Rusko na veletrhu lákalo český byznys k návratu

17. září 2015, 12:18 - Petr Švihel
17. září 2015, 12:18

Sankce zapracovaly. Objem byznysu mezi Ruskou federací a Českou republikou se propadl o více jak třetinu. Podnikatelé našli stabilnější trhy. V Brně se proto představitelé Společenství nezávislých států snažili prezentovat obchodní příležitosti.

Na Mezinárodním strojírenském veletrhu opět ožilo téma česko-ruských obchodních vztahů. Znatelně na ně dolehly sankce a ruské odvetné sankce. V úterý rotunda pavilónu A na brněnském výstavišti hostila Business den Ruské federace, který pořádá Komora pro hospodářský styk se SNS.

Na akci tamní velvyslanec v ČR uvedl, že vzájemná obchodní výměna za první pololetí roku 2015 klesla o 38,4 procenta v porovnání se stejným období loni.

Odklon od Společenství nezávislých států potvrzují i čeští podnikatelé. Například sklářská společnost Crystalite Bohemia ze Světlé nad Sázavou chce posunout své aktivity více na severoamerický kontinent. Zasáhly ji totiž dlouhodobé výpadky dodávek na ruský a ukrajinský trh. Podařilo se je ovšem postupně nahradit zvýšením objemu obchodu s jinými státy. Jde i o Kanadu a Spojené státy americké, kde chce příští rok firma otevřít pobočku.

„Plánujeme ji zřídit v New Yorku a jejím úkolem bude koordinovat jak dosavadní spolupráci se současným obchodním partnerem Lifetime Brands, tak i oslovování dalších amerických a kanadských potenciálních zákazníků. Bude také zajišťovat naši účast na zdejších veletrzích,“ uvedl obchodní ředitel firmy Tomáš Fiřt.

Ruský velvyslanec během svého vystoupení v Brně potvrdil, že podobně reagují i čeští strojaři, kde podle něj tradiční partneři – ruské a české podniky – pociťují těžkosti, odrážející se ve sníženém počtu uzavírání nových kontraktů.
Česko-ruský míting, který zaštítil svojí účastí i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se na veletrhu snažil apelovat na český byznys, aby se do země vrátil.

„Rusko nebude moci pokračovat v politice závislosti na exportu energií, což bude znamenat industrializaci. Myslím, že tam bude hodně příležitostí,“ řekl Jan Mládek pro Českou televizi.

Příležitost v Rusku stále vnímá například TOS Varnsdorf. Její ředitel v Profitu uvedl, že v zemi existuje díky vládnímu tlaku na lokalizaci výroby nevyčerpatelný prostor pro růst.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít