Ruská pravda

 Weikert 02. června 2015, 12:00  -  Petr Weikert
02. června 2015, 12:00

Po schůzce ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka na ruské ambasádě se potvrdilo, že nás tamní politická reprezentace má vlastně ráda. Sice dělá hodně věcí, které tomu nenasvědčují, ale prý máme být klidní. A to je právě dost zneklidňující zpráva.

Co tedy říká ruský tatík svému slovanskému zlému dítěti? Ten televizní dokument o invazi vojsk Varšavské smlouvy neberte zase tak vážně. Sice se tam říká, že NATO chystalo v Československu vojenský převrat a byla tady hromada zbraní, sice říká, že protestovala jen Praha a všechna ostatní města vojáky vítala, ale to je jen takový nevinný dokument. Byť ho odvysílala ruská státní televize, neznamená změnu postoje vlády. Všechno je v pořádku. Děkujeme za vysvětlení.

A ten seznam lidí se zákazem vstupu do Ruska? Tak to jsme zase my jako „západ“ dost rozladili Rusko. Víte, oni nám chtěli vlastně pomoci (tak jak to umí jen Rusové). Evropa přece nevěděla, kdo tam může a kdo nemůže jezdit. Sama vydala seznam sankcí a zapovězených osob a čekala reakci. Rusové ji chystali rok a půl a předali potichu našim ambasádám. A my ze „západu“ jsme tak špatní, že jsme listinu nechali uniknout do finské státní televize a ještě se k ní vyjadřovali a použili to celé jako propagandu proti Rusku. To se tedy opravdu nedělá…

Jestli na vás tyhle argumenty působí jako pokroucená pravda, jestli si někde uvnitř říkáte, že tady něco nesedí, tak žijete na šťastnější straně (a rozdělení východ - západ tady nehraje roli). Je to vypovídající relikt ruské vládní mentality, způsob jejího přemýšlení, který se s pádem železné opony bohužel nezměnil. Je to mrazivé.

Česká vláda si to naštěstí uvědomuje a s vysvětleními ruské strany není úplně spokojena. Lubomír Zaorálek to poměrně dobře vystihl slovy, že Rusko stmeluje samo sebe neustálým hledáním nepřítele, a že je to velmi nebezpečné.

A v téhle atmosféře česká vládní koalice dokončila návrh změny ústavy, který se týká i role prezidenta. Pokud by prošel, podle ústavy by za zahraniční politiku byla odpovědná výhradně vláda. Už by to nebyl jeho džob. Víte co? Tohle prezidentovu lásku k autoritativnímu režimu v Rusku nevyléčí a už vůbec ho to neodradí od dalších pomatených prohlášení. Je to zbytečná snaha. Taková jakoby okopírovaná na východě.


Čtěte další komentáře Petra Weikerta:

Státe, vychovávej mě

Když se premiér uřekne

Paní Kabelková

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít