Ruská ofenzíva

03. dubna 2009, 15:27 - István Lékó
03. dubna 2009, 15:27

Surgutněftěgaz a MOL

Šokující zpráva probudila Maďary minulé pondělí. Rakouská ropná a plynárenská společnost OMV oznámila, že prodala 21,2 procenta akcií maďarského konkurenta MOL ruské ropné firmě Surgutněftěgaz za 1,4 miliardy eur. MOL ovládá slovenský Slovnaft a v chorvatské petrolejářské jedničce INA drží největší podíl (47 procent), což znamená, že ruská firma získá významné pozice i v dalších východoevropských zemích. Surgutněftěgaz zaplatí za každou akcii společnosti MOL přes 1700 korun, což je více než dvojnásobek ve srovnání se závěrečnou cenou akcií na burze v Budapešti předminulý pátek.
„Převzetí podílu v MOL je důležitým krokem k naplnění strategie Surgutněftěgazu posilovat vertikální integraci a maximálně se přiblížit konečným uživatelům,“ uvedla společnost Surgutněftěgaz, která tím získá opěrný bod pro své podnikání ve střední Evropě. Poradcem transakce byla společnost J. P. Morgan.
Surgutněftěgaz má na celkové těžbě ropy v Rusku třináctiprocentní podíl, v plynu až 24 procent, což znamená, že jde o velice silného hráče. O tomto gigantu je třeba vědět, že za společností je tušen většinový vliv státu. Proto hovoříme pouze o tušení, jelikož se neví, kdo je vlastníkem 42 procent akcií. Spekuluje se dokonce o tom, že 37 procent firmy patří nepřímo Vladimíru Putinovi. Surgutněftěgaz měl letos v únoru na svých účtech více hotovosti, než je jeho celková tržní kapitalizace. Proto není divu, že firma patří mezi nejméně transparentní ruské olejářské firmy.
OMV svůj podíl prodal jak kvůli krizi, tak proto, že jeho snahu převzít maďarský podnik nepodporoval ani MOL, ani Evropská unie. Akvizice Rusů je racionální, protože využila oslabené finanční pozice Maďarska, které stojí před předčasnými volbami. V zemi pravděpodobně převezme moc pravice, která na rozdíl od současné socialistické vlády není rusofilní, a proto Rusové tuto akvizici uskutečnili ještě před volbami. Ekonomický server portfolio.hu uvedl, že v pozadí transakce se zřejmě uzavřela i dohoda mezi ruskou firmou a maďarskou vládou.
Transakce je podle analytiků překvapivým krokem, protože Surgutněftěgaz dosud nedával najevo žádné zahraniční ambice, zatímco jiné ruské těžařské společnosti již využily příjmů z prodeje komodit k nákupu aktiv po celém světě. Analytik Deutsche Bank proto spekuluje o tom, zda akciový balík, který Surgutněftěgaz koupil, nakonec nebude prodán jiné – v zahraničí akvizičně mnohem aktivnější – ruské firmě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít