Ruská energetika je šancí i pro české firmy

20. listopadu 2006, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
20. listopadu 2006, 00:00

České podniky mají šanci získat zakázky za miliardy korun. Nejen Rusko totiž nutně potřebuje nové energetické kapacity. Pro vlastní trh s elektřinou, ale i pro podporu vývozu tedy tato země hledá strategické partnery. České podniky přitom mají na ruském trhu dobré jméno. Naši obchodníci navíc většinou ovládají ruštinu.

České podniky mají šanci získat zakázky za miliardy korun. Nejen Rusko totiž nutně potřebuje nové energetické kapacity. Pro vlastní trh s elektřinou, ale i pro podporu vývozu tedy tato země hledá strategické partnery. České podniky přitom mají na ruském trhu dobré jméno. Naši obchodníci navíc většinou ovládají ruštinu.

„Anglicky umí dneska kdekdo, Češi ale umějí nejen mluvit rusky, ale ovládají i psanou azbuku,“ oceňuje právník Vinstantin Georgiev Larsky z Rostova na Donu.

Ví, o čem mluví. Přístav v jižní části Ruské federace je přirozenou základnou pro obchod se zbožím, které je nutné dovážet loděmi. Hlavní deviza ruského vývozu ale spočívá v dodávkách ropy a plynu pro západní Evropu. I pro Česko. V rámci projektu rekonstrukce, modernizace a výstavby energetického systému Petrohradu budou do roku 2010 vybudovány nové energetické kapacity, provedena rekonstrukce elektrických sítí a postaveno 210 kilometrů nového vedení vysokého napětí.

Celkový objem investic, které se zavázal vložit do tohoto projektu energetický holČ ding RAO EES, je přibližně 300 miliard rublů. Z této částky bude asi třetina vložena do rozvoje energetiky v okrajových částech Petrohradu a více než 200 miliard rublů půjde do modernizace energetického systému Petrohradu, jehož energetické kapacity jsou vytíženy na 100 procent, takže již musí pro nedostatek energie odmítat nové investiční projekty.

Nedaleko Petrohradu (v lokalitě Sosnovyj Bor) se má stavět jaderná elektrárna se čtyřmi bloky po tisíci megawattech. Stavba bude zahájena již v příštím roce, celkové investice se odhadují na šest miliard rublů. Postupné uvádění jednotlivých bloků této elektrárny do provozu bude nahrazovat současné kapacity a umožní i částečný export elektřiny do Finska.

Energetika bude v následujících několika letech zřejmě ruskou prioritou. Proto se agentura CzechTrade zajímá o situaci v Rusku a přináší aktuální informace českým podnikatelům.

Zahraniční kancelář CzechTrade v Petrohradu společně s Generálním konzulátem v Petrohradu připravuje prezentaci českých výrobků a dodavatelů zařízení pro energetiku. Na tuto akci budou pozváni zástupci ruských energetických závodů, rozvodných sítí, ministerstva průmyslu a energetiky Ruska i obchodních organizací. Cílem je informovat ruské partnery o možnostech českých firem a najít nové oblasti spolupráce.

Zájemci o účást na prezentaci, která se bude konat v Petrohradě na počátku roku 2007, získají informace v centrále CzechTrade v Praze nebo přímo v petrohradské kanceláři.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry.…
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít