Rusko na veletrhu lákalo český byznys k návratu

17. září 2015, 12:18 - Petr Švihel
17. září 2015, 12:18

Sankce zapracovaly. Objem byznysu mezi Ruskou federací a Českou republikou se propadl o více jak třetinu. Podnikatelé našli stabilnější trhy. V Brně se proto představitelé Společenství nezávislých států snažili prezentovat obchodní příležitosti.

Na Mezinárodním strojírenském veletrhu opět ožilo téma česko-ruských obchodních vztahů. Znatelně na ně dolehly sankce a ruské odvetné sankce. V úterý rotunda pavilónu A na brněnském výstavišti hostila Business den Ruské federace, který pořádá Komora pro hospodářský styk se SNS.

Na akci tamní velvyslanec v ČR uvedl, že vzájemná obchodní výměna za první pololetí roku 2015 klesla o 38,4 procenta v porovnání se stejným období loni.

Odklon od Společenství nezávislých států potvrzují i čeští podnikatelé. Například sklářská společnost Crystalite Bohemia ze Světlé nad Sázavou chce posunout své aktivity více na severoamerický kontinent. Zasáhly ji totiž dlouhodobé výpadky dodávek na ruský a ukrajinský trh. Podařilo se je ovšem postupně nahradit zvýšením objemu obchodu s jinými státy. Jde i o Kanadu a Spojené státy americké, kde chce příští rok firma otevřít pobočku.

„Plánujeme ji zřídit v New Yorku a jejím úkolem bude koordinovat jak dosavadní spolupráci se současným obchodním partnerem Lifetime Brands, tak i oslovování dalších amerických a kanadských potenciálních zákazníků. Bude také zajišťovat naši účast na zdejších veletrzích,“ uvedl obchodní ředitel firmy Tomáš Fiřt.

Ruský velvyslanec během svého vystoupení v Brně potvrdil, že podobně reagují i čeští strojaři, kde podle něj tradiční partneři – ruské a české podniky – pociťují těžkosti, odrážející se ve sníženém počtu uzavírání nových kontraktů.
Česko-ruský míting, který zaštítil svojí účastí i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se na veletrhu snažil apelovat na český byznys, aby se do země vrátil.

„Rusko nebude moci pokračovat v politice závislosti na exportu energií, což bude znamenat industrializaci. Myslím, že tam bude hodně příležitostí,“ řekl Jan Mládek pro Českou televizi.

Příležitost v Rusku stále vnímá například TOS Varnsdorf. Její ředitel v Profitu uvedl, že v zemi existuje díky vládnímu tlaku na lokalizaci výroby nevyčerpatelný prostor pro růst.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít