Různé druhy DVD bohužel nejde propojit

27. ledna 2003, 00:00 - Aleš Vokál, vokal@profit.cz
27. ledna 2003, 00:00

Ceny klesly, ovšem ve světě DVD se stále diskutuje na téma standardů. Existuje jich hned několik a aby to uživatelům nebylo líto, mnohé z nich nejsou navzájem kompatibilní. Udělejme si proto nyní krátkou exkurzi do světa DVD standardů. DVD-R/RW Standard DVD-R používá stejnou technologii jako CD-R, tedy barvivo a pro DVD-RW fázovou změnu.

Ceny klesly, ovšem ve světě DVD se stále diskutuje na téma standardů. Existuje jich hned několik a aby to uživatelům nebylo líto, mnohé z nich nejsou navzájem kompatibilní. Udělejme si proto nyní krátkou exkurzi do světa DVD standardů.

DVD-R/RW

Standard DVD-R používá stejnou technologii jako CD-R, tedy barvivo a pro DVD-RW fázovou změnu. Existují dva druhy médií a vypalovaček pro DVD-R. Verze DVD-R General je určena především pro domácí použití. Standard DVD-R Authoring je pak určen pro profesionální použití. Jednotlivé standardy si nelze plést, jednotlivé rekordéry mezi sebou ve většině případů nejsou kompatibilní. Jinými slovy - v DVD mechanice pro General DVD-R nemůžete data napálit na Authoring DVD-R médium a opačně. Příklady mechanik pro jednotlivé verze jsou v tabulce. Ze všech DVD standardů byl pouze DVD-R formát od samého počátku koncipován jako kompatibilní s DVD-ROM přehrávači, a lze ho tedy v 99 % případů použít v běžných PC i stolních DVD přehrávačích. DVD-R je podporován DVD Fórem a je tedy prohlášen za oficiální standard. Další možností DVD-R je jeho přepisovatelná verze označovaná jako DVD-RW. Strukturou je podobná CD-RW formátu a stejně jako CD-RW je možné ještě občas narazit na DVD mechaniku, která tento formát nepodporuje vůbec.

DVD+R/RW

DVD+R/RW je dalším z DVD standardů prosazovaným především firmou Sony. Je podobně jako DVD-R/RW kompatibilní s DVD-ROM mechanikami. Rozdíl je jednak v jiné metodě zápisu na médium a také ve fyzické struktuře prázdného média. Proto je pro každý standard nutné používat jiná média. Hlavní síla tohoto standardu tkví především v možnosti využití klasického UDF (tedy paketového, postupného) zápisu známého již od dob CD-RW, kdy není nutné na rozdíl od DVD-R/RW zapsat celý disk najednou a lze s médiem operovat podobně jako s pevným diskem, lze tedy logicky soubory kopírovat, mazat a měnit.

DVD-RAM

Prvními zapisovatelnými DVD mechanikami byly vypalovačky standardu DVD-RAM. V současné době jsou k dispozici oboustranná média DVD-RAM o kapacitě 9 GB. Velkou nevýhodou tohoto formátu je jeho nekompatibilita s běžnými DVD mechanikami s výjimkou několika málo typů od firem Panasonic, Toshiba a Hitachi. V praxi to tedy znamená možnost číst DVD-RAM disky zase jen v DVD-RAM mechanikách. DVD-RAM standard není příliš rozšířený a je pro zálohování dat ve firmách téměř nepoužitelný, jeho hlavní cílovou skupinou jsou DVD video rekordéry, protože jeho kapacita je dostatečná pro nahrávání filmů v plné DVD kvalitě.

Standardy DVD-R Authoring a General

DVD rekordér Typ DVD-R médií Kapacita

Pioneer DVR-S101 Authoring 3,95 GB

Pioneer DVR-S201 Authoring 3,95 a 4,7 GB

Pioneer DVR-103 General 4,7 GB

Pioneer DVR-2000 General 4,7 GB

Pramen: archiv

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít