Rychlý internet, ale s problémy

24. dubna 2006, 00:00 - MARTIN ZIKMUND
24. dubna 2006, 00:00

TEST SÍTĚ EUROTEL HSDPA Eurotel spustil v polovině dubna vysokorychlostní mobilní datovou síť HSDPA. Co tato síť nabízí, pro koho je určená a jaké má pokrytí? Kolik stojí provoz a co k jejímu používání potřebujete? Od půlky dubna mají uživatelé k dispozici další technologii připojení k internetu - síť HSDPA (High Speed Downlink Packet Access).

TEST SÍTĚ EUROTEL HSDPA

Eurotel spustil v polovině dubna vysokorychlostní mobilní datovou síť HSDPA. Co tato síť nabízí, pro koho je určená a jaké má pokrytí? Kolik stojí provoz a co k jejímu používání potřebujete?

Od půlky dubna mají uživatelé k dispozici další technologii připojení k internetu - síť HSDPA (High Speed Downlink Packet Access). Jde o vylepšení současné sítě UMTS. Technologii je prozatím možné využívat pouze v takzvaných PCMCIA kartách pro notebooky, ale do budoucna se počítá i s podporou v mobilních telefonech.

HSDPA zvyšuje přenosovou rychlost na downlinku (směrem k uživateli) z 384 kilobitů za sekundu na 1,8 megabitu za sekundu. Eurotel však tuto rychlost zatím uměle omezuje na jeden megabit. Dochází také k faktickému zrychlení uplinku (směru od uživatele), a to ze 150 kilobitů (u UMTS) na reálných 374 kilobitů (u HSDPA). Velice významné je snížení latence, tedy doby mezi odesláním požadavku, například na načtení webové stránky, a obdržením odpovědi. Ta se snížila z 300 milisekund (u UMTS) na 110 milisekund. Při surfování po internetu tedy změnu pocítíte ihned.

KOLIK ZAPLATÍTE?

Eurotel zvolil u HSDPA dvojí přístup - u datových tarifů, které neobsahují neomezený přenos dat, je dostupné zdarma. Pro zákazníky, kteří chtějí data přenášet neomezeně, je určen tarif Internet Speed, který za 699 korun (bez DPH) měsíčně nabízí neomezené využití sítí HSDPA, UMTS, EDGE i GPRS. Cena je tedy stejná jako u tarifu pro využívání CDMA, které pokrývá 80 procent populace již nyní a taktéž je k němu dostupná PCMCIA karta. Karta, která by nabízela CDMA i HSDPA, k dispozici není.

PRAKTICKÉ ZKUŠENOSTI

Eurotel HSDPA jsme otestovali zatím s jedinou dodávanou PCMCIA kartou Huawei E620. Instalace proběhla rychle. Karta je schopná pracovat ve všech čtyřech sítích, které jsou přístupné v rámci tarifu Internet Speed -tedy GPRS, EDGE, UMTS a HSDPA. Pokud karta pracuje v GPRS/EDGE, svítí indikační dioda modře. V případě připojení přes UMTS /HSDPA svítí zeleně.

V době, kdy se přenášejí data, dioda bliká, v pohotovostním režimu jen svítí.

Dodávaný software umožňuje nastavit si režim pouze GPRS/EDGE či pouze 3G (UMTS/HSDPA), nebo oba režimy s preferencí jednoho. Přechod mezi GPRS/EDGE a 3G je plynulý a datový přenos vypadne jen na přibližně sekundu.

Opačným směrem se snaží karta přenášet data přes 3G co nejdéle. Používanou síť a intenzitu signálu v místě, kde se právě nacházíte, vám ukáže dodávaný software, který je určen pro Windows 2000/XP a je pouze v angličtině.

Nedotovaná cena PCMCIA karty činí 6130 korun bez DPH, dotovaná cena začíná na 1676 korunách, a to při platbě nejméně 2000 korun měsíčně.

JAK JE TO S POKRYTÍM

Síť Eurotel HSDPA pokrývá prozatím Prahu a Brno. Do dvou let chce Eurotel pokrýt 80 procent populace, což zhruba představuje pokrytí všech okresních a krajských měst. HSDPA jakožto nadstavba pro UMTS používá dvougigaherzové pásmo, které není příliš vhodné pro pokrývání rozsáhlých území, ani budov. Je tedy možné, že uvnitř některých novějších budov se můžete setkat s problémy, které vám neumožní HSDPA využívat.

Pokud plánujete HSDPA používat častěji na nějakém konkrétním místě (například v kanceláři), je lepší ho raději nejprve vyzkoušet. CDMA oproti tomu nabízí pokrytí i mimo města, v malých vesnicích, na silnicích, v rekreačních oblastech a podobně.

DOBRÁ VOLBA -DO VELKÝCH MĚST

HSDPA od Eurotelu je dobrou volbou pro rychlá data. Nicméně tato technologie je prozatím dostupná jen v Praze a Brně a plánované rozšíření bude ještě pár měsíců až let trvat.

Mimo města se u Eurotelu setkáte převážně s technologií GPRS, protože EDGE není pro Eurotel prioritou. HSDPA je tedy zatím vhodné spíše pro ty, kteří potřebují využívat rychlá data, například při obchodních jednáních.

HSDPA vs. CDMA

HSDPA CDMA

Měsíční paušál 699 Kč (bez DPH) 699 Kč (bez DPH)

Pokrytí Praha, Brno 80 procent populace

Max. rychlost - downlink 1,8 Mbps 2,457 Mbps

Reálná rychlost - downlink 1 Mbps 200 až 400 kbps

Max. rychlost - uplink 384 kbps 153,6 kbps

Reálná rychlost - uplink 374 kbps 153,6 kbps

Odezva 110 ms 140 ms

GPRS/EDGE v ceně ano ne

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít