Rychlejší cesta k dotacím

05. ledna 2010, 04:26 - Jiří Němeček
05. ledna 2010, 04:26

Obce by se letos měly rychleji dostat k evropským i domácím dotacím. Slíbil to ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. Hlavní pomocí má být možnost čerpat část peněz už při dokončení části projektu, nikoliv až po jeho celkovém dokončení.

Autor: ČTK

Čerpání evropských dotací ze strukturálních fondů se v posledních letech začalo výrazně zrychlovat. Česko se dokonce z tohoto pohledu stalo čtvrtou nejúspěšnější zemí. Letos by se situace mohla dál zlepšit, a to i pro nové domácí žadatele. Slibuje to Ministerstvo pro místní rozvoj, které pravidla pro rozdělování dotací určuje.

„Pro rychlejší a efektivnější čerpání peněz z unijních fondů připravujeme nyní soubor dalších opatření. Jedná se zejména o změny v oblasti legislativy, zjednodušení vnitřních pravidel nebo analýzy čerpání za jednotlivé operační programy,“ říká ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Ne všechny předložené projekty jsou úspěšné. Řada z nich obsahuje formální i věcné nedostatky, proto jsou nakonec takové projekty vyřazeny. Ostatně Národní orgán pro koordinaci, jímž je Ministerstvo pro místní rozvoj, eviduje nemalý počet neúspěšných žádostí o podporu z evropských fondů. Podle této statistiky byla kvůli porušení formálních požadavků či nedostatečné kvalitě projektu vyřazena až čtvrtina žádostí.

Lepší časy zatím v nedohlednu Nejen v uplynulém, ale i v tomto roce musejí radní v obecních rozpočtech počítat s dopady současné hospodářské krize. Už nyní města a obce na nevybraných daních tratí odhadem zhruba 15,7 miliardy korun. Jedním z řešení, jak propad příjmů alespoň částečně utlumit, je využití strukturálních fondů. Počty nejsou složité: Jestliže obce a města získají do svých obecních rozpočtů 55 procent příjmů z daní, tak dalších 30 procent může být z dotací z Unie. A to není malá částka. Podle vyjádření Martina Ayrera, tiskového mluvčího Ministerstva pro místní rozvoj, se změnily podmínky pro financování obcí z evropských fondů. „Do nedávné doby musela obec daný projekt, který byl financován z evropských peněz, vypracovat a také uskutečnit v praxi, teprve potom obdržela příslušné platby v rámci tohoto projektu. V současné době byly v některých operačních programech nastaveny podmínky tak, že platby jsou průběžné,“ zdůraznil Ayrer. To podle něj obcím může velmi pomoci v rámci čerpání peněz z jejich obecních rozpočtů. Klíčová je skutečnost, že i když deficit z daní může pokračovat, tak eurodotace jsou jisté. Ministerstvo pro místní rozvoj přijalo opatření, díky němuž mají obce možnost realizaci svého projektu rozdělit do více etap. To v podstatě umožňuje průběžné čerpání prostředků. Další možností je způsob proplácení faktur dodavatelům, který v současné době zahájily některé řídicí orgány, zejména Regionální operační programy. Jedná se o způsob financování, kdy žadatel nemusí výdaje uhradit prvotně ze svých zdrojů. Příjemce dotační podpory předloží řídicímu orgánu neuhrazené faktury ke kontrole a následnému proplacení, přičemž povinný podíl spolufinancování ze strany příjemce zůstává zachován. Větší šance pro regiony**

Města a obce mohou využít programů a dotačních titulů poskytovaných prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj, a to v oblastech regionální politiky, bytové politiky, podpory nestátních neziskových organizací a v oblasti strukturálních fondů.

Jeden z programů například hodlá urychlit úpravy budov a ploch v bývalých vojenských areálech k novému využití pro poskytování služeb ve veřejném zájmu nebo k podnikatelskému využití.

Jiným zajímavým programem jsou Bezbariérové obce 2010. Tento titul se zaměřuje na investiční a neinvestiční podporu při odstraňování bariér v budovách městských a obecních úřadů včetně domů s pečovatelskou službou náležejících do komplexních řetězců bezbariérových tras v obcích a městech.

Žádaným programem je také Podpora rozvoje bydlení pro rok 2010. Tento program se skládá z podprogramů na podporu regenerace panelových sídlišť, výstavbu technické infrastruktury a výstavbu podporovaných bytů. Z programu jde také žádat o podporu při výměnách domovních olověných rozvodů. K dispozici jsou i programy, které vznikly na pomoc lidem zasažených loňskými bleskovými povodněmi.

Tyto programy jsou určeny na podporu zajišťování dočasného náhradního ubytování a dalších souvisejících potřeb anebo zajištění dočasného náhradního ubytování a dalších souvisejících potřeb v důsledku povodně či jiné živelní pohromy. Mezi takzvané povodňové programy patří i podpora výstavby obecních nájemních bytů pro občany postižené živelní pohromou.

Právě v těchto případech se vloni ukázala výhoda rychlého udělení finančních prostředků.

Povodněmi nejvíce postižené obce Kunín, Jeseník nad Odrou a Životice u Nového Jičína postavily během půl roku domy lidem, kteří kvůli loňským povodním přišli o bydlení. Rezort místního rozvoje poskytl na jejich stavbu dotaci ve výši 50,6 milionu korun. Slavnostní předání povodňových domů zahájil jen několik dní před nástupem Vánoc přímo v Jeseníku nad Odrou ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Kunín postavil 12 nových bytových jednotek a dotace ministerstva byla 13,8 milionu korun. Jeseníku nad Odrou poskytlo ministerstvo 26,5 milionu korun na výstavbu 23 bytových jednotek. V Životicích u Nového Jičína postavili s příspěvkem ministerstva 10,4 milionu korun celkem devět bytových jednotek.

„Je velmi dobře, že se lidé, kteří přišli kvůli povodni o střechu nad hlavou, mohli ještě před Vánocemi přestěhovat do nového bydlení. Rychlá výstavba nových domů dokazuje dobrou spolupráci mezi ministerstvy, kraji a obcemi,“ chválí ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo na pomoc lidem zasaženým povodněmi několik programů. Rychlou a přímou pomoc domácnostem představuje dotace ve výši 30 tisíc korun. Ministerstvo poskytlo peníze i na zajištění dočasného náhradního ubytování občanů a demolice neopravitelně poškozených domů. Další dotace a úvěry nabídlo prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení. Obce a kraje mohou žádat o dotace na obnovu svého majetku i prostřednictvím programu Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít