Ruští investoři Česku důvěřují

27. července 2011, 05:50 - Renata Lichtenegerová
27. července 2011, 05:50

Rusové již tradičně nakupují v tuzemsku nemovitosti, aby zde trávili důchod, nebo pro děti, které budou studovat zdejší vysoké školy. Zajímají se také o byty v lázeňských městech. Ruští investoři mají v tuzemský realitní trh důvěru.

Foto: Profimedia.cz

Česko je v současné době u Rusů na devátém místě v žebříčku investic do nemovitostí. Vyplývá to z aktuálního hodnocení, které sestavila ruská konzultační společnost Gordon Rock. Dotazováno bylo téměř 10 tisíc aktivních a potenciálních investorů z Ruska, kteří vkládají peníze do zahraničních nemovitostí. „Nejpopulárnějšími zeměmi, kde ruští občané kupují nemovitosti pro život a odpočinek, jsou Černá Hora, Bulharsko a Turecko. Ty se ale do tohoto seznamu nedostaly,“ komentuje výsledky Natallia Makovik, ředitelka společnosti Mak Consulting, která prodává české nemovitosti Rusům.

Ve srovnání s těmito levnými zeměmi podle ní Česká republika vypadá pro investory velmi důstojně. „Česko je součástí nejen eurozóny, ale i schengenského prostoru. A to je pro Rusy velmi důležité. Kromě toho se zde investoři snadno domluví, protože slovanské jazyky jsou si podobné. Třetí nezpochybnitelnou výhodou českých nemovitostí je jejich celoroční využití, což znamená tržby po celý rok,“ říká Makovik.

Na stará kolena do Česka

Podle údajů ruského investičního portálu InvestGURU koupí každoročně v České republice nemovitost dva až čtyři tisíce Rusů. Do Česka přichází pět až sedm procent ruské poptávky po zahraničních nemovitostech. Rusové kupují již tradičně byty v Praze a Karlových Varech. Nejžádanější jsou byty v ceně od 2,5 do 7 milionů korun. Druhou nejpoptávanější kategorií jsou městské či rodinné domy za 7,5 až 12 milionů korun. „Kromě Karlových Varů a Prahy mají naši klienti zájem také o Teplice a Mariánské Lázně. Objevují se i poptávky na Brno, České Budějovice a Plzeň,“ popisuje priority ruských občanů Makovik. V létě zase probíhají prohlídky domů na březích jezer či přehrad. „Rusové velmi dobře vědí, co jsou Slapy nebo Lipno. V zimě směřuje zájem k horským hotelům,“ pokračuje.

Nejčastější důvod, proč Rusové kupují nemovitosti v Česku, je takzvaný rezervní dům, tedy nemovitost na důchod nebo pro děti, které budou studovat zdejší vysoké školy. Vyhledávané jsou také nemovitosti v lázních, kde je možné bydlet po dobu léčby. Třetí nejčastější motivací je získání víza v schengenském prostoru. Vlastnictví nemovitosti v tuzemsku totiž dává ruským občanům možnost získat multivízum na 90 dnů, které platí v průběhu půl roku. Rusové ale samozřejmě české nemovitosti kupují i za účelem výdělku.

Země nejvhodnější pro ruské investory

1.   Německo 2.   Velká Británie 3.   Francie 4.   Rakousko 5.   USA 6.   Itálie 7.   Kypr 8.   Izrael 9.   Česká republika 10. Lotyšsko

Pramen: Gordon Rock

Dvojnásobek za hypotéku

Zajímavostí je, že Rusové upřednostňují získání úvěru v Evropě. Podle organizace Penny Lane Realty je to proto, že úrok z hypotečních úvěrů je v ruských bankách i několikanásobně vyšší než v evropských zemích. V Rusku je minimální úrok roven sedmi procentům, zatímco české banky nabízejí i 2,5 procenta. Francie má úroky od 2,3 procenta, Německo od 3,3 procenta, Itálie od 4,2 procenta.

V praxi ale Rusové tak výhodné podmínky v Česku často nemají. „Pro Rusy bez trvalého pobytu v Česku bývá úroková míra hypotečního úvěru minimálně pět procent. Přitom je třeba v tuzemsku prožít minimálně dva roky a mít hodně vysoký čistý příjem ve formě platu,“ přibližuje Makovik. Pokud Rusové nemají trvalý pobyt ani v Česku nepracují, bankovní úvěr na nákup nemovitosti dostat nemohou. Možný je pouze investiční úvěr pro právnickou osobu. V tomto případě banka financuje maximálně 50 procent hodnoty nemovitosti za minimální roční úrok devět procent. Podstatně více dávají úvěrová družstva – až 80 procent hodnoty nemovitosti. Ale doba návratnosti půjčky je kolem pěti let a úrok často přesahuje 12 procent ročně.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít