquatherm konaný v Praze. Ten je největším a nejvýznamnějším mezinárodním odborným veletrhem v oblasti vytápění, ventilací a dalších prvků technického vybavení budov v Česku. Každý rok se koncem listopadu v Praze Holešovicích sejde asi pět stovek vystavovatelů z patnácti zemí a čtyřicet tisíc návštěvníků. Pořadatelem pražského Aquathermu je česká společnost Progres Partners Advertising, nicméně vlastníkem této značky je naše společnost a veletrhy s tímto označením se konají v dalších zemích včetně například Slovenska a Ruska.

EURO: Pouhých 120 kilometrů severně od Vídně se nachází brněnský výstavní areál. Nakolik je to citelná konkurence? LIMBECK: S brněnskými veletrhy udržujeme přátelské vztahy. V tématech se sice najdou místa, kde se setkáváme, ale na obou stranách se snažíme, aby jich bylo co nejméně. Brno nevnímám jako konkurenci, ale spíše jako kolegu a dlouhodobého průvodce na naší cestě.

EURO: Mluví se o novém veletržním areálu v Praze, je to dobrý krok? LIMBECK: Moderní veletžní prostory, vhodná infrastruktura a jednoduchá dostupnost jsou dnes alfou a omegou při sestavování mezinárodních žebříčků veletržních a kongresových měst. A přemýšlení o nových možnostech je v případě Prahy jistě správné.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít