Ryzí ekonom

28. května 2009, 11:54 - Martin Rychlík
28. května 2009, 11:54

Moudrý profesor ekonomie dokončil své vrcholné dílo krátce před smrtí

Jen 58 let. Tolik času měl profesor Milan Sojka, aby zanechal otisk na tomto světě. Povedlo se mu to vrchovatě. Jako pedagog Univerzity Karlovy, Mendelovy univerzity a dříve i Vysoké školy ekonomické vychoval tisíce studentů. Po roce 1989 se zasloužil o zavedení výuky moderní ekonomie v ČR. Napsal řadu textů – jak odborných, tak popularizačních – neboť měl nebývalý přehled i dar slova. Jeho pečeť též nesou četné překlady zásadních ekonomických textů i moderní česká terminologie. Podílel se na formování vysokého školství v oboru ekonomie jako jedna z klíčových osobností akreditační komise ministerstva školství i na vybudování Grantové agentury ČR.

Odborník, dříč i obětavý člověk

Ještě počátkem března promluvil před nabitou aulou k finanční krizi a jejím dopadům. Těžká nemoc ho však 17. května přemohla. „Profesor Sojka byl oceňován jako školitel doktorandů, náročný, ale laskavý oponent doktorských a habilitačních prací, člen komisí profesorských řízení, jako obětavý kolega a konzultant, čestný a všemi respektovaný odborník,“ uvedl v nekrologu Luboš Komárek, prezident České společnosti ekonomické, jež Sojkovi loni udělila Výroční cenu za zásluhy. Známý národohospodář se během života angažoval v činnosti Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových a působil v mnoha volených i čestných funkcích. Byl respektovaným členem Evropské společnosti pro dějiny ekonomického myšlení, jeho milovaného oboru. Co jste na kolegovi nejvíce oceňoval? „Široký rozhled, nesmírnou pracovitost, ochotu a schopnost naslouchat jiným a přemýšlet o tom, co říkají. Svou nejvýznamnější práci o dějinách ekonomických teorií dokončil profesor Sojka několik dní před svým odchodem. Jsem přesvědčen, že zanechá výraznou stopu v české ekonomické komunitě,“ sdělil týdeníku EURO profesor František Turnovec z Fakulty sociálních věd UK.

Malované obrázky versus realita

Ve vzpomínkách studentů patřil Sojka k nejoblíbenějším profesorům FSV UK. „Byl to největší znalec dějin ekonomických teorií u nás, a přesto jeden z nejpokornějších a nejlidštějších kantorů,“ řekl ve smutečním projevu jeden z jeho žáků, hlavní makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček. Ten pod jeho vedením připravoval doktorskou práci a zastupoval ho při mnoha přednáškách. „Od první přednášky jsme mu viseli na rtech. Byl jedním z mála, kdo dokázal ekonomii podat jako vědu krásnou, širokou a otevřenou. Místo nabubřelé imperiální nauky představoval Sojka ekonomii v její nejistotě. Někdy z toho šel mráz po zádech. Vzpomínám, jak nám jednou na tabuli nakreslil populární matematický model, pak poodstoupil a řekl: To jsou takové obrázky, malujte si je, pokud vás to baví, ale s realitou nemají moc společného,“ řekl o něm Sedláček.
Sojkův projev byl tichý, až plachý a pro člověka bez dostatečného ekonomického základu i náročný na pozornost. Nesoustředil se jen na ekonomii, ale považoval za nutné zabíhat k obecným společenským jevům. Jako jeden z mála ryzích teoretiků hlásal, že ekonomie nepřestala být vědou o společnosti. Pochopení mechanismů, s jejichž pomocí společnost funguje, je přinejmenším stejně důležité jako grafy a poučky. Rád se vydával za hranice čiré vědy. Proto si například ve spolupráci s týdeníkem EURO „zahrál“ na Karla Marxe a pomohl připravit fiktivní rozhovor s tímto klasikem. Odborným, leč srozumitelným způsobem pomohl osvětlit základy jeho teorií (EURO 9/2009). Inklinoval však k jiným autorům. „V ekonomii je mnoho teorií. Sojka hrdě reprezentoval postkeynesiánský směr i v době, kdy byl u nás Keynes nepopulární, a mnozí z nás se na té vlně jako mladí studenti též vezli. Teď je Keynes nejskloňovanějším jménem v zahraničním i domácím tisku,“ řekl Sedláček. A uzavřel: „Milan Sojka předběhl dobu.“

CV (křížek):
Prof. Ing. Milan Sojka, CSc. (23. března 1951 až 17. května 2009)
1974 – inženýr politické ekonomie na Národohospodářské fakultě VŠE
1982 – titul kandidáta věd v oboru dějiny ekonomických teorií
1987 – docent, 1996 – profesor ekonomie

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít