Article, show

Rychlé připojení láká především domácnosti

24. listopadu 2003, 00:00 - VLADIMÍRA BEZECNÁ
24. listopadu 2003, 00:00

ČEŠTÍ POSKYTOVATELÉ VYSOKORYCHLOSTNÍHO PŘIPOJENÍ NA INTERNET PROSTŘEDNICTVÍM TECHNOLOGIE ADSL V SOUČASNOSTI EVIDUJÍ NECELÝCH ČTRNÁCT TISÍC ZÁKAZNÍKŮ, PŘIČEMŽ DO KONCE ROKU BY JICH MĚLO BÝT O JEDEN AŽ DVA TISÍCE VÍC.

Internet přes telefonní linku je v Česku stále jeden z nejdražších

POTĚŠUJÍCÍ JE FAKT, ŽE ZHRUBA 60 PROCENT UŽIVATELŮ ADSL JE Z ŘAD DOMÁCNOSTÍ, ZBYTEK PŘIPADÁ NA FIREMNÍ KLIENTELU.

Z hlediska regionů zatím stále vede Praha, kde je v provozu asi osmatřicet procent všech aktivních přípojek. Poměrně zajímavým údajem je počet klientů-migrantů, tedy těch, kteří po zářijovém zrychlení služby přešli na vyšší variantu tarifu znevýhodněnou zavedením datového limitu. Z necelých čtrnácti tisíc uživatelů ADSL zájem o migraci projevilo jen něco málo přes tři tisíce zákazníků, přičemž naprostá většina z nich (více než 88 procent) si zvolila nejlevnější variantu s přenosovou rychlostí 512/64 kb/s. Do konce roku však budou muset migrovat všichni uživatelé ADSL, kteří to doposud neučinili. Pokud k tomuto kroku nepřistoupí klient sám, bude „přemigrován“ automaticky svým poskytovatelem. Uživatelé, kteří „nové tarify“ uvedené letos na podzim prozatím neakceptovali, čekají, s čím přijde do konce roku Český Telecom. Před několika měsíci totiž generální ředitel operátora Gabriel Berdár slíbil několik nových tarifů, přičemž některé z nich mají být ekonomicky zajímavější než ty současné.

VEDE PRAHA

Ačkoli má Český Telecom podepsánu velkoobchodní smlouvu o poskytování ADSL s téměř dvaceti operátory, je největším poskytovatelem vysokorychlostního internetu právě on. Jeho divize Internet OnLine (IOL) má na trhu ADSL přibližně 58procentní podíl, zbývající 42 procenta jsou rozdělena mezi ostatní poskytovatele. V druhé polovině října hlásil Telecom překročení třináctitisícové hranice uživatelů ADSL, přičemž toto číslo každý měsíc stoupá zhruba o jeden tisíc. Do konce roku by mělo mít rychlý internet asi patnáct až sedmnáct tisíc zákazníků. Největší koncentrace doposud realizovaných přípojek je v Praze, všichni poskytovatelé ADSL jich v hlavním městě evidují asi 38 procent z celkového počtu zhruba 14 tisíc. Následuje Jihomoravský kraj s patnáctiprocentním „podílem“ (hlavní část zákazníků pochází pravděpodobně zejména z Brna) a Moravskoslezský kraj s 12 procenty (nejvíce klientů pochází z Ostravy). Ostatní kraje se na celkových číslech podílejí podstatně nižšími poměry, na kraj připadá zhruba tři až čtyři procenta klientely (tedy zhruba 500 uživatelů na kraj). Podle údajů Telecomu je poměr mezi domácími a firemními klienty přibližně 60:40, což svědčí o poměrně velké oblibě broadbandu ze strany „obyčejných“ uživatelů.

SLOVÁCI JDOU DO BOJE

Ačkoli se ADSL rozeběhlo v Česku o několik měsíců dříve než na sousedním Slovensku, jsou rozdíly mezi službami, především v cenové rovině, bijící do očí. Slovenské telekomunikácie (které jsou ovládány německým Deutsche Telekomem) začaly od 1. listopadu nabízet domácnostem produkt ST DSL s přenosovou rychlostí 384/64 kb/s za měsíční paušál 699 slovenských korun, což v přepočtu vychází na přibližně 550 Kč (cena je bez DPH). Doposud byl nejlevnějším tarifem program s přenosovou rychlostí 768/128 kb/s, který měsíčně stojí 1099 slovenských korun. Třešničkou na dortu slovenského ADSL je pak speciální akce, v jejímž rámci nabízí místní dominantní operátor zřízení služby za pouhou korunu, pokud si zákazník objedná přípojku ST DSL 384 do konce letošního roku. Jedinou podmínkou úspory téměř čtyř tisíc slovenských korun oproti standardnímu poplatku je uzavření smlouvy na dvanáct měsíců. Základní pohled na nabídku rychlého internetu u našich sousedů stačí na to, aby člověk pochopil, v jaké zemi je ADSL mnohem dostupnější.

HAMBURGEROVÉ POČTY

Zajímavě, ale pro Česko bohužel poměrně nechvalně, vychází srovnání ADSL cen podle takzvaného BigMac indexu. Americký magazín Economist pravidelně zveřejňuje cenový žebříček zboží a služeb přepočítaných podle parity kupní síly na počet BigMaců, které je potřeba zaplatit. V této „hamburgerové měně“ vychází české ADSL jako jedno z nejdražších na světě - finančně náročnější je v tomto směru jen Austrálie a Slovensko (ještě před zavedením nové služby popsané v předcházejícím odstavci). Na měsíční připojení domácnosti přes A je v Česku potřeba vynaložit 23,2 paritních BigMaců, zatímco například v Brazílii (která má paritní index nižší než Česko) je to 21,7 hamburgerů. Z východoevropských zemí vychází nejlépe Maďarsko, 15,7 BigMaců je méně než 16,4 slovinských hamburgerů a 19,7 BigMaců, které musí zaplatit polský zákazník. Německá rodina vydá za rychlý internet přes ADSL sumu, která se paritně rovná 8,7 BigMacům, britská dokonce jen 7,5 hamburgerům.

Rozložení uživatelů podle variant ADSL (celkem cca 14 tisíc přípojek)

Typ přípojky a rychlost (kb/s) Agregace Datový limit Procento uživatelů

Původní přípojky 192/64 1:50 Žádný 67 %

Migrované přípojky 512/64 1:50 10 GB 16 %

Původní přípojky 256/64 1:20 Žádný 7 %

Původní přípojky 320/128 1:50 Žádný 6 %

Migrované přípojky 1024/256 1:50 20 GB 2 %

Původní přípojky 512/128 1:20 Žádný 2 %

Pramen: Český Telecom

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít