Rusové nahrazují Američany

22. listopadu 2007, 16:41 - Pavel Matocha
22. listopadu 2007, 16:41

Palivo pro Temelín

Ruská korporace TVEL a plzeňská Škoda JS minulý týden představily nové palivo TVSA-T pro Jadernou elektrárnu Temelín. Plzeňský podnik provede od prosince do března příštího roku hydraulické zkoušky makety zdokonaleného ruského jaderného paliva, jež od roku 2010 nahradí v Temelíně palivo od americké firmy Westinghouse. Hodnota kontraktu se odhaduje na několik miliard korun, smlouva s ČEZ zajišťuje dodávky pro oba bloky na pět let s pětiletou opcí. TVEL, který je dlouholetým dodavatelem pro druhou českou atomovou elektrárnu v Dukovanech, by měl do jižních Čech dodat 400 tun paliva.
TVSA-T je modifikací zdokonaleného paliva TVSA pro reaktory VVER-1000 a dle výrobce se vyznačuje zvýšenou provozní spolehlivostí a odolností vůči deformacím díky konstrukčním vylepšením. Právě nadměrné kroucení a další deformace byly důvodem nutných častějších výměn jaderného paliva Westinghouse, vedly k obavám o bezpečnost elektrárny a nakonec přiměly provozovatele Temelína k výměně dodavatele. Ruské palivo v Dukovanech tyto problémy nemá.
Palivo TVSA využívá více než šedesát procent reaktorů VVER-1000, celkem šestnáct bloků v Rusku, Ukrajině a Bulharsku. Umožňuje prodloužit palivový cyklus, zkrátit dobu pro výměnu paliva, a tedy odstavení bloku, zmenšit objem použitého paliva a prostor pro jeho uskladnění. Korporace TVEL se čtyřiceti tisíci zaměstnanci sdružuje rovný tucet podniků na těžbu a přepracování uranu i výrobu jaderného paliva, které zajišťuje pro každý šestý energetický reaktor na světě. Využívá jej 73 reaktorů ve třinácti státech světa.
Plzeňský výrobce jaderných zařízení Škoda JS, který od roku 2004 vlastní ruská strojírenská skupina OMZ, loni utržil 2,2 miliardy korun a jeho zisk činil 240 milionů. Jeho největší zakázkou je dodávka řídicích a kontrolních systémů pro elektrárnu Dukovany za více než čtyři miliardy. Škoda JS dosud vyrobila a dodala 21 kompletů reaktoru VVER-440 a v letech 1998 až 2002 tři komplety reaktoru typu VVER-1000 pro slovenskou jadernou elektrárnu Mochovce a pro Temelín. Dále vyrábí pohony tyčí pro regulaci výkonu reaktoru a kontejnery pro transport a skladování vyhořelého paliva. S dodávkami vnitřních částí reaktoru se firmě podařilo proniknout i do švédské atomové elektrárny Forsmark a finské Olkiluoto.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít