Ruská ofenzíva

03. dubna 2009, 15:27 - István Lékó
03. dubna 2009, 15:27

Surgutněftěgaz a MOL

Šokující zpráva probudila Maďary minulé pondělí. Rakouská ropná a plynárenská společnost OMV oznámila, že prodala 21,2 procenta akcií maďarského konkurenta MOL ruské ropné firmě Surgutněftěgaz za 1,4 miliardy eur. MOL ovládá slovenský Slovnaft a v chorvatské petrolejářské jedničce INA drží největší podíl (47 procent), což znamená, že ruská firma získá významné pozice i v dalších východoevropských zemích. Surgutněftěgaz zaplatí za každou akcii společnosti MOL přes 1700 korun, což je více než dvojnásobek ve srovnání se závěrečnou cenou akcií na burze v Budapešti předminulý pátek.
„Převzetí podílu v MOL je důležitým krokem k naplnění strategie Surgutněftěgazu posilovat vertikální integraci a maximálně se přiblížit konečným uživatelům,“ uvedla společnost Surgutněftěgaz, která tím získá opěrný bod pro své podnikání ve střední Evropě. Poradcem transakce byla společnost J. P. Morgan.
Surgutněftěgaz má na celkové těžbě ropy v Rusku třináctiprocentní podíl, v plynu až 24 procent, což znamená, že jde o velice silného hráče. O tomto gigantu je třeba vědět, že za společností je tušen většinový vliv státu. Proto hovoříme pouze o tušení, jelikož se neví, kdo je vlastníkem 42 procent akcií. Spekuluje se dokonce o tom, že 37 procent firmy patří nepřímo Vladimíru Putinovi. Surgutněftěgaz měl letos v únoru na svých účtech více hotovosti, než je jeho celková tržní kapitalizace. Proto není divu, že firma patří mezi nejméně transparentní ruské olejářské firmy.
OMV svůj podíl prodal jak kvůli krizi, tak proto, že jeho snahu převzít maďarský podnik nepodporoval ani MOL, ani Evropská unie. Akvizice Rusů je racionální, protože využila oslabené finanční pozice Maďarska, které stojí před předčasnými volbami. V zemi pravděpodobně převezme moc pravice, která na rozdíl od současné socialistické vlády není rusofilní, a proto Rusové tuto akvizici uskutečnili ještě před volbami. Ekonomický server portfolio.hu uvedl, že v pozadí transakce se zřejmě uzavřela i dohoda mezi ruskou firmou a maďarskou vládou.
Transakce je podle analytiků překvapivým krokem, protože Surgutněftěgaz dosud nedával najevo žádné zahraniční ambice, zatímco jiné ruské těžařské společnosti již využily příjmů z prodeje komodit k nákupu aktiv po celém světě. Analytik Deutsche Bank proto spekuluje o tom, zda akciový balík, který Surgutněftěgaz koupil, nakonec nebude prodán jiné – v zahraničí akvizičně mnohem aktivnější – ruské firmě.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít