Rumunský džíp Dacia Duster má českou cenu

12. dubna 2010, 05:08 - Erich Handl
12. dubna 2010, 05:08

Na ženevském autosalonu představila Dacia terénní vůz, který prý má být dostupný každému. Jmenuje se Duster, vyrábí se v rumunské Pitesti jako šestý model značky. Od minulého úterý jsou známy jeho ceny pro Česko.

Autor: Dacia

Rumunská Dacia se pod taktovkou mateřského Renaultu stala producentem superlevných aut. Světový úspěch zaznamenal především její model Logan, který se prodává v Evropě i jižní Americe, a to za ceny v přepočtu hluboko pod 200 tisíc korun. Dokonce i verze kombi vyjde v Česku jen na 170 tisíc korun i s DPH. Karoserie auta není pozinkovaná, proti korozi ji chrání jen máčení ve speciálním roztoku, ale budiž.

Na platformě Loganu nyní Dacia postavila i auto, které může jezdit mimo silnice. Jmenuje se Duster a jde o poměrně robustní SUV s možností pohonu na všechna čtyři kola. Dalším terénním prvkem je nová šestistupňová převodovka s velmi pomalým prvním rychlostním stupněm (5,79 km/h na 1000 ot/min). Toto řešení umožňuje manévrování při velmi pomalé rychlostí na členitých terénech a usnadňuje rozjezd při zatížení nebo do prudkého svahu.

Rozdělení točivého momentu mezi přední a zadní nápravu probíhá automaticky v závislosti na konkrétní situaci. Za běžných podmínek se točivý moment přenáší pouze na přední kola. V případě ztráty pohonu nebo kolísavé přilnavosti se část točivého momentu přenese na zadní nápravu. Toto rozdělování zajišťuje elektromagnetický spínač pocházející od Nissanu. Převody se dají také zablokovat na stálý pohon 4 x 4, nebo na úsporný silniční režim 4 x 2 s náhonem jen na předek.

Duster se v Evropě prodává od 11 900 eur s DPH ve variantě 4 x 2 a od 13 900 eur ve variantě 4 x 4. Na trh se bude uvádět postupně v jednotlivých oblastech světa pod značkou Renault nebo Dacia jako v případě vozů Logan nebo Sandero. V Česku budou ceny vozu startovat na 239 900 korunách, verze 4 x 4 pak na 299 900 korunách.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít