Rusů je v Česku každým rokem více

21. srpna 2009, 13:22 - Eva Jarešová
21. srpna 2009, 13:22

Hazardní hry

Podle údajů cizinecké policie žilo v polovině letošního roku v Česku legálně celkem 442 506 cizinců; převládají osoby s dlouhodobým pobytem (266 624) nad trvale usazenými cizími státními příslušníky (175 882). U obou druhů pobytů šlo o nejvyšší počet za dobu existence samostatné České republiky.
Ruských občanů je z celkového počtu 6,6 procenta neboli 29 tisíc osob. Po Ukrajincích, Slovácích a Vietnamcích tak jde o čtvrtou největší skupinu cizinců u nás. Jak navíc informace ukazují, počet Rusů v České republice se v průběhu posledních let plynule zvyšoval. Ještě v roce 2000 mělo v České republice povolený pobyt necelých třináct tisíc ruských občanů. Za posledních devět let se tedy jejich počet u nás více než zdvojnásobil. Číslo se výrazně zvýšilo především během posledních tří let, z 18 562 v roce 2006 o více než deset tisíc na konci června letošního roku.
Více Rusů u nás žije na základě povolení k dlouhodobému pobytu než k pobytu trvalému. O něco málo víc převládají ženy (53,5 procenta) nad muži. Nejvíce ruských občanů žije – nikoli překvapivě – v Praze, ve Středočeském a Karlovarském kraji.
Více než 56 procent Rusů (9396 osob), kteří mají v České republice dlouhodobý pobyt, přijelo do Česka za účelem „účasti v právnické osobě“, neboli manažerské funkce v některé z firem, které v tuzemsku působí. Dalších zhruba 23 procent zaškrtlo v příslušné kolonce „sloučení rodiny“. Osm procent Rusů má u nás povolený pobyt z „jiných důvodů“ a jen o něco méně osob sem přijelo za „zaměstnáním“.
Rozhodnutí o vyhoštění bylo za posledních šestnáct let vydáno téměř 3900 Rusům. Jde přibližně o dvě procenta z celkového počtu vyhoštěných osob. Nejvíce, přes 800 ruských občanů, od nás bylo vyhoštěno v roce 2004. Od té doby se toto číslo výrazně snížilo, loni šlo například jen o 124 osob. Za prvních šest měsíců letošního roku dostalo rozhodnutí o vyhoštění 64 ruských občanů. Soud za stejnou dobu uložil trest vyhoštění 544 Rusům, z čehož 42 jich bylo za první pololetí letošního roku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít