Různé druhy DVD bohužel nejde propojit

27. ledna 2003, 00:00 - Aleš Vokál, vokal@profit.cz
27. ledna 2003, 00:00

Ceny klesly, ovšem ve světě DVD se stále diskutuje na téma standardů. Existuje jich hned několik a aby to uživatelům nebylo líto, mnohé z nich nejsou navzájem kompatibilní. Udělejme si proto nyní krátkou exkurzi do světa DVD standardů. DVD-R/RW Standard DVD-R používá stejnou technologii jako CD-R, tedy barvivo a pro DVD-RW fázovou změnu.

Ceny klesly, ovšem ve světě DVD se stále diskutuje na téma standardů. Existuje jich hned několik a aby to uživatelům nebylo líto, mnohé z nich nejsou navzájem kompatibilní. Udělejme si proto nyní krátkou exkurzi do světa DVD standardů.

DVD-R/RW

Standard DVD-R používá stejnou technologii jako CD-R, tedy barvivo a pro DVD-RW fázovou změnu. Existují dva druhy médií a vypalovaček pro DVD-R. Verze DVD-R General je určena především pro domácí použití. Standard DVD-R Authoring je pak určen pro profesionální použití. Jednotlivé standardy si nelze plést, jednotlivé rekordéry mezi sebou ve většině případů nejsou kompatibilní. Jinými slovy - v DVD mechanice pro General DVD-R nemůžete data napálit na Authoring DVD-R médium a opačně. Příklady mechanik pro jednotlivé verze jsou v tabulce. Ze všech DVD standardů byl pouze DVD-R formát od samého počátku koncipován jako kompatibilní s DVD-ROM přehrávači, a lze ho tedy v 99 % případů použít v běžných PC i stolních DVD přehrávačích. DVD-R je podporován DVD Fórem a je tedy prohlášen za oficiální standard. Další možností DVD-R je jeho přepisovatelná verze označovaná jako DVD-RW. Strukturou je podobná CD-RW formátu a stejně jako CD-RW je možné ještě občas narazit na DVD mechaniku, která tento formát nepodporuje vůbec.

DVD+R/RW

DVD+R/RW je dalším z DVD standardů prosazovaným především firmou Sony. Je podobně jako DVD-R/RW kompatibilní s DVD-ROM mechanikami. Rozdíl je jednak v jiné metodě zápisu na médium a také ve fyzické struktuře prázdného média. Proto je pro každý standard nutné používat jiná média. Hlavní síla tohoto standardu tkví především v možnosti využití klasického UDF (tedy paketového, postupného) zápisu známého již od dob CD-RW, kdy není nutné na rozdíl od DVD-R/RW zapsat celý disk najednou a lze s médiem operovat podobně jako s pevným diskem, lze tedy logicky soubory kopírovat, mazat a měnit.

DVD-RAM

Prvními zapisovatelnými DVD mechanikami byly vypalovačky standardu DVD-RAM. V současné době jsou k dispozici oboustranná média DVD-RAM o kapacitě 9 GB. Velkou nevýhodou tohoto formátu je jeho nekompatibilita s běžnými DVD mechanikami s výjimkou několika málo typů od firem Panasonic, Toshiba a Hitachi. V praxi to tedy znamená možnost číst DVD-RAM disky zase jen v DVD-RAM mechanikách. DVD-RAM standard není příliš rozšířený a je pro zálohování dat ve firmách téměř nepoužitelný, jeho hlavní cílovou skupinou jsou DVD video rekordéry, protože jeho kapacita je dostatečná pro nahrávání filmů v plné DVD kvalitě.

Standardy DVD-R Authoring a General

DVD rekordér Typ DVD-R médií Kapacita

Pioneer DVR-S101 Authoring 3,95 GB

Pioneer DVR-S201 Authoring 3,95 a 4,7 GB

Pioneer DVR-103 General 4,7 GB

Pioneer DVR-2000 General 4,7 GB

Pramen: archiv

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít