Rychlý bavorák z Ameriky zlevnil

30. srpna 2004, 00:00 - ERICH HANDL
30. srpna 2004, 00:00

Se vstupem do Unie kleslo clo na auta mimoevropské provenience ze 17 na 10 procent. Paradoxně mezi vozy, které díky tomu hodně zlevnily, je německé BMW Z4. Bavorské BMW vyrábí sportovní otevřený roadster v USA, a proto jej léta na českém trhu drtilo sedmnáctiprocentní dovozní clo.

Se vstupem do Unie kleslo clo na auta mimoevropské provenience ze 17 na 10 procent. Paradoxně mezi vozy, které díky tomu hodně zlevnily, je německé BMW Z4.

Bavorské BMW vyrábí sportovní otevřený roadster v USA, a proto jej léta na českém trhu drtilo sedmnáctiprocentní dovozní clo. Nyní přirážka činí jen deset procent, a tak se dovozce rozhodl výrazně zlevnit exkluzivní model, který útočí hlavně na dobře situované podnikatele. Ještě na jaře stál dvoumístný stroj s motorem 2.2i 1,2 milionu korun, nyní vyjde na 1 048 000 korun. Co si za tyto peníze zájemce kupuje? Krásný, výkonný, ale dost nepraktický vůz. Z 4, který Profit otestoval s třílitrovým benzinovým agregátem pod kapotou, dokáže vyvinout rychlost 250 kilometrů v hodině. Je dražší než benzinový dvoulitr, v základu se prodává za 1 258 000 korun. Výkonný šestiválec mu dává sílu až 170 kilowattů. Úžasné je zrychlení - z nuly na sto kilometrů v hodině za 5,9 sekundy. Karoserie i interiér mají čistý design, střecha se sama sklápí za několik sekund. V kufru je na kabriolet relativně hodně místa i při stažené střeše - přece jen, látková pokrývka nezabere tolik místa, jako pevná konstrukce, kterou se chlubí konkurenční Mercedes-Benz Kompressor. Problémem Z 4 je skutečnost, že je určen na hladké americké či německé silnice. Jakmile vjede na špatný povrch, jakých je v tuzemsku velké množství, obtížně se na svých nízkoprofilových pneumatikách drží na silnici. Těžký motor umístěný vpředu lehkého auta ke stabilitě zrovna nepřispívá. K BMW Z 4 je tak třeba přistupovat jako k hezké hračce pro dva lidi na dobré dálnice, na okresky se nehodí.

**BMW Z 4 3.0 I

Karoserie dvoumístný roadster

Motor benzinový šestiválec

Výkon 170 kW

Max. rychlost 250 km/hod

Zrychlení (0-100) 5,9 s

Cena (základ) 1 258 000 Kč

foto:BMW (2x)

Mohlo by vás zajímat

  • Anastázie Harris: Anglii zbývá už jen královna

  • Vratislav Strašil: Auta sice milujeme a žijeme z nich,…

  • Vladimír Beneš: Jediný neurochirurg, po kterém…

  • Jan Vančura: krejčí miliardářů

  • Lenka Vejválková: Jak funguje zákulisí fashion byznysu

  • Euro Business Express

  • Josef Bernard: Stát Škodovce hodně pomohl

  • James Cusumano: Pochybuji, že Elvis žije

  • Vlastimil Harapes: Nemám rád cyklostezky a nejraději bych…

Hry pro příležitostné hráče