Růst bude, ale ne všude

07. ledna 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
07. ledna 2008, 00:00

AKCIOVÝ TRH V ROCE 2008 - Rostoucí trend akciového trhu bude pokračovat i v roce 2008. Ovládne jej ale vysoká volatilita – tituly budou dosahovat výraznějších výnosů, ale také ztrát. Pokud Spojené státy spadnou do recese, bude rozumné spoléhat se na firmy, které mají hlavní část příjmů z Česka.

Bezoblačná obloha českého akciového trhu se v průběhu roku 2007 začala zatahovat. Růstový trend u některých akcií zůstal, u jiných ale už došlo meziročně k poklesu. Tak hodnotí loňský rok na kapitálovém trhu Pavel Hadroušek, makléř finanční skupiny Fio. Jednoznačně lze říci, že se zvýšila celková volatilita trhu, jednotlivé tituly dosáhly velmi různé výkonnosti – od několika desítek procent zisku po několik desítek procent ztrát. Jaký bude rok 2008? Podle analytiků již nebude český trh nabízet takové šance na výnosy jako dříve, nicméně ještě v průměru poroste.

V loňském roce narostly na českém kapitálovém trhu akcie v průměru o 16,7 procenta (měřeno hlavním indexem pražské burzy PX). To bylo více než o rok dříve, kdy si index trhu připsal sedm procent. Český trh byl v návaznosti na globální dění ovšem více nakloněný ke ztrátám než v uplynulých dvou až třech letech. Došlo již ke třem výraznějším vybíráním zisků, upozorňují například analytici společnosti Atlantik finanční trhy. K růstu trhu nejvíce přispěla společnost ČEZ, která za loňský rok v českých korunách vykázala nárůst o 46,7 procenta. Růst indexu výrazně podpořily také akcie Komerční banky (narostly o 39,4 procenta) a Unipetrolu (plus 39,8 procenta). Naopak Erste Bank oslabila o 17,1 procenta. Nejvíce ztrátovou společností roku je Zentiva, od loňského ledna ztratila 25,6 procenta.

VÝVOJ ČESKÝCH AKCIÍ OD ZAČÁTKU ROKU DO 10. 12. 2007

(pro zajímavost uvádíme i vývoj vyjádřený v amerických dolarech)

SPAD v Kč v USD CME 40,2 % 61,2 %

ČEZ 46,7 % 67,2 %

ECM -13,6 % -1,8 %

Erste Bank -17,1 % -7,5 %

Komerční banka 39,4 % 59,8 %

Orco -14,9 % -0,8 %

Pegas -4,2 % 0,2 %

PMCR -24,4 % -15,7 %

Telefónica O2 CR 17,6 % 29,3 %

Unipetrol 3 9,8 % 39,8 %

Zentiva -25,6 % -13,8 %

AAA Auto * -15,7 % -9,8 %

Zdroj: BCPP, Atlantik Finanční trhy. Sestaveno k 10.12.2007, *) od IPO (24.9.2007)

Býčí trh ještě bude žít

Jak tomu bude v tomto kalendářním roce? Z prezentace ING Investment Management v holandském Haagu o očekávaném vývoji finančních trhů v roce 2008 vyplývá poměrně povzbudivé sdělení – rostoucí býčí trh bude tento rok pokračovat, neboť ještě nedosáhl svých hranic. Jednoduše řečeno, býk ještě není pořádně nakrmený, akcie stále v průměru porostou. Šance na posílení akciových trhů během tohoto roku jsou podle odhadu ING dvoutřetinové.

Rovněž analytici společnosti Fio se kloní k názoru, že výhled pro rok 2008 lze označit jako býčí trh v pozdní fázi, pro který bude typická větší volatilita. „V závěru roku si dejme pozor na bubliny,“ upozorňuje makléř Hadroušek. Největšími kandidáty na „bubliny“ se jeví oblast komodit a rozvíjející se trhy. Co s tím? Nejde o to při investování tyto oblasti zcela vynechat, ale být ve střehu, nepodléhat náladě donekonečna rostoucích zisků a včas svou investiční pozici uzavřít, tedy prodat.

V Americe hrozí recese

Ještě více než dosud bude vývoj evropských trhů, tedy i toho našeho, ovlivněn vývojem ve Spojených státech. Je pravděpodobné, že růst americké ekonomiky bude v tomto roce nižší, než se původně předpokládalo. Investoři nejsou jednotni v názoru, jestli v USA letos dojde k recesi, či nikoliv, nicméně její pravděpodobnost odhadují již na 35 procent, upozorňují analytici Atlantik finanční trhy. Největší hráči globálního trhu, jako Goldman Sachs nebo Morgan Stanley, jsou příchodu recese do Států stále více nakloněni, podle Merrill Lynch již dokonce nastala.

Akcie na českém kapitálovém trhu tedy nebudou reagovat jen na domácí vývoj ekonomiky – na hospodářské výsledky, ale budou velmi citlivé i na zásadní informace o vývoji ekonomiky a akcií za velkou louží. Šance tedy budou mít především investoři s pevnými nervy, kteří nepropadají panice při každém denním propadu trhu. Ti lekaví by měli vsadit spíše na zajištěné investice či tituly nesoucí pravidelnou dividendu.

Držte se svého kopyta

Česká ekonomika by nicméně měla pokračovat v silném růstu, což by podle analytiků Atlantik FT mělo poskytnout zdravou základnu pro společnosti, které mají hlavní část příjmů z České republiky.

Růst trhu odhaduje analytický tým Atlantiku FT na pět až deset procent, tedy méně než loni. Důležitým faktorem pro investory bude podle něj výběr investic do stabilních společností. Mohou to být například energetické firmy či firmy s potenciálem vysoké výplaty dividendy. V případě českého trhu favorizují Unipetrol a Telefónicu a samozřejmě ČEZ. Zajímavou investicí by měla být Erste Bank společně s realitními tituly (Orco a ECM). Avšak vzhledem k vývoji v minulém roce je zde nutné počítat s větší mírou rizika.

Pro srovnání: makléři Fio věří na českém trhu pouze Telefónice. V jejich portfoliu, které doporučují na tento rok, jsou vedle společnosti Telefónica O2 zastoupeny například ještě Coca-Cola, SABMiller a Intel.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít