Article, show

Ruská pravda

 Weikert 02. června 2015, 12:00  -  Petr Weikert
02. června 2015, 12:00

Po schůzce ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka na ruské ambasádě se potvrdilo, že nás tamní politická reprezentace má vlastně ráda. Sice dělá hodně věcí, které tomu nenasvědčují, ale prý máme být klidní. A to je právě dost zneklidňující zpráva.

Co tedy říká ruský tatík svému slovanskému zlému dítěti? Ten televizní dokument o invazi vojsk Varšavské smlouvy neberte zase tak vážně. Sice se tam říká, že NATO chystalo v Československu vojenský převrat a byla tady hromada zbraní, sice říká, že protestovala jen Praha a všechna ostatní města vojáky vítala, ale to je jen takový nevinný dokument. Byť ho odvysílala ruská státní televize, neznamená změnu postoje vlády. Všechno je v pořádku. Děkujeme za vysvětlení.

A ten seznam lidí se zákazem vstupu do Ruska? Tak to jsme zase my jako „západ“ dost rozladili Rusko. Víte, oni nám chtěli vlastně pomoci (tak jak to umí jen Rusové). Evropa přece nevěděla, kdo tam může a kdo nemůže jezdit. Sama vydala seznam sankcí a zapovězených osob a čekala reakci. Rusové ji chystali rok a půl a předali potichu našim ambasádám. A my ze „západu“ jsme tak špatní, že jsme listinu nechali uniknout do finské státní televize a ještě se k ní vyjadřovali a použili to celé jako propagandu proti Rusku. To se tedy opravdu nedělá…

Jestli na vás tyhle argumenty působí jako pokroucená pravda, jestli si někde uvnitř říkáte, že tady něco nesedí, tak žijete na šťastnější straně (a rozdělení východ - západ tady nehraje roli). Je to vypovídající relikt ruské vládní mentality, způsob jejího přemýšlení, který se s pádem železné opony bohužel nezměnil. Je to mrazivé.

Česká vláda si to naštěstí uvědomuje a s vysvětleními ruské strany není úplně spokojena. Lubomír Zaorálek to poměrně dobře vystihl slovy, že Rusko stmeluje samo sebe neustálým hledáním nepřítele, a že je to velmi nebezpečné.

A v téhle atmosféře česká vládní koalice dokončila návrh změny ústavy, který se týká i role prezidenta. Pokud by prošel, podle ústavy by za zahraniční politiku byla odpovědná výhradně vláda. Už by to nebyl jeho džob. Víte co? Tohle prezidentovu lásku k autoritativnímu režimu v Rusku nevyléčí a už vůbec ho to neodradí od dalších pomatených prohlášení. Je to zbytečná snaha. Taková jakoby okopírovaná na východě.


Čtěte další komentáře Petra Weikerta:

Státe, vychovávej mě

Když se premiér uřekne

Paní Kabelková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Barem na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít