Ruský bazar

28. března 2008, 20:02 - Robert Čapka
28. března 2008, 20:02

Pojištění pohledávek je možností, jak se dostat k vynaloženým prostředkům

Rusko je obrovským tržním prostorem s výraznými specifiky. Budí pozornost mnoha producentů a investorů, ale skrývá i nemalá rizika. Obchodování s Ruskem vyžaduje zkušenosti. Když je firma nemá, potřebuje zkušeného partnera. Ratingové agentury hodnotí Rusko známkou BBB+ (stabilní) - S&P/Fitch -, respektive Baa2 (stabilní) - Moody’s. Agentura S&P k Rusku říká, že stoupá význam vlády jako vnějšího věřitele, který se bude dále prohlubovat. Vláda má silnou schopnost plnit své závazky ve střednědobém horizontu a panuje tam silná likvidita. Naopak velkým rizikem je, že politické, právní a ekonomické instituce zůstávají slabé. Ruské hospodářství je náchylné na šoky, se kterými se musí vypořádávat.

Ruská ekonomika zaznamenává v posledních letech konstantní růst HDP - od roku 2000 v průměru 6,68 procenta. Za rok 2007 si ruská ekonomika připsala 8,1 procenta. Významně přibývá import do Ruska - v roce 2005 o sedmnáct procent a v roce 2006 o 21,7 procenta. S celkovým růstem ekonomiky rostou díky koupěschopnosti Rusů i maloobchodní tržby - od roku 2000 v průměru o 11,7 procenta, v minulém roce o 15,2 procenta. Zájem o ruský trh je enormní. Přesto jsou opatrnost a ochrana obchodů s ruskými partnery na místě. Podle hlavního ekonoma HSBC Bank Alexeje Morozova po rychlém růstu bude následovat významné zpomalení. V letošním roce podle Morozova na 6,7 procenta a další snížení ruského HDP lze čekat v letech 2010 až 2012.

Specifika ruského trhu

Ruský trh má mnoho zvláštností, které mohou nejen české exportéry překvapit. Ve stále větším počtu ruských podniků roste vliv státu. V roce 2005 vzrostl počet státních úředníků o deset procent na celkových 1,46 milionu (bez armády, policie a tajných služeb). Navýšení si vyžádalo kromě jiného nárůst počtu společností pod kontrolou státu. Z firem obchodovaných na burze jich bylo v polovině roku 2003 dvacet procent, o tři roky později tento počet stoupl na 29,6 procenta. Změna proběhla hlavně na úkor podniků pod vedením managementu. Lars Hendrich z Německého institutu pro hospodářský výzkum na adresu tohoto trendu poznamenal: „Vše, co generuje exportní příjmy, bude znárodněno.“ Nad takovým tvrzením nelze mávnout rukou a myslet si, že se to českých firem netýká. Nemusejí tam přímo podnikat, stačí, je-li obchodní partner z Ruska. Změna kontroly nad společností je extrémní případ. Velké škody však dokáže způsobit i změna zákona, která v Rusku může nastat s retrospektivní platností!

Vlastnická struktura

Ruské firmy vlastní spíše soukromé osoby než holdingová uskupení nebo korporace. Vlastníci uvedení ve finančních výkazech společnosti však často bývají pouze mandátními podílníky. Ve vlastnické struktuře se objevují z daňových důvodů společnosti z Britských Panenských ostrovů, Kypru či z amerického státu Delaware. Finanční zprávy ruských společností často zkreslují kroky k minimalizování základu daně. Auditované výsledky jsou k dispozici jen velmi zřídka. Z toho všeho vyplývá, že se nelze spolehnout na informace o struktuře, vlastnictví a finanční situaci uvedené ve výroční zprávě. Jedinou možností, jak se seznámit se situací a stavem obchodního partnera, je jeho návštěva.
K obchodům s ruskými partnery je třeba dodat ještě jednu skutečnost. Mnoho firem v Rusku bankrotuje, a dodavatel se proto nikdy nemusí dostat i kvůli zkreslovaným finančním výkazům ke svým penězům. Dle statistiky IGK v zemích střední a západní Evropy bankrotuje mezi 0,1 a 1,8 procenta společností, v Rusku však 3,8 procenta. Riziko, že odběratel nezvládne své aktivity a půjde do konkurzu, je mnohem vyšší než obvykle. Pojištění pohledávek je v takové situaci možností, jak se dostat v přijatelném časovém horizontu k vynaloženým prostředkům.

Varovná zkušenost

Pro ilustraci jeden případ z exportu do Ruska, který se týká nezaplacení za dodané zboží a pro exportéra může znamenat existenční problémy, nemá-li pojištěné pohledávky. V březnu 2006 v Moskvě přistálo letadlo se zásilkou elektroniky. V následujících dnech probíhala kontrola Národním celním úřadem, která nenašla žádné nesrovnalosti v dokumentaci, a 29. března zásilka opustila celní prostor. Kamiony zastavila policie, jež vznesla podezření, že zásilka pochází z jiného než deklarovaného místa. Zboží bylo zabaveno a až po dlouhém období, kdy se fakticky nic nedělo, byla část zásilky vrácena. Následoval zvýšený „zájem“ o obchodníka, který vyvrcholil v srpnu 2007 domovní prohlídkou kanceláří a domů managementu společnosti. Není třeba zdůrazňovat, že exportér zboží jen stěží dostane včas zaplaceno, protože zásilka nedošla k příjemci, a ten za ni nemohl prodejem inkasovat peníze. Právě v takových situacích se vyplatí mít pohledávky pojištěné. Běžné pojištění kryje situace, kdy zboží je dodané, ale odběratel nezaplatí.

Pojištění pohledávek

Existují i pojistné produkty, které zajistí politická a ekonomická rizika. Speciální produkty nabízené vedle státních exportních agentur i komerčním trhem přesahují standardní rámec pojištění pohledávek. Řeší pojištění jednotlivých investic, neoprávněné čerpání záruk, neuznání akreditivu bankou, předexportní financování, pojištění proti změně kurzu v rámci tendru a tak dále. S odběratelem je například podepsána kupní smlouva a bude vydána záruka na zálohu. Několik měsíců po uzavření smlouvy odběratel neoprávněně čerpá záruku. Pojištěním je však kryto i oprávněné čerpání záruk v případě, kdy je odběrateli například zrušena z politických důvodů licence, nebo zasáhne-li do průběhu plnění obchodu třeba občanská válka. Podobně se firem exportujících do zahraničí i do Ruska může dotknout riziko spojené s pohyby měnových kurzů. Může mimo jiné nastat situace, kdy se firma účastní výběrového řízení a předkládá svou nabídku s ohledem na aktuální kurz. Bývá sice vytvářena jistá rezerva na základě konverze ceny do měny výběrového řízení za směnný kurz horší, než je tržní, ale bývá značně menší, než by vyplývalo z matematického výpočtu. Proto je účastník výběrového řízení vystaven riziku ztráty kvůli relativně mírným změnám měnového kurzu. A velké změny pro něho představují velké riziko. Může nastat paradoxní situace, kdy obchod bude řádně dokončen, zaplacen, ale nepovede k očekávanému zisku, či bude dokonce ztrátový. Koruna posiluje vůči rublu stejně jako k euru a dolaru. Ať je tedy smlouva uzavřená v kterékoli z těchto tří měn, po dokončení transakce při směně na koruny obdrží český dodavatel méně, než při původní nabídce kalkuloval.

TRENDY - Ve stále větším počtu ruských společností roste vliv státu.
- V roce 2005 vzrostl počet státních úředníků o deset procent na celkových 1,46 milionu (bez armády, policie a tajných služeb). - Z firem obchodovaných na burze jich bylo v polovině roku 2003 dvacet procent kontrolovaných státem, v roce 2006 už 29,6 procenta.
- Ruské firmy vlastní spíše soukromé osoby než holdingová uskupení nebo korporace.
- Podle statistiky společnosti IGK bankrotuje v Rusku 3,8 procenta společností.

Co lze také pojistit

  • Jednotlivé investice
  • Neoprávněné čerpání záruk
  • Neuznání akreditivu bankou
  • Předexportní financování
  • Změnu kurzu v rámci tendru

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla…
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Technologie
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít