Ruská energetika je šancí i pro české firmy

20. listopadu 2006, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
20. listopadu 2006, 00:00

České podniky mají šanci získat zakázky za miliardy korun. Nejen Rusko totiž nutně potřebuje nové energetické kapacity. Pro vlastní trh s elektřinou, ale i pro podporu vývozu tedy tato země hledá strategické partnery. České podniky přitom mají na ruském trhu dobré jméno. Naši obchodníci navíc většinou ovládají ruštinu.

České podniky mají šanci získat zakázky za miliardy korun. Nejen Rusko totiž nutně potřebuje nové energetické kapacity. Pro vlastní trh s elektřinou, ale i pro podporu vývozu tedy tato země hledá strategické partnery. České podniky přitom mají na ruském trhu dobré jméno. Naši obchodníci navíc většinou ovládají ruštinu.

„Anglicky umí dneska kdekdo, Češi ale umějí nejen mluvit rusky, ale ovládají i psanou azbuku,“ oceňuje právník Vinstantin Georgiev Larsky z Rostova na Donu.

Ví, o čem mluví. Přístav v jižní části Ruské federace je přirozenou základnou pro obchod se zbožím, které je nutné dovážet loděmi. Hlavní deviza ruského vývozu ale spočívá v dodávkách ropy a plynu pro západní Evropu. I pro Česko. V rámci projektu rekonstrukce, modernizace a výstavby energetického systému Petrohradu budou do roku 2010 vybudovány nové energetické kapacity, provedena rekonstrukce elektrických sítí a postaveno 210 kilometrů nového vedení vysokého napětí.

Celkový objem investic, které se zavázal vložit do tohoto projektu energetický holČ ding RAO EES, je přibližně 300 miliard rublů. Z této částky bude asi třetina vložena do rozvoje energetiky v okrajových částech Petrohradu a více než 200 miliard rublů půjde do modernizace energetického systému Petrohradu, jehož energetické kapacity jsou vytíženy na 100 procent, takže již musí pro nedostatek energie odmítat nové investiční projekty.

Nedaleko Petrohradu (v lokalitě Sosnovyj Bor) se má stavět jaderná elektrárna se čtyřmi bloky po tisíci megawattech. Stavba bude zahájena již v příštím roce, celkové investice se odhadují na šest miliard rublů. Postupné uvádění jednotlivých bloků této elektrárny do provozu bude nahrazovat současné kapacity a umožní i částečný export elektřiny do Finska.

Energetika bude v následujících několika letech zřejmě ruskou prioritou. Proto se agentura CzechTrade zajímá o situaci v Rusku a přináší aktuální informace českým podnikatelům.

Zahraniční kancelář CzechTrade v Petrohradu společně s Generálním konzulátem v Petrohradu připravuje prezentaci českých výrobků a dodavatelů zařízení pro energetiku. Na tuto akci budou pozváni zástupci ruských energetických závodů, rozvodných sítí, ministerstva průmyslu a energetiky Ruska i obchodních organizací. Cílem je informovat ruské partnery o možnostech českých firem a najít nové oblasti spolupráce.

Zájemci o účást na prezentaci, která se bude konat v Petrohradě na počátku roku 2007, získají informace v centrále CzechTrade v Praze nebo přímo v petrohradské kanceláři.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít