Růst HDP nemá zdravé kořeny

16. června 2003, 00:00 - Eva Martínková
16. června 2003, 00:00

Česká ekonomika sice zvyšuje tempo, jeho motorem je však spotřebaNeduhem české ekonomiky jsou klesající investice. Na růstu hrubého domácího produktu má zásluhu především vysoká spotřeba domácností. Slovensko je na tom lépe.Výkon hospodářství se v první čtvrtině roku zvýšil oproti stejnému období loňského roku o 2,2 procenta.

Česká ekonomika sice zvyšuje tempo, jeho motorem je však spotřeba

Neduhem české ekonomiky jsou klesající investice. Na růstu hrubého domácího produktu má zásluhu především vysoká spotřeba domácností. Slovensko je na tom lépe.

Výkon hospodářství se v první čtvrtině roku zvýšil oproti stejnému období loňského roku o 2,2 procenta. Ekonomika tak poprvé od začátku roku 2002 zrychlila tempo růstu. Trh přitom v průměru počítal s růstem jen kolem 1,8 procenta. Zdánlivě je to dobrá zpráva, podtržená ještě tím, že hospodářský růst v zemích Evropské unie zpomalil na 0,8 procenta. Ekonomové však upozorňují, že příznivý statistický údaj není důvodem k velké radosti. V rámci skupiny zemí střední a východní Evropy je totiž hospodářský růst České republiky nejnižší. Ještě závažnější jsou příčiny růstu. „Ačkoli se jedná o vyšší než očekávaný růst, zklamáním může být relativně velký pokles investic, což naznačuje nezdravé kořeny růstu,“ upozorňuje Vladimír Pikora z Volksbank.

Proč investice podnikatelů klesají

Klesající investice jsou velkým neduhem ekonomiky. Tvorba fixního kapitálu totiž meziročně poklesla o 2,5 procenta. „To je problém hlavně z dlouhodobého pohledu. ČR je totiž v porovnání s členskými státy EU nedostatečně vybavená kapitálem. Kapitál a technologie jsou ale tím, co ovlivňuje dlouhodobý růst životní úrovně. Domnívám se však, že se již brzy u investic trend otočí. Pokles investic byl totiž způsoben především loňským posilováním koruny, které se do reálné ekonomiky přelilo s určitým zpožděním, když nižší zisky neumožňovaly podnikům nové investice. Do budoucna by měly být investice podpořeny nízkými úrokovými sazbami,“ tvrdí analytik Pikora.

Domácnosti utrácejí

Mzdy v mnohých odvětvích rostly rychleji než produktivita práce. Tato skutečnost spolu s rekordně nízkými úrokovými sazbami výrazně povzbudila spotřebu domácností. Za takto nízkých úrokových sazeb a vysoké nabídky spotřebních úvěrů začalo mnoho domácností žít na dluh. To se také v poslední době odrazilo v rychlém růstu spotřebitelských úvěrů. Tento trend je navíc dlouhodobě posílen změnou postoje domácností k zadlužování. Psychologické faktory díky tomu umožňují centrální bance lépe regulovat ekonomiku skrze úrokové sazby než v minulosti, kdy spotřeba domácností nebyla na výši úrokových sazeb tak citlivá.

Silná koruna brzdí zahraniční obchod

Naopak negativně se na hospodářském růstu odrazil zahraniční obchod. Mírně zlepšené saldo obchodní bilance bylo totiž převáženo zhoršující se bilancí služeb. Zatímco v loňském roce bylo možné vinit za problémy zahraničního obchodu silnou korunu vůči euru, tentokrát tomu tak nebylo, protože koruna byla v daném období na přibližně stejných hodnotách jako před rokem. Problémem byla spíše silná koruna vůči dolaru, což však vzhledem k orientaci většiny zahraničního obchodu není pro ekonomiku tak velké zlo. Slovensko si vede lépe Slovenská ekonomika sice zpomalila růst z 5,4 na pouhé 4,1 procenta, přesto roste téměř dvakrát rychleji než ekonomika česká. Slovensko těží z levnější pracovní síly a projevuje se i zájem zahraničních investorů o nižší daně. Struktura růstu slovenské ekonomiky navíc naznačuje zdravé kořeny. Roste totiž především díky exportu. Analytici soudí, že rozhodnutí o snížení daní již přináší ovoce.

Spotřeba má začít klesat

V průběhu roku 2003 analytici Volksbank očekávají, že bude česká ekonomika postupně zrychlovat růst hlavně díky postupně rostoucím investicím. Na druhou stranu spotřeba bude postupně zpomalovat tempo růstu. Důvodem bude hlavně to, že tempo růstu reálných mezd výrazně zpomalí. V roce 2004 se k tomu ještě přidají vyšší daně, které se projeví ve vyšší konečné ceně výrobků. Kupní síla obyvatelstva se tak naráz sníží, což povede k nižší spotřebě domácností a nižším tržbám podniků. V roce 2004 proto ekonomiku potáhnou po delší době opět investice. Tempo růstu ekonomiky v roce 2004 bude díky tomu jen nepatrně vyšší než v roce 2003, kdy počítá s růstem kolem 2,6 procenta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít