RVHP: Východ sobě

17. prosince 2010, 04:31 - Robert Šimek
17. prosince 2010, 04:31

Rada vzájemné hospodářské pomoci byla hospodářským seskupením socialistických zemí a měla přispět k rozvoji členských států. Zároveň byla nástrojem k prosazení strategických zájmů SSSR a k řešení problémů spojených s plánovaným hospodářstvím.

Foto: archív Profit

Cílem RVHP bylo přispět k rozvoji národních hospodářství členských států. To mělo vést k urychlení hospodářského a technického pokroku, ke zvýšení produktivity práce a vzestupu životní úrovně. Vše fungovalo na principu rovnosti. Zaostalejší země využívaly pomoci vyspělejších, a žily tak v podstatě na jejich úkor.

Členské země RVHP zásobovaly celkem 75 rozvojových států a mnohdy šlo o dodávky v duchu takzvané „socialistické výpomoci“. Československo poskytovalo především zboží strojírenského charakteru, za většinu dodávek přitom nikdy nedostalo zaplaceno.

Zaměření na obchod

Vznik RVHP úzce souvisel s vytvořením světové socialistické soustavy v letech 1947 až 1948. Organizačně byla Rada ustavena na zasedání, které se konalo roku 1949 v Moskvě. Zakládajícími členy byly Bulharsko, Československo, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Sovětský svaz. O několik týdnů později se přidala i Albánie, která se ovšem již od roku 1961 na činnosti RVHP nepodílela. Roku 1950 přistoupila Německá demokratická republika a později ještě Mongolsko, Kuba a Vietnam. Přidruženým státem byla od roku 1964 Jugoslávie. Toto další rozšiřování bylo ale spíš kontraproduktivní. Mongolsko, Kuba a Vietnam byly totiž státy s nízkou ekonomickou úrovní a jejich přistoupení bylo ryze politickým krokem.

Spolupráce v RVHP se zpočátku zaměřovala především na zahraniční obchod a vědeckotechnický rozvoj. Pro období let 1950 až 1960 bylo charakteristické úsilí o industrializaci, která probíhala hlavně v méně vyvinutých členských státech. Současně byla prováděna i reorganizace a kolektivizace zemědělství podle sovětského vzoru.

Koordinace plánů

Koncem 50. let se stále více prosazovala úzká spolupráce v oblasti výroby. RVHP dala podnět k vybudování některých strategických děl a propojení energetických soustav. V letech 1960 až 1970 se prohlubovala spolupráce v národním plánování, což byla základní metoda při prosazování mezinárodní dělby práce v rámci RVHP. Koordinace plánů se zaměřila především na rozvoj strojírenství a chemického průmyslu. Roku 1963 byla pak vytvořena Mezinárodní banka hospodářské spolupráce. Uzavíraly se pětileté dohody o výměně zboží, které zajišťovaly stabilní odbyt.

Roku 1974 nabídlo zemím RVHP dohodu o vzájemně výhodném obchodu Evropské společenství, socialistické země však této možnosti nevyužily. Z ideologických důvodů takový krok považovaly za nepřijatelný, protože Evropské společenství pro ně představovalo prodlouženou ruku Severoatlantické aliance. Dílčí dohody se podařilo uzavřít se dvěma méně „loajálními“ zeměmi: Rumunskem a Jugoslávií.

Prolomení izolace

V 80. letech se v rámci RVHP snížilo tempo rozvoje výměny zboží, což mělo vážné politické i sociální důsledky. Bylo nutné přistoupit k přestavbě ekonomik většiny členských zemí i ke změnám v samotné Radě. K řešení aktuálních problémů přijala RVHP konkrétní programy na období 15 až 20 let. Cílem bylo splnit všechny úkoly sociálně ekonomického rozvoje vyspělé socialistické společnosti a současně dosáhnout všech podstatných ukazatelů ekonomické úrovně vyspělých států.

Nástup Michaila Gorbačova do čela Sovětského svazu a jeho nové myšlení znamenaly také změnu politiky vůči Evropskému společenství. ES a RVHP připravovaly společnou deklaraci a zároveň začala probíhat bilaterální jednání, při kterých Sovětský svaz, NDR, Bulharsko a Československo navázaly užší styky se západním blokem.

Nejaktivnější v jednáních bylo Maďarsko, které uzavřelo dohodu o spolupráci už v září 1988 a jako první dosáhlo uvolnění obchodu s průmyslovým zbožím. Československo podepsalo dohodu s ES v prosinci 1988.

RVHP (1949-1991)

Rada vzájemné hospodářské pomoci byla obchodní organizace sdružující socialistické státy sovětského bloku. V podstatě se jednalo o mocenský nástroj pro centrální ovládání ekonomiky socialistických států Sovětským svazem. Zakládajícími členy byly roku 1949 Bulharsko, Československo, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Sovětský svaz. Později přistoupily Albánie, NDR, Mongolsko, Kuba a Vietnam. Přidruženým státem byla Jugoslávie a s organizací částečně spolupracovaly i některé nesocialistické či rozvojové země. K rozpuštění RVHP došlo 28. června 1991.

Zpátky na zem

K dalšímu vývoji vzájemných vztahů ale už nedošlo. Koncem 80. let minulého století se rozpadla socialistická soustava států, což ochromilo i spolupráci zemí v rámci RVHP. Organizace byla proto hned roku 1991 ve Varšavě rozpuštěna.

Pro bývalé členské země to znamenalo nutnost přeorientovat se na nové trhy, restrukturalizovat své ekonomiky z centrálně řízených na tržní a vyrovnat se s poklesem hrubého domácího produktu. Československo bylo podle pokynů RVHP donuceno specializovat se na těžký průmysl a sloužilo jako strojírenská základna. Smlouva sice zabezpečovala odbyt v ostatních členských zemích, další průmyslová odvětví se ale nerozvíjela.

Po rozpadu RVHP se tedy zdejší firmy dostaly do odbytových potíží a mnohé z nich skončily v konkurzu. Rozvojem tržního hospodářství naštěstí začaly vznikat malé a střední firmy, které ekonomický propad postupně vyrovnávaly, a rozvíjel se i do té doby zanedbávaný sektor služeb. Poklid plánovaného hospodářství byl ale pryč. Místo něj se objevily nové fenomény jako nezaměstnanost, vznik konkurence nebo tržní stanovení ceny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít