Article, show

Růst ekonomiky zachraňuje spotřeba

16. prosince 2002, 00:00 - Vladimír Pikora, Volksbank
16. prosince 2002, 00:00

Růst hrubého domácího produktu (HDP) podle Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí zpomalil na pouhých 1,5 procenta, což je nejslabší výsledek za poslední tři roky. Hlavním důvodem zpomalení růstu byly opět silná koruna a slabá zahraniční poptávka.

Oba tyto faktory vedly totiž v daném období ke hlubokému schodku bilance zahraničního obchodu, což ekonomiku velmi brzdilo. Růst ekonomiky však zachraňovala spotřeba. Výrazný růst zaznamenala spotřeba domácností, když si připsala 5,3 procenta. Domácnosti si totiž po dlouhé době mohou dovolit více utrácet, jelikož reálné příjmy rostou nejrychleji od roku 1999. Komu příjem nestačí, může si navíc půjčit za relativně výhodných podmínek. Tomu odpovídá i rychle rostoucí tempo nově poskytnutých spotřebitelských úvěrů. Domácnosti tak přecházejí na západní životní styl a žijí na dluh. Na dluh však žije i vláda a díky tomu její spotřeba vzrostla o 3,7 procenta. Obě tyto položky by měly významně růst také v budoucnu. Úrokové sazby ve čtvrtém čtvrtletí poklesly na historické minimum. Domníváme se proto, že letos před vánočními svátky si vzalo úvěr ještě více domácností. Ve čtvrtém kvartále nás tak čeká historický rekord. Ačkoli HDP zpomalil svůj růst, hodnotíme výsledek 1,5 procenta jako dobrou zprávu pro ekonomiku. Mnozí investoři i ekonomové se totiž domnívali, že po ničivých srpnových povodních bude růst ještě daleko slabší.

Průmyslové tržby konečně kopírují produkci

Další dobrou zprávou bylo to, že průmyslová výroba v říjnu vzrostla o 3,5 procenta, což bylo téměř dvakrát tolik, než očekával trh. Vezmeme-li v úvahu, že letos bylo o jeden pracovní den méně než loni, vzrostl průmysl dokonce o 5,5 procenta. Příznivé na této statistice bylo, že tržby kopírovaly produkci. Postupně tak dochází ke zpomalování nárůstu zásob na skladech. Sklady se totiž již dlouhou dobu naplňují, když výrobci vyrábějí, aniž by bylo komu prodávat. Z pohledu odvětví je dosahováno nejvyššího růstu ve výrobě elektrických a optických přístrojů (+95,1 procenta), což je však dáno jen nízkou srovnávací základnou. Domníváme se, že i přes uvedená příznivá čísla má Česká národní banka dost pádných argumentů k tomu, aby snížila v lednu své úrokové sazby. Obavy, že by nedávné snížení sazeb Evropskou ČNB mohly vést centrální banku k razantnímu uvolnění měnové politiky o více než 25 bodů, však nyní podle nás vyprchaly.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít