Růst ekonomiky zachraňuje spotřeba

16. prosince 2002, 00:00 - Vladimír Pikora, Volksbank
16. prosince 2002, 00:00

Růst hrubého domácího produktu (HDP) podle Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí zpomalil na pouhých 1,5 procenta, což je nejslabší výsledek za poslední tři roky. Hlavním důvodem zpomalení růstu byly opět silná koruna a slabá zahraniční poptávka.

Oba tyto faktory vedly totiž v daném období ke hlubokému schodku bilance zahraničního obchodu, což ekonomiku velmi brzdilo. Růst ekonomiky však zachraňovala spotřeba. Výrazný růst zaznamenala spotřeba domácností, když si připsala 5,3 procenta. Domácnosti si totiž po dlouhé době mohou dovolit více utrácet, jelikož reálné příjmy rostou nejrychleji od roku 1999. Komu příjem nestačí, může si navíc půjčit za relativně výhodných podmínek. Tomu odpovídá i rychle rostoucí tempo nově poskytnutých spotřebitelských úvěrů. Domácnosti tak přecházejí na západní životní styl a žijí na dluh. Na dluh však žije i vláda a díky tomu její spotřeba vzrostla o 3,7 procenta. Obě tyto položky by měly významně růst také v budoucnu. Úrokové sazby ve čtvrtém čtvrtletí poklesly na historické minimum. Domníváme se proto, že letos před vánočními svátky si vzalo úvěr ještě více domácností. Ve čtvrtém kvartále nás tak čeká historický rekord. Ačkoli HDP zpomalil svůj růst, hodnotíme výsledek 1,5 procenta jako dobrou zprávu pro ekonomiku. Mnozí investoři i ekonomové se totiž domnívali, že po ničivých srpnových povodních bude růst ještě daleko slabší.

Průmyslové tržby konečně kopírují produkci

Další dobrou zprávou bylo to, že průmyslová výroba v říjnu vzrostla o 3,5 procenta, což bylo téměř dvakrát tolik, než očekával trh. Vezmeme-li v úvahu, že letos bylo o jeden pracovní den méně než loni, vzrostl průmysl dokonce o 5,5 procenta. Příznivé na této statistice bylo, že tržby kopírovaly produkci. Postupně tak dochází ke zpomalování nárůstu zásob na skladech. Sklady se totiž již dlouhou dobu naplňují, když výrobci vyrábějí, aniž by bylo komu prodávat. Z pohledu odvětví je dosahováno nejvyššího růstu ve výrobě elektrických a optických přístrojů (+95,1 procenta), což je však dáno jen nízkou srovnávací základnou. Domníváme se, že i přes uvedená příznivá čísla má Česká národní banka dost pádných argumentů k tomu, aby snížila v lednu své úrokové sazby. Obavy, že by nedávné snížení sazeb Evropskou ČNB mohly vést centrální banku k razantnímu uvolnění měnové politiky o více než 25 bodů, však nyní podle nás vyprchaly.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
iFixit rozebral nové iPhony 8 do posledního šroubku. Apple zmenšil akumulátor
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít