Rusko na veletrhu lákalo český byznys k návratu

17. září 2015, 12:18 - Petr Švihel
17. září 2015, 12:18

Sankce zapracovaly. Objem byznysu mezi Ruskou federací a Českou republikou se propadl o více jak třetinu. Podnikatelé našli stabilnější trhy. V Brně se proto představitelé Společenství nezávislých států snažili prezentovat obchodní příležitosti.

Na Mezinárodním strojírenském veletrhu opět ožilo téma česko-ruských obchodních vztahů. Znatelně na ně dolehly sankce a ruské odvetné sankce. V úterý rotunda pavilónu A na brněnském výstavišti hostila Business den Ruské federace, který pořádá Komora pro hospodářský styk se SNS.

Na akci tamní velvyslanec v ČR uvedl, že vzájemná obchodní výměna za první pololetí roku 2015 klesla o 38,4 procenta v porovnání se stejným období loni.

Odklon od Společenství nezávislých států potvrzují i čeští podnikatelé. Například sklářská společnost Crystalite Bohemia ze Světlé nad Sázavou chce posunout své aktivity více na severoamerický kontinent. Zasáhly ji totiž dlouhodobé výpadky dodávek na ruský a ukrajinský trh. Podařilo se je ovšem postupně nahradit zvýšením objemu obchodu s jinými státy. Jde i o Kanadu a Spojené státy americké, kde chce příští rok firma otevřít pobočku.

„Plánujeme ji zřídit v New Yorku a jejím úkolem bude koordinovat jak dosavadní spolupráci se současným obchodním partnerem Lifetime Brands, tak i oslovování dalších amerických a kanadských potenciálních zákazníků. Bude také zajišťovat naši účast na zdejších veletrzích,“ uvedl obchodní ředitel firmy Tomáš Fiřt.

Ruský velvyslanec během svého vystoupení v Brně potvrdil, že podobně reagují i čeští strojaři, kde podle něj tradiční partneři – ruské a české podniky – pociťují těžkosti, odrážející se ve sníženém počtu uzavírání nových kontraktů.
Česko-ruský míting, který zaštítil svojí účastí i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se na veletrhu snažil apelovat na český byznys, aby se do země vrátil.

„Rusko nebude moci pokračovat v politice závislosti na exportu energií, což bude znamenat industrializaci. Myslím, že tam bude hodně příležitostí,“ řekl Jan Mládek pro Českou televizi.

Příležitost v Rusku stále vnímá například TOS Varnsdorf. Její ředitel v Profitu uvedl, že v zemi existuje díky vládnímu tlaku na lokalizaci výroby nevyčerpatelný prostor pro růst.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít