Ruská cesta nevyšla

11. dubna 2008, 16:43 - Ondřej Hergesell
11. dubna 2008, 16:43

Největší český portál má s ruskou jedničkou Yandex.ru stejného minoritního akcionáře

Prodá Ivo Lukačovič svůj sedmdesátiprocentní podíl v portálu Seznam.cz, nebo neprodá? Spekulace o exitu čtyřiatřicetiletého e-miliardáře z největšího českého portálu neutichají. Vůbec k nim ale nemuselo dojít. Z informací týdeníku EURO totiž vyplývá, že Lukačovič dostal zhruba před rokem nabídku spojit Seznam s největším ruským internetovým portálem Yandex.ru. Otcem myšlenky měli být manažeři investičního fondu Tiger Holding, který v Seznamu drží třicetiprocentní podíl a zároveň je minoritním akcionářem Yandexu. „Hovořilo se tehdy o vzájemné výměně obchodních podílů Seznamu a Yandexu, případně o velké fúzi obou portálů do jedné společnosti,“ řekl týdeníku EURO jeden z manažerů z internetového byznysu. Sám Lukačovič zprávy o akcionářských transakcích již delší dobu nekomentuje. přijdou Američané? Newyorkský fond rizikového kapitálu Tiger Holding a s ním údajně spřízněná společnost Miura International koupily třicetiprocentní podíl v Seznamu v roce 2007 od firmy Lycos Europe za zhruba 65 milionů eur, tedy asi 1,65 miliardy korun dle současného kurzu. V té době již Tiger Holding držel v Yandexu menšinový podíl, jehož výše se pohybuje podle různých zpráv od patnácti do osmnácti procent.
Manažeři Tigeru se prý snažili přesvědčit Lukačoviče a Arkadije Volože, zakladatele a majoritního akcionáře Yandexu, o výhodnosti spojení obou firem. „Yandex se připravuje na IPO, které hodlá uskutečnit na burze v Londýně, nebo možná i na americkém Nasdaqu. Z primární emise akcií hodlá vytěžit až čtyři a půl miliardy dolarů (zhruba 72 miliard korun), a propojení na největší český vyhledávač by jim mohlo pomoci zvýšit atraktivitu cenných papírů,“ řekl týdeníku EURO zdroj, který si nepřál být jmenován. Z uvažované transakce však nakonec sešlo a Yandex i Seznam si každý jdou vlastní cestou.
Otázkou zůstává, jakým způsobem Lukačovič naloží se svým podílem. Analytici i manažeři velkých konzultantských firem se shodují, že zakladatel portálu má nyní ideální příležitost, jak maximalizovat svou investici. Zdroje týdeníku EURO říkají, že o případném prodeji Lukačovičova podílu se v byznysových sférách mluví již od loňského listopadu a že nejpravděpodobnějším kupcem by mohl být finanční investor se zdroji ze Spojených států amerických.
„Předpokládá se, že si budoucí nový majitel vymíní požadavek, aby Ivo zůstal v Seznamu jako manažer zodpovědný za strategii a vývoj nových služeb, což by mu mohlo vyhovovat. Inkasoval by několik miliard a dál by se mohl věnovat tomu, co ho baví, v roli, jakou má v Seznamu dnes,“ soudí další zdroj. Jako nepravděpodobná se jeví varianta, že by portál koupil internetový gigant Google, který ve své desetileté historii podobnou akvizici dosud neuskutečnil, nebo softwarový kolos Microsoft, jenž nyní veškeré síly soustředí na koupi vyhledávače Yahoo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít