Rusko na veletrhu lákalo český byznys k návratu

17. září 2015, 12:18 - Petr Švihel
17. září 2015, 12:18

Sankce zapracovaly. Objem byznysu mezi Ruskou federací a Českou republikou se propadl o více jak třetinu. Podnikatelé našli stabilnější trhy. V Brně se proto představitelé Společenství nezávislých států snažili prezentovat obchodní příležitosti.

Na Mezinárodním strojírenském veletrhu opět ožilo téma česko-ruských obchodních vztahů. Znatelně na ně dolehly sankce a ruské odvetné sankce. V úterý rotunda pavilónu A na brněnském výstavišti hostila Business den Ruské federace, který pořádá Komora pro hospodářský styk se SNS.

Na akci tamní velvyslanec v ČR uvedl, že vzájemná obchodní výměna za první pololetí roku 2015 klesla o 38,4 procenta v porovnání se stejným období loni.

Odklon od Společenství nezávislých států potvrzují i čeští podnikatelé. Například sklářská společnost Crystalite Bohemia ze Světlé nad Sázavou chce posunout své aktivity více na severoamerický kontinent. Zasáhly ji totiž dlouhodobé výpadky dodávek na ruský a ukrajinský trh. Podařilo se je ovšem postupně nahradit zvýšením objemu obchodu s jinými státy. Jde i o Kanadu a Spojené státy americké, kde chce příští rok firma otevřít pobočku.

„Plánujeme ji zřídit v New Yorku a jejím úkolem bude koordinovat jak dosavadní spolupráci se současným obchodním partnerem Lifetime Brands, tak i oslovování dalších amerických a kanadských potenciálních zákazníků. Bude také zajišťovat naši účast na zdejších veletrzích,“ uvedl obchodní ředitel firmy Tomáš Fiřt.

Ruský velvyslanec během svého vystoupení v Brně potvrdil, že podobně reagují i čeští strojaři, kde podle něj tradiční partneři – ruské a české podniky – pociťují těžkosti, odrážející se ve sníženém počtu uzavírání nových kontraktů.
Česko-ruský míting, který zaštítil svojí účastí i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se na veletrhu snažil apelovat na český byznys, aby se do země vrátil.

„Rusko nebude moci pokračovat v politice závislosti na exportu energií, což bude znamenat industrializaci. Myslím, že tam bude hodně příležitostí,“ řekl Jan Mládek pro Českou televizi.

Příležitost v Rusku stále vnímá například TOS Varnsdorf. Její ředitel v Profitu uvedl, že v zemi existuje díky vládnímu tlaku na lokalizaci výroby nevyčerpatelný prostor pro růst.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít