Rychlost katastru

13. listopadu 2006, 00:00 - admin
13. listopadu 2006, 00:00

(reakce na článek v Profitu č. 40/2006)V článku Blýskání na rychlejší a jednodušší časy říká předseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (ČÚZK), že zápisy do katastru jsou v Praze prováděny v době „mezi čtyřmi až pěti měsíci“. Nemluvil pravdu.

(reakce na článek v Profitu č. 40/2006)

V článku Blýskání na rychlejší a jednodušší časy říká předseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (ČÚZK), že zápisy do katastru jsou v Praze prováděny v době „mezi čtyřmi až pěti měsíci“. Nemluvil pravdu. Mám podanou žádost o výmaz omezení převodu nemovitosti z důvodu zástavního práva od 19. ledna 2006, a to řádně doloženou všemi žádanými podklady.

Dne 24. ledna 2006 provedl ČÚZK „zaplombování“ a od té doby se nic neděje, přestože jsem výmaz urgovala dne 16. května 2006 s tím, že nám jeho neprovedení brání v jednání o prodeji nemovitosti.

Z ČÚZK mi 6. června odpověděla ing. Eva Benešová, ředitelka KP Praha: „Bohužel vzhledem k velkému počtu podání, která jsou katastrálnímu úřadu doručena a která převyšují stávající kapacitní možnosti, nejsme schopni dodržet lhůty dané nám zákonem.“ Zákonná lhůta jsou tři měsíce. Dodnes nebyl výmaz proveden, přestože je to již devět měsíců.

Napadá mne, co by se stalo, kdyby stejným způsobem plnili své zákonné povinnosti třeba podnikatelé koncem března, kdy mají ze zákona povinnost odevzdávat svá daňová přiznání.

Nepochybuji o tom, že by na své písemné zdůvodnění o nestíhání svých kapacitních možností hodně dlouho nezapomněli!

Milena Kročáková, Praha 9

Ojedinělost takového případu, jaký popisuje paní Kročáková, je zřejmá z internetového nahlížení do katastru, kde její podání je obklopeno samými vyřízenými podáními. Stačí si zvolit funkci „seznam přijatých řízení“, zvolit Prahu a zadat datum doručení podání. Já vidím jako jedinou možnou příčinu nedůslednost vedení pražského Katastrálního úřadu při kontrole nevyřízených podání. Je to zvláště politováníhodné, když se paní Kročáková sama v květnu domáhala vyřízení v době, kdy se již podání z ledna běžně vyřizovala. Mohlo jí tedy být v květnu vyhověno. Vyžádám si vysvětlení od ředitele úřadu ing. Klučky, jak mohlo k takovému opomenutí tohoto podání dojít a výsledek vám sdělím.

Jednotlivé opomenutí je možné, ale v tuto chvíli je obvyklá lhůta vkladového řízení v Praze dokonce o něco kratší, než jsem pro Profit uvedl. Je snad myslím pochopitelné, že mluvím o průměru ze zhruba 60 tisíc podání ročně, a existují tedy odchylky, které však ve většině případů nepřekročí plus minus jeden měsíc. Odchylky větší se vyskytují spíše výjimečně v důsledku opomenutí.

Karel Večeře předseda ČÚZK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým…
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít