Růst ekonomiky zachraňuje spotřeba

16. prosince 2002, 00:00 - Vladimír Pikora, Volksbank
16. prosince 2002, 00:00

Růst hrubého domácího produktu (HDP) podle Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí zpomalil na pouhých 1,5 procenta, což je nejslabší výsledek za poslední tři roky. Hlavním důvodem zpomalení růstu byly opět silná koruna a slabá zahraniční poptávka.

Oba tyto faktory vedly totiž v daném období ke hlubokému schodku bilance zahraničního obchodu, což ekonomiku velmi brzdilo. Růst ekonomiky však zachraňovala spotřeba. Výrazný růst zaznamenala spotřeba domácností, když si připsala 5,3 procenta. Domácnosti si totiž po dlouhé době mohou dovolit více utrácet, jelikož reálné příjmy rostou nejrychleji od roku 1999. Komu příjem nestačí, může si navíc půjčit za relativně výhodných podmínek. Tomu odpovídá i rychle rostoucí tempo nově poskytnutých spotřebitelských úvěrů. Domácnosti tak přecházejí na západní životní styl a žijí na dluh. Na dluh však žije i vláda a díky tomu její spotřeba vzrostla o 3,7 procenta. Obě tyto položky by měly významně růst také v budoucnu. Úrokové sazby ve čtvrtém čtvrtletí poklesly na historické minimum. Domníváme se proto, že letos před vánočními svátky si vzalo úvěr ještě více domácností. Ve čtvrtém kvartále nás tak čeká historický rekord. Ačkoli HDP zpomalil svůj růst, hodnotíme výsledek 1,5 procenta jako dobrou zprávu pro ekonomiku. Mnozí investoři i ekonomové se totiž domnívali, že po ničivých srpnových povodních bude růst ještě daleko slabší.

Průmyslové tržby konečně kopírují produkci

Další dobrou zprávou bylo to, že průmyslová výroba v říjnu vzrostla o 3,5 procenta, což bylo téměř dvakrát tolik, než očekával trh. Vezmeme-li v úvahu, že letos bylo o jeden pracovní den méně než loni, vzrostl průmysl dokonce o 5,5 procenta. Příznivé na této statistice bylo, že tržby kopírovaly produkci. Postupně tak dochází ke zpomalování nárůstu zásob na skladech. Sklady se totiž již dlouhou dobu naplňují, když výrobci vyrábějí, aniž by bylo komu prodávat. Z pohledu odvětví je dosahováno nejvyššího růstu ve výrobě elektrických a optických přístrojů (+95,1 procenta), což je však dáno jen nízkou srovnávací základnou. Domníváme se, že i přes uvedená příznivá čísla má Česká národní banka dost pádných argumentů k tomu, aby snížila v lednu své úrokové sazby. Obavy, že by nedávné snížení sazeb Evropskou ČNB mohly vést centrální banku k razantnímu uvolnění měnové politiky o více než 25 bodů, však nyní podle nás vyprchaly.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s…
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Technologie
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít